Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

2020 Sahurcular (Kitap Hediyeli)

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Sena Haydali Çevrimdışı

Sena Haydali

اللهم إني أسألك حسن الخاتمة.
Frm. Yöneticisi
Esselamu Aleykum Ve Rahmetullah

Hayırlı sahurlar

“Allahım! Bana öğrettiğin ilim ile beni faydalandır. Dualardan, bana fayda verecek ilmi bana öğret ve benim ilmimi artır. Her hâl üzere Allah’a hamd olsun. Cehennem ehlinin hâlinden Allah’a sığınırım.”
(Tirmizi, "De’avat", 130)

A Çevrimdışı

Ademoqlu

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Bizlere geçmiş ümmetlerden farklı olarak sahuru ikram eden Allah'a hamd olsun.

Ummu Sare Çevrimdışı

Ummu Sare

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Esselamu Aleykum Ve Rahmetullah

Hayırlı sahurlar

“Allahım! Bana öğrettiğin ilim ile beni faydalandır. Dualardan, bana fayda verecek ilmi bana öğret ve benim ilmimi artır. Her hâl üzere Allah’a hamd olsun. Cehennem ehlinin hâlinden Allah’a sığınırım.”
(Tirmizi, "De’avat", 130)

Aleykum selam ve Rahmetullah uhtim

Ummu Sare Çevrimdışı

Ummu Sare

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurmuştur:

"Nice oruçlulun orucundan elde ettiği sadece açlık ve susuzluktur.
Nice geceleyin namaz kılanın namazından elde ettiği sadece uykusuzluktur."

İbn Huzeyme,es-Sahîh: 1997

Rabbim bizleri muhafaza eylesin

Son düzenleme:
A Çevrimdışı

Ademoqlu

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
وعنْ أَبي هُرَيرةَ رضيَ اللَّه عنهُ ، عن النَّبِيِّ صَلّى اللهُ عَلَيْهِ وسَلَّم قالَ : « مَنْ صَامَ رَمَضَانَ إِيمَاناً واحْتِساباً ، غُفِرَ لَهُ ما تَقَدَّمَ مِنْ ذنْبِهِ » متفقٌ عليه .

Ebû Hureyre radıyallahu anh'den rivayet edildiğine göre Resûlullah sallalllahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu:

"Kim, faziletine inanarak ve karşılığını Allah'tan bekleyerek ramazan orucunu tutarsa, geçmiş günahları bağışlanır."

Buhârî, Îmân 28, Savm 6; Müslim, Sıyâm 203, Müsâfirîn 175. Ayrıca bk. Ebû Dâvûd, Ramazan 1, Savm 57; Tirmizî, Savm 1, Cennet 4; Nesâî, Sıyâm 39; İbni Mâce, İkâmet 173, Sıyâm 2, 33

Sena Haydali Çevrimdışı

Sena Haydali

اللهم إني أسألك حسن الخاتمة.
Frm. Yöneticisi
Esselamu aleykum

Tüm kardeşlerime hayırlı ramazanlar diliyorum. Allah Azze ve Celle günahlarımızı bağışlasın ve bizleri bu mübarek günlerde temiz ve Salih müminlerden kılsın. (amin)
Aleykumselam ve rahmetullah
Duanıza kalben amin der hayırlı ramazanlar dilerim.

Ummu Sare Çevrimdışı

Ummu Sare

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Ebû Hüreyre (ra) den rivayet edildiğine göre

Hz. Resûlullah (sav) şöyle buyurdu:

"Hiçbiriniz, oruçlu olduğu gün çirkin söz söylemesin ve kimse ile çekişmesin. Eğer biri kendisine söver veya çatarsa, ‘ben oruçluyum" desin.

Buhârî
Müslim

eL_Muhacir Çevrimdışı

eL_Muhacir

İlimsiz Mucâhid, kâtil; Cihâdsız âlim, belâm olur
Frm. Yöneticisi
Esselamu aleykum hayırlı sahurlar olsun 🌸

Aleykumselam hayırlı sahurlar

Özet olarak, Malikîler ve Şafiiler hangi mescid olursa olsun itikâfi câiz görüyorlar. Hanefîler ve Hanbelîler itikâfta mescidin cami olmasını şart koşuyorlar. Cumhura göre ev mescidlerinde itikâf caiz olmayıb sadece Hanefîlere göre kadınlar için caizdir.
(Vehbe Zuhayli; İslam Fıkhı Ansiklopedisi, C: 3 , Sf: 217 - 223)

A Çevrimdışı

Ademoqlu

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Oruçluyken dikkat edelim hal ve hareketlerimize. Tuttuğumuz oruçtan geriye "açlık" kalmasın. Öyle bir oruç tutalım ki kardeşimiz "abim/ablam oruçlu iken ne kadar sakin" desin. Orucumuzun sevabını öfke ile, harama bakmak ile, malayani konuşmak ile azaltmayalım. En azından bu ay halimizden anlaşılsın aç değil "oruçlu" olduğumuz. Allah kabul etsin.

Ummu Sare Çevrimdışı

Ummu Sare

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
"Kim Allah ile yakınlaşmak isterse, Allah ile arasında sırlar (gizli ameller) oluştursun."
İmam Şafii (rahimehullah)

Gece uykudan uyanıp huşu ile kılınan 2 rekat namaz, içten gelen bir dua, samimi bir tevbe ve istiğfar Rabbi ile kulu arasında ne güzel sırlardır.

Nesîbe Lena Çevrimdışı

Nesîbe Lena

"عِشْ حَمِيداً، وَمُتْ شَهِيدًا"
Süper Moderatör
Esselamu aleykum

De ki: «Size Allah´ın hazineleri yanımdadır demiyorum, gaybı da bilmiyorum ve ben size bir meleğim de demiyorum. Ben, bana vahyedilenden başkasına uymam.» De ki: «Kör olanla, gören bir olur mu? Yine de düşünmeyecek misiniz?»
(Sure No:6 Ayet No :50)

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...