Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Duyuru 2020 Ramadan Hilali Görünmüştür!

Abdulmuizz Fida Çevrimiçi

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
2020 Ramadan Hilali Görünmüştür!
23 Nisan 2020 Perşembe akşamı Ramadan Hilali görünmüştür.
Bu gece teravih ve sahur, yarın (24 Nisan 2020 Cumua günü) inşeAllah oruçluyuz.

Rabb'im (c.c.); Ramadan'ı , Ummeti-i Muhammedin mubârak Ramadan-ı Şeriflerini tebrik eder, İslam âleminin kurtuluşuna, tağutların ve küfri rejimlerin imhasına vesile olmasını Rabbimden niyaz ederim.

Açıklamalar gelecektir.

Suud'un mûteber takvimi Umm elkura göre Şabân 30'du ve Yarın 1 Ramadan. Ayrıca Medine'de hilal fotoğrafı da sosyal alanda mevcud.
WhatsApp Image 2020-04-23 at 23.46.58.jpeg

Bunun yanında twitter de paylaşıldı.
WhatsApp Image 2020-04-23 at 23.53.41.jpg

Dubai
EWS2vYKVAAMNsj2.jpg

Ayrıca Nasa'ya göre Hilal gözükmekte :

Aynı hilal Türkiye'den de görüldüğü resmi sosyal medyalarda paylaşıldı.

WhatsApp Image 2020-04-24 at 00.21.15.jpeg

Elazığ'dan Yusuf Koca kardeşimizin net olarak şahidliği.

Tunus, Mısır, Irak, Suriye, Türkiye, Suudi Arabistan'ın Cumua günü;

Pakistan Cumuartesi Ramadan'a başlayacağı bildirilmekte.

Son düzenleme:
eL_Muhacir Çevrimdışı

eL_Muhacir

İlimsiz Mucâhid, kâtil; Cihâdsız âlim, belâm olur
Frm. Yöneticisi
Elhamdulillah

banner düzeltilmiştir inşaALLAH

eL_Muhacir Çevrimdışı

eL_Muhacir

İlimsiz Mucâhid, kâtil; Cihâdsız âlim, belâm olur
Frm. Yöneticisi
20200423_191215.jpg

Bu da oğlumun itikaf çadırı 😃

Muddessir Çevrimdışı

Muddessir

الحمد الله
Frm. Yöneticisi
Elhamdülillah ir rabbil alemin.

Tüm forum ailesine hayırlı ve bereketli ramazanlar diliyorum.

Allah Azze ve Celle bu ramazanı hepimiz için güzel bir başlangıç ve hayatımız için önemli bir değişim kılsın.

Mübarek olsun...

عبيد Çevrimdışı

عبيد

إذا لم تخلص فلا تتعب
Hepimize hayırlı olsun İnşâAllah.

من صام رمضان إيمانا و احتسابا غفر له ما تقدم من ذنبه
Kim inanarak ve sevabını da Allah'tan bekleyerek Ramazan orucunu tutarsa geçmiş günahları bağışlanır.

Buhari, İman,28; Müslim,Sıyam,203, Riyazussalihin, 1220

hüseyinedip Çevrimdışı

hüseyinedip

الحَمْد لله
İslam-TR Üyesi

Rabb'im (c.c.); Ramadan'ı , Ummeti-i Muhammedin mubârak Ramadan-ı Şeriflerini tebrik eder, İslam âleminin kurtuluşuna, tağutların ve küfri rejimlerin imhasına vesile olmasını Rabbimden niyaz ederim.

Açıklamalar gelecektir.

Allahumme Amin. Es Selamu Aleykum Hocam. Teravih namazıyla alakalı malumatınıza muhtacım. Aişe validemizden rivayet edilen hadiste on bir rekat mevzusu mevcut. Rasulullah(sav) on bir rekattan fazla kılmadı şeklinde. Peki Ömer radiyallahu anh devrindeki kılınan ve şimdiye kadarki kılınan 20 rekati napacağız ? Allah Azze Ve Celle Razı olsun. Cevabınızı bekliyorum.

Abdulmuizz Fida Çevrimiçi

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Allahumme Amin. Es Selamu Aleykum Hocam. Teravih namazıyla alakalı malumatınıza muhtacım. Aişe validemizden rivayet edilen hadiste on bir rekat mevzusu mevcut. Rasulullah(sav) on bir rekattan fazla kılmadı şeklinde. Peki Ömer radiyallahu anh devrindeki kılınan ve şimdiye kadarki kılınan 20 rekati napacağız ? Allah Azze Ve Celle Razı olsun. Cevabınızı bekliyorum.
Aleykum selam we rahmetullahi we berakatuh kardeşim ;
Rasulullah (a.s.) benim ve raşid halifelerimin sünnetine uyun buyurmuştur. Bu sebeble 8 de câiz, 20 rekat de. Ehl-i sunnet âlimlerin ekserisi teravhih namazını 20 rekat üzerine benimsenmiş ve tatbik edilmiştir.
Sonuçta nafile/sünnet bir namazdır. Kişi duruma göre 8 rekat de kılması câizdir kısaca.

Pangea Çevrimdışı

Pangea

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi

Açıklamalar gelecektir.

Hocam selamunaleykum ve rahmetullah ve berekatuhu ben almanyanin kuzeyinde oturuyorum ve burada hilal göremiyorum ama 30a tamamlandigi icin saban yine de bu aksam ramadan girmis bulunmaktdir degil mi?

bu soruyu muaviyenin oruc tutmasini sahabenin saymadigini ve kendilerinin hilali görmeyi beklediklerini okudugum icin yazmistim ancak yazinin baska yerinde güvenilir bir müslümandan alinan haberin yeterli oldugunu okudum Allah razi olsun

Son düzenleme:
KAYA Çevrimdışı

KAYA

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Hamdolsun bayramada kavusuruz inşaallah

A Çevrimdışı

asliar

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Sevval hilalini ne zaman gordunuz acaba? Forumda; konusunu bulamadim