Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

2021 Sahurcular Konusu

Ahzab21 Çevrimdışı

Ahzab21

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Rasûlullah ﷺ şöyle buyurmuştur:

Nice oruç tutanlar vardır ki, orucundan kendisine kuru bir açlıktan başka bir şey kalmaz!

Geceleri nice namaz (terâvih ve teheccüd) kılanlar vardır ki, namazlarından kendilerine kalan yalnızca uykusuzluktur.

(İbn Mâce, Sıyâm, 21)

Hutve Çevrimdışı

Hutve

Cihadın farz oldğu yerde gözyaşı dğl ter dkmk grkr
İslam-TR Üyesi
ÜÇ ÇEŞİT ANNE VARDIR

1. Çocuğuna bir hediye alsa, söyle bakayım sana bu hediyeyi kim aldı? diye sorar, kendini ön plana çıkarır, evladını kendine yönlendirir, kendine bağlar.

2. Çocuğuna bir hediye aldığında, evladım, bunu ben aldım ama aslında baban sağolsun, o çalışıp kazandı der, çoçuğunu hem kendine hem de babasına yönlendirir. Hem kendisine hem de babasına bağlar.

3. Çocuğuna hediye aldığında, evladım, bunu ben almış olsam da baban kazanmış olsa da aslında Allah nasip etti, her şey O'nun sayesinde diyerek Allah'a bağlar, O'na yönlendirir, O'na minnet ettirerek iman ve ibadete sevk etmek için cîddi bir temeI atmış olur.

Birincisi sadece annedir,

İkincisi vefalı, insani annedir.

Üçüncüsü vefalı, insani ve islami annedir.

Bu üçüncüsü
hem anne,
hem öğretmen,
hem hoca,
hem de mürşiddir.

Ahzab21 Çevrimdışı

Ahzab21

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
“Alimlerden biri şöyle dedi: Eğer biz ilmi, sonuna ulaşacağız diye talep etseydik, yanlış bir iş yapmış olurduk. Ancak biz ilmi, her gün cehaletimizi biraz eksiltmek ve ilmimizi de biraz arttırmak için talep ediyoruz.”

| Mâverdî, Edebü’d-Dünya ve’d-Dîn '

Hutve Çevrimdışı

Hutve

İslam-TR Üyesi
Bugün Ramazan ayının 14./15. günü. Gökteki dolunay gibi tam Ramazan ayının ortasındayız. Zaman ne çabuk geçiyor. Bir çoğumuz bu konuya yazdığı ilk mesajı hatırlamıyor bile... İşte dünya hayatı bu kadar kısa aslında. Bugün 70 yaşındaki bir kişiye sorsak ''ne kadar yaşadın?'' diye bize sanki birkaç yıl yaşadım gibi cevap verir ve birkaç yıl daha yaşamayı talep eder. Çünkü emeller, hep eceli geçer. Ölüm döşeğinde son nefeslerini veren bir hastaya ''bu dünyada yarım bir işin kaldı mı?'' diye sorsak. ''Kefen paramı da hazırlasaydım iyiydi'' der. Allahu Tealanın sinek kanadı kadar değer vermediği dünyada bizim bir türlü işlerimiz bitmiyor... Ramazan ayının ortalarında olduğumuz gibi belki bizde ömrümüzün ortalarındayız yada sonlarında! İbadetlerimizi dahada arttırıp en azından azaltmayıp güzel bir sonla veda edelim... Seneye foruma girme imkanımız olmayabilir yada bu dünyada olmayabiliriz. Belki dilimiz değilde geriye bıraktığımız cesedimiz insanlara nasihat edebilir...

Allah, "Yeryüzünde kaç yıl kaldınız?" diye sorar.
"Bir gün veya günün bir bölümü kadar kaldık; işte, saymakla görevli olanlara sor"
derler.

Mü'minûn Suresi - 112-113

Abdullah İbni Mes’ûd radıyallahu anh şöyle dedi:

Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem bir hasır üzerinde yatıp uyumuştu. Uykudan uyandığında, hasır vücudunun yan tarafında iz bırakmıştı. Biz:

–Yâ Resûlallah! Sizin için bir döşek edinsek, dedik. Bunun üzerine Resûl-i Ekrem:

“Benim dünya ile ilgim ne kadar ki? Ben bu dünyada bir ağacın altında gölgelenen, sonra da oradan kalkıp giden binitli bir yolcu gibiyim” buyurdular.

Tirmizî, Zühd, 44

Ummu Aişe Çevrimiçi

Ummu Aişe

حسبي الله ونعم الوكيل
Site Emektarı
Bugün Ramazan ayının 14./15. günü. Gökteki dolunay gibi tam Ramazan ayının ortasındayız. Zaman ne çabuk geçiyor. Bir çoğumuz bu konuya yazdığı ilk mesajı hatırlamıyor bile... İşte dünya hayatı bu kadar kısa aslında. Bugün 70 yaşındaki bir kişiye sorsak ''ne kadar yaşadın?'' diye bize sanki birkaç yıl yaşadım gibi cevap verir ve birkaç yıl daha yaşamayı talep eder. Çünkü emeller, hep eceli geçer. Ölüm döşeğinde son nefeslerini veren bir hastaya ''bu dünyada yarım bir işin kaldı mı?'' diye sorsak. ''Kefen paramı da hazırlasaydım iyiydi'' der. Allahu Tealanın sinek kanadı kadar değer vermediği dünyada bizim bir türlü işlerimiz bitmiyor... Ramazan ayının ortalarında olduğumuz gibi belki bizde ömrümüzün ortalarındayız yada sonlarında! İbadetlerimizi dahada arttırıp en azından azaltmayıp güzel bir sonla veda edelim... Seneye foruma girme imkanımız olmayabilir yada bu dünyada olmayabiliriz. Belki dilimiz değilde geriye bıraktığımız cesedimiz insanlara nasihat edebilir...

Allah, "Yeryüzünde kaç yıl kaldınız?" diye sorar.
"Bir gün veya günün bir bölümü kadar kaldık; işte, saymakla görevli olanlara sor"
derler.

Mü'minûn Suresi - 112-113

Abdullah İbni Mes’ûd radıyallahu anh şöyle dedi:

Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem bir hasır üzerinde yatıp uyumuştu. Uykudan uyandığında, hasır vücudunun yan tarafında iz bırakmıştı. Biz:

–Yâ Resûlallah! Sizin için bir döşek edinsek, dedik. Bunun üzerine Resûl-i Ekrem:

“Benim dünya ile ilgim ne kadar ki? Ben bu dünyada bir ağacın altında gölgelenen, sonra da oradan kalkıp giden binitli bir yolcu gibiyim” buyurdular.

Tirmizî, Zühd, 44

Rabbim akibetimizi hayr eylesin...

Hayırlı sahurlar cümleten

Sena Haydali Çevrimdışı

Sena Haydali

اللهم إني أسألك حسن الخاتمة.
Frm. Yöneticisi
IMG_20210427_003609.jpg

Hutve Çevrimdışı

Hutve

İslam-TR Üyesi
Ramazan ayı günahlardan kurtulmanın daha kolay olduğu bir aydır. (Büyük) Şeytanlar zincire vurulur. Diğer aylarda 5 vakit farz namazını bile kılmayanlar bu ayda 20 rekat teravih namazı kılarlar, sabah namazına kalkmayanlar sahura kalkarlar : ) Günde iki paket sigara içenler 12 saat yemezler, içmezler. Bu ayı fırsat bilip ne yazık ki sigara içiyorsak sigarayı bırakalım, haram olan şeylere bakıyorsak bakislarimizi çevirelim, elimiz sıkıysa bu aydan itibaren elimizi açalım (infak edelim). Herkes kendi durumunu, kendi hastalığını daha iyi bilir... Şehid Abdullah Azzam'ın bir hatırasını yazarak konuyu sonlandırıyım inşaallah.

Ramazan ayında cennetin kapıları açılır, cehennem kapıları kapanır ve şeytanlar zincire vurulur. Bir zamanlar cinlerle uğraşmış fakat sonradan tevbe etmiş güvenilir bir arkadaşımın anlattığı gibi bu hakikatte olan bir şeydir. O demişti ki; “İşbirliği yaptığım cinlere bana haber getirmelerini istediğimde, Ramazan’da bir şey yapamıyoruz, derlerdi. Benimle birlikte dua edip oruç tuttukları için onların mü’min cinlerden olduklarını sanıyordum. Fakat verdikleri bu cevaptan sonra onların kâfir cinler olduklarını anladım.

Ve daha sonra bir deneyden sonra onların kâfir cinlerden olduğunu anladım. Bir gün onlardan hastalanan yeğenimi iyileştirmelerini istedim, onlar da onun çarmıha gerilmeden iyileşemeyeceğini söylediler. O zaman ben de onlara; ‘Vallahi siz şeytansınız! Siz kafir cinlerdensiniz’ diye bağırdım. Bunun üzerine onlar, mü’min cinlerden olduklarını iddia ettiler. Bense onlara, o andan itibaren kendileriyle bir işimin olmayacağını söyledim. Bu kez onlar beni zarar vermekle tehdit ettiler. Ben de onlara şunları söyledim: ‘Bana bir zarar vermeniz için size meydan okuyorum! Gecenin yarısında en korkunç ve ıssız yer olan mezarlıkta buluşacağız.’ Sonra gece yarısı oldu ve ben abdestimi alıp 2 rekat namaz kıldım ve mezarlığa gittim. Bunu 3 gece üst üste yaptım fakat onlardan hiçbiri oraya gelemedi ve bana yaklaşamadı.”

et-Terbiyyetu’l-Cihadiyye ve’l-Binâ

Son düzenleme:
Nesîbe Lena Çevrimdışı

Nesîbe Lena

"عِشْ حَمِيداً، وَمُتْ شَهِيدًا"
Süper Moderatör
“Bir kimseden bir nimet ancak işlediği günahın uğursuzluğu/kötülüğü nedeniyle kaldırılır. Allah bir kuluna nimet verdiğinde, onu onda muhafaza eder ve değiştirmez; nihayetinde onu kendisinden değiştirmeye çalışan gene kulun kendisi olur.
“Bir topluluk kendi nefislerinde olanı değiştirmedikçe Allah da onlar da olanı değiştirmez.” (Ra’d: 11)

(İbn Kayyim; Bedaiu’l-Fevaid)

Muddessir Çevrimdışı

Muddessir

الحمد الله
Frm. Yöneticisi
لاَّ اِلٰهَ اِلَّۤا اَنْتَ سُبْحَانَكَ اِنّ۪ى كُنْتُ مِنَ الظَّالِم۪ينَ

(Ya Rabbi!) Senden naşka İlah yoktur,seni her türlü noksanlıktan tenzih ederim,Şüphesiz ben zalimlerden oldum.

Enbiyâ-87

Üst Ana Sayfa Alt