Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

2 milyon müslümanı asimilasyon kamplarına hapseden Çinde 17 milyon kişi karantina altında

D Çevrimdışı

Deniz

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) ashabına:

−‘Sizler kendi aranızda kimi şehit sayıyorsunuz?’ dedi. Sahabeler:

−Ey Allah’ın Rasulü! Allah yolunda öldürülen kimse şehittir, dediler. Nebi (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) şöyle buyurdu:

−‘Şüphesiz o zaman ümmetimin şehitleri az olur.’ Sahabeler:

−Peki, onlar kimlerdir ey Allah’ın Rasulü deyince? Nebi (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) şöyle dedi:

Devamı:

Ummu Aişe Çevrimdışı

Ummu Aişe

حسبي الله ونعم الوكيل
Site Emektarı
Rabbim onca zulme karşı çer-çöp gibi kalışımız karşısında -haddimizi bildirirken bile- şehidlik lütfedecekse, "Merhameti Sonsuz" diyebiliyorum sadece...

Kabeyi tavaf eden kuşlar, ve bizim ellerimizle yok edemediklerimizi yok edişi, sadece bunu düşündürtüyor. "Size ihtiyacım yok" der gibi; ki asla hiç bir zaman yok zaten.. Bizim O'na ve uğrunda hizmete ihtiyacımız vardı ve son nefeslerimize kadar bu böyle olacak.

طالب بن عايد Çevrimdışı

طالب بن عايد

انا لله وانا اليه راجعون
Süper Moderatör
Ateşi çıkan infaz ediliyor
Koronavirüs, milyonlarca insanın kamplarda yaşadığı Suriye’de sessiz sedasız yayılıyor. Özellikle virüste kaynak ülke durumundaki İran’la üst düzey insan-milis trafiğinin yaşandığı rejim bölgelerinde çok sayıda insanın Kovid-19 nedeniyle öldüğü belirtiliyor.

A Çevrimdışı

Ademoqlu

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi

Ebu Tahir Çevrimdışı

Ebu Tahir

لا إله إلا الله
İslam-TR Üyesi
25068

eL_Muhacir Çevrimdışı

eL_Muhacir

İlimsiz Mucâhid, kâtil; Cihâdsız âlim, belâm olur
Frm. Yöneticisi
Hindistan ve Filipinler’de kuş gribi salgını
Hindistan ve Filipinler’de kuş gribinin hızlı yayılan H5N6 türünün görüldüğü açıklandı. İki ülkede binlerce hayvan salgın yüzünden itlaf edildi. Sadece kanatlılarda tespit edilen virüse yakalanan insanların olup olmadığı araştırılıyor.

leyligöz Çevrimdışı

leyligöz

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Allah'ın ağırına gitti böyle bir cezayla cezalandırdı.

D Çevrimdışı

Deniz

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Benim aklımda bir soru var. Bu kış ailemizden ve tanıdıklardan çokça kişi ağır grip geçirdi. Oksijen desteği almak zorunda kalan 2 tanıdığım var. Corona çok öncesinden ülkeye girmiş ama farkedilmemiş veya halktan saklanmış olabilir mi?

Ebu Tahir Çevrimdışı

Ebu Tahir

لا إله إلا الله
İslam-TR Üyesi
Benim aklımda bir soru var. Bu kış ailemizden ve tanıdıklardan çokça kişi ağır grip geçirdi. Oksijen desteği almak zorunda kalan 2 tanıdığım var. Corona çok öncesinden ülkeye girmiş ama farkedilmemiş veya halktan saklanmış olabilir mi?
Ne zaman ülkeye girdi bilemem ama saklandığından şüpheleniyorum..tüm vakıaları açıklasalar ekonomiye baya bir darbe vuracak diğer ülkelerdeki olduğu gibi..

Ömer2 Çevrimdışı

Ömer2

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
kafirlerin durumuna sevinirken şu anda tum insanlığı kusatmıs durumda olan bir virus.

Bu durumdan ben şunu anlıyorum insanların hidayet bulması için duamı etmeliyiz Yoksa kötülüklerinin son bulması için beddua mı ?

Ahir zaman hadislerinde bu durum için bir hadis okumustum ama sıhhatını bılmıyorum.

Doğudan bir dumanın çıkması ile bu tüm dunyaya yayılacak kafirler çok şiddetli etkilenecek ama mümin kimseler onda nezle gibi olacaklardır.

Sonuçta bu bir imtihan umuyorum bu imtihandan rabbimizin iman eden gercek kullarından istediği şekilde kazanmiş olarak çıkarız.

eL_Muhacir Çevrimdışı

eL_Muhacir

İlimsiz Mucâhid, kâtil; Cihâdsız âlim, belâm olur
Frm. Yöneticisi
kafirlerin durumuna sevinirken şu anda tum insanlığı kusatmıs durumda olan bir virus.

Bu durumdan ben şunu anlıyorum insanların hidayet bulması için duamı etmeliyiz Yoksa kötülüklerinin son bulması için beddua mı ?

Ahir zaman hadislerinde bu durum için bir hadis okumustum ama sıhhatını bılmıyorum.

Doğudan bir dumanın çıkması ile bu tüm dunyaya yayılacak kafirler çok şiddetli etkilenecek ama mümin kimseler onda nezle gibi olacaklardır.

Sonuçta bu bir imtihan umuyorum bu imtihandan rabbimizin iman eden gercek kullarından istediği şekilde kazanmiş olarak çıkarız.

O hadisi paylaşabilir misin ? akhim

Bin Yusuf Çevrimdışı

Bin Yusuf

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
باب في الريح التي تكون قرب القيامة تقبض من في قله شيء من الإيمان

50- KIYAMETE YAKIN ZAMANDA ORTAYA ÇIKACAK VE KALBİNDE AZICIK İMAN BULUNAN KiMSELERİN RUHUNU KABZEDECEK RÜZGAR BABI

185 - (117) حدثنا أحمد بن عبدة الضبي. حدثنا عبدالعزيز بن محمد وأبو علقمة الفروي. قالا: حدثنا صفوان بن سليم، عن عبدالله بن سلمان، عن أبيه، عن أبي هريرة، قال: قال رسول الله عليه وسلم" إن الله يبعث ريحا من اليمن، ألين من الحرير، فلا تدع أحدا في قلبه (قال أبو علقمة: مثقال حبة. وقال عبدالعزيز: مثقال ذرة) من إيمان إلا قبضته".

[:-308-:] Bize Ahmed b. Ahdete'd-Dabbî rivayet etti. (Dediki): Bize Abdülaziz b. Muhammed ile Ebu Alkamete'l-Fervî rivayet ettiler. Dedilerki; Bize Safyan b. Siileym, Abdullah b. Selman’dan o da babasından, o da Ebu Hureyre'den (2/30a) şöyle dediğini nakletti: Resulullah (Sallallahu aleyhi ve Sellem) şöyle buyurdu:

"Şüphesiz Allah Yemen'den, ipekten yumuşak bir rüzgar gönderecek, kalbinde -Ebu Alkame: Tane ağırlığı kadar, dedi; Abdulaziz de, zerre ağırlığı kadar, dedi- iman bulunup da ruhunu almadık hiçbir kimse bırakmayacaktır. "

Bunu yalnız MüsIim rivayet etmiştir; Tuhfetu'I-Eşraf, 13468

NEVEVİ ŞERHİ: "Şüphesiz yüce Allah Yemen tarafından ipekten yumuşak bir rüzgar gönderecek ... Ruhunu kabzetmedik kimseyi bırakmayacak. " Senedinde Ebu Alkame el-Ferevi vardır ki adı Abdullah b. Muhammed b. Ebu Ferve el-Medeni olup, Osman b. Affan (r.a.)'ın hanedanının azatlısıdır. Hadisin manasına gelince, bu türden çeşitli hadisler gelmiş bulunmaktadır. Bunlardan bazıları şöyledir: Yeryüzünde Allah Allah diyenler tamamen ortadan kalkmadıkça kıyamet kopmayacaktır. "

"Kıyamet Allah Allah diyen kimsenin üzerine kopmayacaktır. " "Kıyamet ancak yaratılmışların şerIilerinin başına kopar. "

Bütün bu hadisler ve bu anlamdaki diğer hadisler zahirIeri üzeredir. "Kıyamet gününe kadar ümmetimden bir kesim hak üzere üstünlük sağlamış olarak var olacaklardır" hadisi ise bu hadislere muhalif değildir. Çünkü bu hadisin anlamı şudur: Bunlar kıyamete yakın ve kıyamet alametlerinin ardı arkasına çıkmış olacakları bir zamanda ortaya çıkacak, bu yumuşak rüzgar ruhlarını kabzedinceye kadar hak üzere kalmaya devam edeceklerdir. Bu hadiste onların kıyametin kopacağı vakte kadar kalmalarının mutlak olarak sözkonusu edilmesi ise kıyamet alametlerinin ortaya çıkıp, kopmasının da son derece yakınlaşmış olduğu zamana kadar kalacakları manasınadır.

Nebi (Sallallahu aleyhi ve Sellem}'in: "Bir tane ağırlığı yahut bir zerre ağırlığı kadar iman" buyruğu (2/132) ile imanın artıp eksildiğini kabul eden doğru kanaate açıklık getirilmektedir. Resulullah (sallallahu aleyhi ve seliem}'in: "İpekten yumuşak bir rüzgar" buyruğunda da -yüce Allah en iyi bilendir ya- onlara yumuşaklıkla davranılacağına, onlara ikramda bulunulacağına işaret vardır. Allah en iyi bilendir.

Yine bu hadiste "yüce Allah'ın Yemen'den bir rüzgar göndereceği" belirtilmektedir. Müslim'in sözkonusu ettiği kitabın son taraflarında yer alan Oeccal ile ilgili hadislerin akabinde yer alan hadiste ise "Şam tarafından bir rüzgar" buyurulmaktadır. Buna da şu iki şekilde cevap verilir: 1-Bunların biri Şam tarafından, diğeri Yemen tarafından esecek iki rüzgar olma ihtimali vardır. 2-Bu rüzgar ilk olarak bu iki iklimden birisinden başlayacak sonra diğerine ulaşacak ve oradan yayılacaktır. Allah en iyi bilendir.

Ömer2 Çevrimdışı

Ömer2

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
O hadisi paylaşabilir misin ? akhim

şöyle paylaşayım akhi

İnsanların alışkın olmadığı alametlerin ilki olan duman hakkında Allah-u Teâlâ şöyle buyurmaktadır:
“Göğün, insanları bürüyerek açık bir duman çıkaracağı günü gözetle! Bu, elem verici bir azaptır. (İşte o zaman insanlar):
−Rabbimiz! Bizden (bu) azabı kaldır, doğrusu biz artık iman edenleriz (derler).”
Duhan 10-12

Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’de bu duman hadisesinden çeşitli kereler bahsetmiş ve kısmen teferruatını haber vermiştir. Buna göre kıyamete yakın bir vakitte apaçık olacak ve herkes tarafından görülecek bir duman gökle yer arasında meydana gelerek insanları saracaktır.
Bu duman sebebiyle insanlar azap duyacaklar, mü’minler nezleye tutulmuş gibi olacaklar, kafirlerin de nefesleri kesilecek, şişecekler, kızaracaklar ve sonunda duman kulaklarından çıkacaktır. Bir rivayete göre bu duman yeryüzünde 40 gün kalacaktır. Neticede insanlar, bunun Allah tarafından kendilerine gönderilen bir ikaz ve azap olduğunu anlayacaklar, akabinde bu azabı kaldırması için Allah’a dua edeceklerdir.
“Biz azabı birazcık kaldıracağız ama siz yine (eski halinize) döneceksiniz.” Duhan 15. ayetinden Allah-u Teâlâ’nın onlardan bu duman azabını istekleri üzere kaldıracağı, ancak onların adetleri üzere tekrar küfre geri dönecekleri ve bu ikazı da kulak arkası edecekleri anlaşılmaktadır.
“Fakat biz büyük bir şiddetle yakalayacağımız gün (kıyamet günü), kesinlikle intikamımızı alırız.” Duhan 16. ayetinden de Allah-u Teâlâ’nın onları azaplandırma işini, gözlerin korkudan dışarı fırlayacağı kıyamet gününe ertelemekte olduğu anlaşılmaktadır. O şiddetli günün azabından Allah’ın rahmetine sığınırız!..
Müslim 2798/39, 2901/39, Nevevi Müslim Şerhi 5/2744, İbni Kesir Tefsiri 13/7180, 7185, Ölüm Ötesi Tarihi 146, 148

bunu
okumuştum kıyamet alametleri ile ilgili önceden de okumuş olduğum bir kaç kitapda da denk geldim ama dediğim gibi bu duman hadisesi ile ilgili pek çok açıklama var.Ama o duman bu dumanmıdır bilemiyorum.Sadece sonucu itibari ile yani insanların nezle olması durumu ile bağdaştırınca benziyor gibi. Bilmiyorum siz ne düşünuyorsunuz. @Abdulmuizz Fida abi daha iyi bilir aslında ama o da bayadır yok sanırım.

Son düzenleme:
Üst Ana Sayfa Alt