Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

2020 Sahurcular (Kitap Hediyeli)

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
A Çevrimdışı

Ademoqlu

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
ÜÇ ÇEŞİT ANNE VARDIR

1. Çocuğuna bir hediye alsa, söyle bakayım sana bu hediyeyi kim aldı? diye sorar, kendini ön plana çıkarır, evladını kendine yönlendirir, kendine bağlar.

2. Çocuğuna bir hediye aldığında, evladım, bunu ben aldım ama aslında baban sağolsun, o çalışıp kazandı der, çoçuğunu hem kendine hem de babasına yönlendirir. Hem kendisine hem de babasına bağlar.

3. Çocuğuna hediye aldığında, evladım, bunu ben almış olsam da baban kazanmış olsa da aslında Allah nasip etti, her şey O'nun sayesinde diyerek Allah'a bağlar, O'na yönlendirir, O'na minnet ettirerek iman ve ibadete sevk etmek için cîddi bir temeI atmış olur.

Birincisi sadece annedir,

İkincisi vefalı, insani annedir.

Üçüncüsü vefalı, insani ve islami annedir.

Bu üçüncüsü
hem anne,
hem öğretmen,
hem hoca
hem de mürşiddir.

Hayırlı sahurlar.

Q Çevrimdışı

Qamar Al Quds

silik
İslam-TR Üyesi
Allah’ım! Gizli olarak işlediğim günahlarımı, açıktan işlediğim günahlarımı, hatâen işlediğim ve bilerek yaptığım günahlarımı, bildiğim ve bilmediğim bütün günahlarımı bağışla.
(Hâkim, De’avât, No: 1880, I, 510; bk. İbn Ebî Şeybe, Dua, 15, No: 29228)

Malesef ki, mübarek Ramazan ayının son günlerini yaşıyoruz. Dualarımızda bilhassa mucahidlere, esaret altındaki alimlere ve esir Müslümanlara yer vermeyi unutmayalım. Rabbim dualarımıza ihlas katsın. Affolunmuş bir şekilde Ramazan ayından çıkmayı nasip etsin.
Hayırlı sahurlar.

Ummu Sare Çevrimdışı

Ummu Sare

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
ÜÇ ÇEŞİT ANNE VARDIR

1. Çocuğuna bir hediye alsa, söyle bakayım sana bu hediyeyi kim aldı? diye sorar, kendini ön plana çıkarır, evladını kendine yönlendirir, kendine bağlar.

2. Çocuğuna bir hediye aldığında, evladım, bunu ben aldım ama aslında baban sağolsun, o çalışıp kazandı der, çoçuğunu hem kendine hem de babasına yönlendirir. Hem kendisine hem de babasına bağlar.

3. Çocuğuna hediye aldığında, evladım, bunu ben almış olsam da baban kazanmış olsa da aslında Allah nasip etti, her şey O'nun sayesinde diyerek Allah'a bağlar, O'na yönlendirir, O'na minnet ettirerek iman ve ibadete sevk etmek için cîddi bir temeI atmış olur.

Birincisi sadece annedir,

İkincisi vefalı, insani annedir.

Üçüncüsü vefalı, insani ve islami annedir.

Bu üçüncüsü
hem anne,
hem öğretmen,
hem hoca
hem de mürşiddir.

Hayırlı sahurlar.

(y)

Bunu okuyunca aklıma zaman zaman evde yaşadığımız şu olay geldi.

Bazen çocuklar birşey almak istediklerinde babanıza söylerim beraber karar verip alırız İnsaAllah diyorum. Onlarda Anne biz Allahdan isteyeceğiz çünkü siz bazen unutuyorsunuz ama biz Allahdan birşeyi çok istediğimiz zaman hemen nasip ediyor. Siz unutuyorsunuz ama Allah unutmaz diyorlar. Küçüklüklerinden beri hep böyle yaparlar ve gercektende nasip ne istemişlerse Rabbim nasip etmiş onlara.

Kısacası Rabbimizden bir istekte bulunacağımız zaman bir çocuk masumiyeti ve teslimiyeti ile tam bir tevekkül ile istemek gerek.

Belki konu ile alakalı değil ama bu paylaşımı okuyunca aklıma geldi.

Nesîbe Lena Çevrimdışı

Nesîbe Lena

"عِشْ حَمِيداً، وَمُتْ شَهِيدًا"
Süper Moderatör
(y)

Bunu okuyunca aklıma zaman zaman evde yaşadığımız şu olay geldi.

Bazen çocuklar birşey almak istediklerinde babanıza söylerim beraber karar verip alırız İnsaAllah diyorum. Onlarda Anne biz Allahdan isteyeceğiz çünkü siz bazen unutuyorsunuz ama biz Allahdan birşeyi çok istediğimiz zaman hemen nasip ediyor. Siz unutuyorsunuz ama Allah unutmaz diyorlar. Küçüklüklerinden beri hep böyle yaparlar ve gercektende nasip ne istemişlerse Rabbim nasip etmiş onlara.

Kısacası Rabbimizden bir istekte bulunacağımız zaman bir çocuk masumiyeti ve teslimiyeti ile tam bir tevekkül ile istemek gerek.

Belki konu ile alakalı değil ama bu paylaşımı okuyunca aklıma geldi.
MaşaAllah BarekAllah. Allah bu teslimiyetlerini baki kılsın. Sizden razı olsun zira çocuğa bakınca anne ve babayı görür insan 🌾

Ummu Sare Çevrimdışı

Ummu Sare

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
MaşaAllah BarekAllah. Allah bu teslimiyetlerini baki kılsın. Sizden razı olsun zira çocuğa bakınca anne ve babayı görür insan 🌾

Amin uhtim🌸 Her doğan çocuk İslam fıtratı üzere doğar buyurmuş Rasulullah sallallahu aleyhi vesellem. Yani onların teslimeyeti Rablerine tevekkülü Rabbimizin yaratmasının güzelliği.

Onlara bu temiz fıtratları üzere büyümeleri hususunda örnek olabilmeyi nasip etsin Rabbim

A Çevrimdışı

Ademoqlu

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
İshak ve Samuel adlı iki Yahudi vardı. Çölde kayboldular şiddetli açlık ve susuzluk çektiler. Nihayet Müslüman bir köye rastgeldiler. İshak dedi ki: yalan söyleyelim. Kendimizi Müslüman olarak tanıtalım. Samuel hayır dedi, ben yalan söyleyemem doğruluktan ayrılamam. Köye varınca İshak benim adım Abdullah dedi. Samuel ise yalan söylemedi ve doğrusunu söyledi.

Köydeki Müslümanların büyüğü dedi ki: Samuel'e su ve yemek verin. Diğerine dönüp; Abdullah Ramazan ayındayız sende iftira kadar bizimle beraber bekleyeceksin artık dedi.

Hayırlı sahurlar.

Nesîbe Lena Çevrimdışı

Nesîbe Lena

"عِشْ حَمِيداً، وَمُتْ شَهِيدًا"
Süper Moderatör
اللَّهُمَّ أَعُوذُ بِرِضَاكَ مِنْ سَخَطِكَ، وَبِمُعَافَاتِكَ مِنْ عُقُوبَتِكَ، وَأَعُوذُ بِكَ مِنْكَ.

Rasûlullah (sallâllâhu aleyhi ve sellem):

“Allâh’ım! Sen’in gazabından rızâna, azâbından affına ve Sen’den yine sana sığınırım!”

(Müslim, Salât, 222)

Ummu Aişe Çevrimdışı

Ummu Aişe

حسبي الله ونعم الوكيل
Site Emektarı
Es selamu aleykum, hayırlı sahurlar.

Screenshot_20200519-204934_Instagram.jpg

Q Çevrimdışı

Qamar Al Quds

silik
İslam-TR Üyesi
✍ Şeyh Abdurrahmân es-Sa'di rahmetullahi aleyh
'' Kadir gecesi bin aydan daha hayırlıdır'' ayetinin tefsirinde şöyle dedi:

''Bu gecede yapılan bir amel, böyle bir gecenin bulunmadığı bin aydaki amelden daha üstündür, daha hayırlıdır. Bu ise akılları hayrete ve dehşete düşüren işlerden biridir. Çünkü yüce Allah, güç ve takati çok cılız olan bu ümmete böyle bir gece ile lütufta bulunmuştur. Bu gecede yapılan bir amel, bin aylık bir gecedeki amele denk, hatta daha üstün ve değerlidir. Bu ise yaklaşık seksen küsûr gibi oldukça uzun ömür yaşayan bir insan ömrüne denktir.''

📚Tefsiru'l-Kerimi'r-Rahman, Şeyh Abdurrahman es-Sadi

eL_Muhacir Çevrimdışı

eL_Muhacir

İlimsiz Mucâhid, kâtil; Cihâdsız âlim, belâm olur
Frm. Yöneticisi
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...