Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Soru Abdu'l Aziz bin Baz Hakkındaki Bu İddialar Doğru mudur?

tawh1d Çevrimdışı

tawh1d

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
As Salamu 'Alaykum

Gecenlerdede bir konuda bu meseleye deginilmisti ama konunun tam acikligi kavustugunu sanmiyorum ve doyurucu bilgilerede ulasmis degilim, onun icin bunu sizlerle paylasmak istedim, ...

Abdu'l Aziz bin Baz;

-Hac takilabilecegine dair izin(fetva) vermismidir ?

-1996'da Hubar'da (Suudi Arabistan)'da bir Amerikan Üssüne gerceklestirilen bir saldiriyi kinamis, ve bu saldiriyi gerceklestirenleri(muvahhidleri) tekfir etmis ve saldirganlarin(mücahidlerin) ellerinin ve ayaklarinin kesilip ölüme terkedilmelerine yol acmismidir ?

-Amerikan askerlerinin Suudi Arabistanda üss acabileceklerine dair bir fetva yayinlamismidir ?

Bu sorulara delilleriyle cevap verilmesini bekliyorum,...

Not: Niyetim fitne cikarmak degil, ... bu günlerde tartisilan bir konuya aciklik getirilmesini istememdir niyetim.

E Çevrimdışı

Ehli_Hadis

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Bu konuda daha önce tartışıldı Amerikan malları yada Yahudi Malları alınıp kullanılmaz diyen yada Buna Haram diyen delil getirmesi lazımdır...Siz kusun kininizi elinizde delil yok nas yok..bu sadece Heva ile konuşmaktır......

T Çevrimdışı

tewh1d

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Bu konuda daha önce tartışıldı Amerikan malları yada Yahudi Malları alınıp kullanılmaz diyen yada Buna Haram diyen delil getirmesi lazımdır...Siz kusun kininizi elinizde delil yok nas yok..bu sadece Heva ile konuşmaktır......

Konuyu açan kardeşin sorduğu soruya cevap verebilir misin ? Hani o tarafların fetvalarına biraz aşinasın ya ondan soruyorum.

T Çevrimdışı

tewhid-el-hak

Üye
İslam-TR Üyesi
akhiler bu konuda bilmiyorum Allahu alem çunku akhi yahudiler coca colada olmazsa malboroda olmazsa hiç bir yiecek olmasada kaybedecekleri bir sey yok içinden gene amerikadan ne kazaniyorsa diger ulkelerden ne kazaniyorsa kazananir ama diger taraftan baktigin zaman boykot ettigin zaman en azindan yaptigin jest onemli yani benim kardesleripmi vurana ben 1 kurus bile vermem gibi bir tavirla

tawh1d Çevrimdışı

tawh1d

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
akhiler bu konuda bilmiyorum Allahu alem çunku akhi yahudiler coca colada olmazsa malboroda olmazsa hiç bir yiecek olmasada kaybedecekleri bir sey yok içinden gene amerikadan ne kazaniyorsa diger ulkelerden ne kazaniyorsa kazananir ama diger taraftan baktigin zaman boykot ettigin zaman en azindan yaptigin jest onemli yani benim kardesleripmi vurana ben 1 kurus bile vermem gibi bir tavirla

As Salamu 'Alaykum

Sanirim Uthaymeen Rahimahullahin böyle bir fetva vermesinin sebebi, müsriklerle ticaretin haram olmayisindandir, ...

Sünnette eger savas halindeki müsriklerle ticaret yapilip yapilmiyacagina dair bir hadis varsa bu cok aciklayici olur, ...
Böyle bir Hadisi bilen kardeslerimiz bunu buraya yazarlarsa cok faydali olur düsüncesindeyim, ...

Abdu'l Aziz Bin Baz'la ilgili sorular hala acik, ...
Her iki taraftan deliller bekliyorum, ...
insha'Allah sonunda birlestigimiz bir noktayi buluruz, ...

Bu konuyu aramizi acmak icin degil,
anlasmazliklari ortadan kaldirip,
delillerle gerceklerin ortaya konulmasi icin actim,..

Selam ve Dua ile ...

Ebu Selman et-Turkî Çevrimdışı

Ebu Selman et-Turkî

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
İbn Baz'ı ne kadar tanımasam da ve hakkında bilgi sahibi olmasam da, İbn Teymiyye ve Muhammed bin Abdulvehhab'dan sonra gördüğüm en çok iftiraya uğrayan alim. Üstteki iddialar doğru mu bilmiyorum ama kendisi hakkında çok fazla yanlış bilgi var; yok koca acıkırsa karısını yiyebilir demiş, yok dünya yuvarlaktır diyen kafir demiş...

ruhisukut Çevrimdışı

ruhisukut

Önce tanı sonra bağlan!
İslam-TR Üyesi
Esselamun aleyküm değerli kardeşlerim, bu konunun tamamlanması çoğumuza bir yararı olmayacak. Bunu irdelememenizi rica ediyorum. 'Şu söyle diyor, bu böyle diyor, doğru mu?' bu tür sorularla cevap aramayın inşaallah. Yararlı gördüğünüz ilminden faydalanın, zararlı gördüğünüz davranışlarınıda tartışmadan uzak durun. Takvaya en yaraşır şekilde davranın ve Allah'tan korkun.

Değerli kardeşlerim unutmayın ki alimlerin eti zehirlidir. Dolayısıyla onların kusurlarını araştırmak biz acizlere düşmez. Bundan Allah'a sığınalım. Onların vermiş olduğu meyvelerden istifade etmeye çalışalım. Arada çürük meyve çıkar, o meyveleri açıp içini kurcalamak yerine bir kenara bırakalım. Sanırım en hayırlısı bu olur. Ayrıca bu tür sorularında delili olmalı, duyduğunuz kişiye 'delilin nedir kardeşim?' diye sormaktan çekinmeyin. Ve emin olun ilim ehli birine buna benzer bir soru ile gidin, bunu araştırmaya zamanım yok diyecektir. Öyleyse bize düşen doğrularını alıp yanlışlarından uzak durmaktır. Ve bu tür konularla zamanımızı heba etmemektir. Beni anlayabileceğinizi umuyorum. Rabbim bize zamanımızı Hakk'a harcamayı nasip etsin inşaallah.

talebe9303 Çevrimdışı

talebe9303

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Esselamun aleyküm değerli kardeşlerim, bu konunun tamamlanması çoğumuza bir yararı olmayacak. Bunu irdelememenizi rica ediyorum. 'Şu söyle diyor, bu böyle diyor, doğru mu?' bu tür sorularla cevap aramayın inşaallah. Yararlı gördüğünüz ilminden faydalanın, zararlı gördüğünüz davranışlarınıda tartışmadan uzak durun. Takvaya en yaraşır şekilde davranın ve Allah'tan korkun.

Değerli kardeşlerim unutmayın ki alimlerin eti zehirlidir. Dolayısıyla onların kusurlarını araştırmak biz acizlere düşmez. Bundan Allah'a sığınalım. Onların vermiş olduğu meyvelerden istifade etmeye çalışalım. Arada çürük meyve çıkar, o meyveleri açıp içini kurcalamak yerine bir kenara bırakalım. Sanırım en hayırlısı bu olur. Ayrıca bu tür sorularında delili olmalı, duyduğunuz kişiye 'delilin nedir kardeşim?' diye sormaktan çekinmeyin. Ve emin olun ilim ehli birine buna benzer bir soru ile gidin, bunu araştırmaya zamanım yok diyecektir. Öyleyse bize düşen doğrularını alıp yanlışlarından uzak durmaktır. Ve bu tür konularla zamanımızı heba etmemektir. Beni anlayabileceğinizi umuyorum. Rabbim bize zamanımızı Hakk'a harcamayı nasip etsin inşaallah.
Akhi oyle diyorsunda bu cok buyuk bir iddaa muslumanlara karsi kafirleri desteklemekten bahsediliyor basit bir hata degilki bence bunu bilmemiz lazim.

ruhisukut Çevrimdışı

ruhisukut

Önce tanı sonra bağlan!
İslam-TR Üyesi
Akhi oyle diyorsunda bu cok buyuk bir iddaa muslumanlara karsi kafirleri desteklemekten bahsediliyor basit bir hata degilki bence bunu bilmemiz lazim.
Tamam güzel kardeşim benim elimde herhangi bir delil yok bu yüzden araştırmayacağım. Rabbim bu konuda yardımcın olsun.

Üst Ana Sayfa Alt