Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çözüldü Abdullah İbni Mesud'un Felak ve Nas'ı Kuran'dan Saymaması?

Y Çevrimdışı

Yusuf D.

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Selamun aleykum ve rahmetullah

Abdullah ibni Mesud'un felak ve nas surelerini mushaftan saymadığına dair rivayet var mı? Bilen kardeşler varsa paylaşabilir mi? Allah razı olsun
 
Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Selamun aleykum ve rahmetullah

Abdullah ibni Mesud'un felak ve nas surelerini mushaftan saymadığına dair rivayet var mı? Bilen kardeşler varsa paylaşabilir mi? Allah razı olsun
Âleykum selam we rahmetullahi we berakatuh

Felak ve Nas Sureleri hakkında İbn Kuteybe dedi ki:
Abdullah b. Mesud Muavizeteyn sûrelerini mushafına yazmamıştır. Çünkü o Rasûlullah (s.a.v.)'ın Hasan ile Huseyin'i -Allah her ikisinden de radı olsun- bunları okuyarak Allah'a ısmarladığını duyuyordu. Bu sebebden bu iki sûrenin (Peygamber efendimizin dualarından birisi olan): " Her bir şeytandan ve herbir zehirli haşereden, kötülük veren herbir gözden Allah'ın eksiksiz kelimelerine sizleri sığındırırım" (Buhâri, III, 1233; İbn Hibban, Sahih, III, 291, 291; Ebu Davud, IV, 23î; Musned, 1, 256, 270) konumunda oldukların) kabul etmiştir.

Ebıı Bekr et-Enbari dedi ki: Ancak İbn Kuteybe'nin bu görüşü merduttur. Çünkü bu iki sûre âlemlerin Rabbinin bütün yaratıkları aciz bırakan mûciz kelamındandır. Buna karşılık "...Allah'ın eksiksiz kelimelerine sizleri sığındırırım" ifadelerinin insan sözü olduğu açıkça ortadadır. Peygamberlerin sonuncusu Muhammed (s.a.v.)'ın mucizesi olan, bütün kâfirlere karşı kıyamete kadar kalıcı delili olan yaratıcının sözü ise, lisanı fasih, dili bilen, söz türlerini ve anlatım tekniklerini çok iyi tanıyan, Abdullah b. Mesud gibisi nazarında, insanların sözü ile asla karışamaz.


Kimisi şöyle demiştir:
Abdullah b. Mesud'un Felak ve Nas sûrelerini yazmayışının sebebi, bunların unutulmayacaklarından emin olmasıdır. O mushafında Fatiha'yı yazmadığı gibi, bunları ezbere bildiği halde yazmamıştır. Hem onun Fatiha'yı bellemiş ve onu iyice öğrenmiş olduğunda asla şubhe yoktur. Fakat bu görüş de reddedilmiş ve buna karşı şu delil getirilmiştir: O; "Allah'ın yardımı ve fetih geldiğinde"; "Şubhe yok ki biz sana kevseri verdik." ve "De ki: O Allah'tır, bir tektir" sûrelerini de yazmıştır ve bunlar uzun olmamak, çabuk ezberlenmek, unutulmayacaklarından emin olmak bakımlarından Felak ve Nas sûreleri gibidirler ve hepsi de Fatiha'dan farklıdır. Çünkü Fatiha okunmaksızın namaz tamam olmaz. Her bir rekatte ondan sonra Kurân'dan okunacak buyruklardan önce okunması gerekir. Dolayısıyla ezberde kalmasından ve unutulmayacağından emin olarak, Fatiha'nın mushafta yazılmadığı doğrudur. Fakat sûreler arasında onun bu özelliğine sahib ve Fatiha'ya yapılan uygulamanın benzeri uygulamaya mazhar olmuş başka bir sûre yoktur... Yüce Allah'a hamdolsun. (İmam Kurtubi, el-Camiu li-Ahkami’l-Kur’an, 19/467-468)
 
Üst Ana Sayfa Alt