Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Soru Ahmed Bin Hanbel'in Fıkıh Kitapları Var mıdır?

• Konbuyu başlatan cimkeriy
  • Başlangıç tarihi
C Çevrimdışı

cimkeriy

Guest
s.a kardeşlerim iki soeum olucak ahmed bin hanbelin fıkıh eseri varmı türkçe arapça yani arapçam yok ama en azından yazmışmı yazmamışmı onu bilmek istiyorum.ben hanbeli mezhebine bağlıyım ama hanbeli mezhebinin ne fıkıhını bliyorum ne tarihini bu yüzden mezhebim dediğim şeyi örenmek istiyorum .

birde hanbeliyim deyince hemen yüzler sarkıyor kaşlar içten içe çatılıyor selefimisin diyorlar ben bu işden bişey anlamadım:kafaçakmabir kardeşimiz aydınlatırsa ALLAH RAZI OLSUN .

birde bir arkadaşım ben mezhepe karşıyım (ayrımcılık olarak görüyor). diyor fakat ona mezhepsızlık kötü bişeydi sanırsam dedim ama açıkcası cevapda veremedim (ben hanbeliyim).ACABA MEZHEBİ OLMIYAN BİR KİŞİ İÇİN NASIL HÜKÜM VERİLEBİLİNİR (KAFİR,MÜŞRİK,MÜNAFIK ,EHLİ SÜNNET. VS)

M Çevrimdışı

mustafa_mardin

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
a.s. böyle yazan kardeşleri gördükçe üzülüyorum. ne yazık ki türkiyede tevhid ehli samimi arkadaşlar ilmi ortamlara eğitim kurumlarına sahip değiller. büyük cemaatlerin serveti finansal gücü imkanı yok.

nereden başlasak ne desek neyi tavsiye etsek bilmiyorum. kimbilir kaç insan bilgi belge eksikliğinden ötürü tekfirci oldu tasavvufa girdi şii oldu vs...

ingilizce ve arapça link atsam sana faydası olur mu bilmiyorum.

kardeşim imam ahmedin hadis kitabı olan müsned'i oku. seyyid sabık'ın fıkhussunne sini oku. ferhat koca'nın"İslam Hukuk Tarihinde Selefi Söylem - Hanbeli Mezhebi" adlı kitabına bi göz at. guraba ummul kurra ve karınca polen yayınevini takip et...en basitinden bunlar aklıma geliyor.

341820

Çay-Şakird Çevrimdışı

Çay-Şakird

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
ahmed bin hanbel in müsned adlı eseri vardır,türkçe çevirisi internette olacaktı.

hanbeliyim dediğinde selefilikle anılması normaldir,hanbeli mezhep usülleri fıkıhta selefiliğin temelini oluşturur.

mezhepsizlik değil MEZHEPÇİLİK kötü bir şeydir,Rasulullah(Sav)'ın sünnetini takip edip alimleri-mezhepleri kuran ve sünnete arz ederek ona göre kabul veya reddetmenin neresi küfür,şirk veya nifak olsun.bilakis mezhep imamlarının yönlendirdiği şey bugün mutaassıplar tarafından MEZHEPSİZLİK olarak anlatılıyor.

A Çevrimdışı

Abu Jafar

Üyeliği İptal Edildi
Banned
Ibn Qudama Al-Hanbali, rahimahullah,'in "Al-Mugni" si.

Ibn Qudama Al-Hanbali, rahimahullah,'in "Umdat Al-Fiqh"'i.

Umdat Al-Fiqh'i daha tercih ederim, cünkü Al-Mugni agar gelebilir.

A Çevrimdışı

Abu Jafar

Üyeliği İptal Edildi
Banned
Imam Ahmad bin Hanbal'in Musnadi Hanbali Fiqh'la ne alaka? Anlamadim gitti...

M Çevrimdışı

mustafa_mardin

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Ibn Qudama Al-Hanbali, rahimahullah,'in "Al-Mugni" si.

Ibn Qudama Al-Hanbali, rahimahullah,'in "Umdat Al-Fiqh"'i.

güzel fakat :agliyorum arkadaşın ingilizcesi ve arapçası yok almancası var mı bilmiyorum.

tavsiyem bütün arkadaşlar yine arapça çalışsınlar ama en azından ingilizcelerini ilerletsinler. türkçede bilgi belge yok o yüzden selefisi de tasavvufçusu da çiçek böcek paylaşıyor :muhaha

A Çevrimdışı

Abu Jafar

Üyeliği İptal Edildi
Banned
güzel fakat :agliyorum arkadaşın ingilizcesi ve arapçası yok almancası var mı bilmiyorum.

tavsiyem bütün arkadaşlar yine arapça çalışsınlar ama en azından ingilizcelerini ilerletsinler. türkçede bilgi belge yok o yüzden selefisi de tasavvufçusu da çiçek böcek paylaşıyor :muhaha

Sana katiliyorum. Arabca ögrenmek önemli.

Yada Türkiyedeki Yayinevlerine Hanbali Fiqh Kitablari tercüme etsinler deyin.

Umdat Al-Fiqh meshur bir Hanbali Fiqh eseri.

C Çevrimdışı

cimkeriy

Guest
VALLA HERKEZDEN ALLAH RAZI OLSUN MEZHEBİMİ ÖYLE YADA BÖYLE ÖRENİCEM.ADINI VERMEK İSTEMEDİĞİM HER CEMAATE GİTTİM HERKEZİ DİNLEDİM .AMA HEP BİR EĞRİ HEP BİR YANLIŞ BULDUM. VE KENDİM İLMİMİ GENİŞLETMEYE NİYETLENDİM.İŞLERİM BİR HALOLSUN ARAPÇA KURSUNA GİDİCEM (DİL KURSUNA) SON OLARAK ACABA SELEFİ OLMAK HARAMMI YADA KÖTÜ BİRŞEYMİ İSLAM FIKHINA GÖRE UYGUN DEĞİLMİ.

M Çevrimdışı

mustafa_mardin

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Yada Türkiyedeki Yayinevlerine Hanbali Fiqh Kitablari tercüme etsinler deyin.

bizim dememizle olmuyor :yale

hanbeli fıkhı veya başka birşeyin fıkhı niye basılmaz niye anlatılmaz asıl bomba soru bu. türkiyeli selefiler neden fıkıhtan anlamaz ilgilenmek istemez hocalar fıkıh dersi usul kaidesi işlemez mesele bu.

derin mevzu ayaküstü anlatılacak gibi de değil. kaşırsak yara kanar. :)

C Çevrimdışı

cimkeriy

Guest
VALLAHİ EĞER İLERİDE ZENGİN OLURSAM ÖYLE BİR YAYIN EVİ AÇICAMKİ NEKADAR ARAPÇA İSLAMİ ESER VARSA OLDUĞU GİBİ 250 ADET DİLE ÇEVİRTİCEM (DÜNYADA 250 ADET DİL VARDIR).UMARIM BİR SEVABIDA OLUR .

Çay-Şakird Çevrimdışı

Çay-Şakird

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
sorun illaki mezhebe tabi olmak değil,sorun ne kadar sünnete uygun olduğundur.hanbeli fıkhının hükümlerini genişçe bilmem(hoş hanefi ilmihali dışında geniş bilgi sahibi olduğum bir şey yok ya :D ) fakat kaide olarak belirlediği şeylerle diğer mezheplere göre sünnete daha yakındır,bir süredir(internet talebeliği ile) anladığım şey bu.

M Çevrimdışı

mustafa_mardin

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
VALLAHİ EĞER İLERİDE ZENGİN OLURSAM ÖYLE BİR YAYIN EVİ AÇICAMKİ NEKADAR ARAPÇA İSLAMİ ESER VARSA OLDUĞU GİBİ 250 ADET DİLE ÇEVİRTİCEM (DÜNYADA 250 ADET DİL VARDIR).UMARIM BİR SEVABIDA OLUR .

bir sevabı değil akılalmaz derecede büyük bi sevabı olur...insanlık tarihinin büyük sevaplarından biri olur :)

ama çeviri açlıktan ölmek üzere olan kimsenin domuz eti yemesi gibidir, yada susuzluktan ölüme gidenin şaraba dadanması gibi.

kaldı ki her çeviri bir tahriftir. orjinal anlamı az çok bozar.

sokaktaki vatandaş ve hristiyan batı dünyası çeviriyi takip etsin. ama ilim talebesi için öncelikli amaç orjinalinden okumak olmalı.

C Çevrimdışı

cimkeriy

Guest
hocam zaten gördüğüm şuki ben hanbeliyim dersem birine zaten kız vermezler çoğu :) yahudiler bile daha iyi muamele görüyor.

mesela ben şöyle çarşaf ile örtünen bir hanım istiyorum tek çarem ismail ağadan bulmak çünkü birtek orda var başka yerlerdede varsada zaten o bana gelmez ben onu bulamam vs . ismail ağa cemaatide vallahi hanbeliye değil kız günahlarını bile vermezler. işim zor .galiba en güzeli hanefi gibi yaşayıp evlendikten sonrada hanbeli olmak :)

C Çevrimdışı

cimkeriy

Guest
evet hocam eee zengin olursam onada bir çare bulurum hocam veya en mükemmel çevirmenleri alırım aylık 50 mılyar maaşlaaa varya hocam mukemmel bir çeviri fabrikası kurarım şimdilik bunlar hayal ama Allah şahidim olsun inşallah imkanım olur ailem giyinik olsun karınları tok olsun param ise bu ve benzeri yollarda harcıyaksam çok olsun başka deyişle zebginlik için fakirlik yaşamak hedefım bu .

Çay-Şakird Çevrimdışı

Çay-Şakird

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
hocam zaten gördüğüm şuki ben hanbeliyim dersem birine zaten kız vermezler çoğu :) yahudiler bile daha iyi muamele görüyor.

mesela ben şöyle çarşaf ile örtünen bir hanım istiyorum tek çarem ismail ağadan bulmak çünkü birtek orda var başka yerlerdede varsada zaten o bana gelmez ben onu bulamam vs . ismail ağa cemaatide vallahi hanbeliye değil kız günahlarını bile vermezler. işim zor .galiba en güzeli hanefi gibi yaşayıp evlendikten sonrada hanbeli olmak :)
kardeş mezheplere ve cemaatlere göre düşünme derim,öyle hanefiler de var ki çarşafıyla peçesiyle yaşıyor(hanbeli mezhebi peçeyi farz görürken hanefiler farz değildir der)
Allah hayırlısını versin diyelim,ismailağa nın hanefilik-hanbelilik gibi şeylerden önce islamlığı sorgulanır haldedir.

C Çevrimdışı

cimkeriy

Guest
vallahi hocam çok doğru söylediniz ya tamam giyinimleri yerinde çok güzel ama türkiyede hocam aradım hanım yok ha Allah nasip eder o başka .

M Çevrimdışı

mustafa_mardin

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
selefi bi bayan -çarşaflı- bulursun zor değil.

ismailağan kız almak kolay değil :) bi vesileyle evlensen bile evlendikten sonra da seni takar mı bilmem. acı tesbit şu ki tesettürsüz veya çakma tesettürlü yarı açık bi bayanla ismailağadan çarşaflı bi hatunu yan yana koy. çakma tesettürü olan bayan senin akidene daha anlayışlı davranıp daha kolay kabul edebilir. ne tesbit ama
:yale

o bişey diil de gece gece forumun database'ine fazla yüklenmeyelim

bahakar Çevrimdışı

bahakar

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
kardeşim hakkını helal et ama bir soru sormak istiyorum... gerçekten ümmetin sıknıtısı hanefi ya da hanbeli olmak mı? ya da selefi olan biri hanefi fıkhından uzak durması hanbeli olması mı gerekir??? ümmet bundan 1000 yıl 1200 yıl ya da 700 yıl önce hanefiler yokmuydu??? aksine öyle sanıyorum ki Allahın bu ümmete devlet nasip ettiği şanlı dönemlerde alimler ya da mücahidler bu meseleleri belki de hiç gündeme getirmiyordu... (bu arada osmanlıcılık gibi bir niyetim de kesinlikle yoktur) biz çoğunluğu hanefi olan bir toplumda yaşıyoruz... ve toplumumuz daha tevhid-şirk bidat-sünnet gibi kavramları anlamamışken böyle meselelerle kafamızı meşgul etmek bize faydadan çok zarar getirecektir sanırım... benim acizane önerim kuran ve sünnet ilimlerinde samimiyyetle talebe olmak ve gerçekten ilmi çalışma yapmak istiyorsan, fasih arapça öğren... modern arapçayla zamanını öldürme çünkü unutmaki ümmetin büyük alimleri hep o fasih arapça usulünü takip ederek bir yerlere geldiler... sonra fıkıh istiyorsan öncelikle için de bulunduğun toplum hangi mezhebdense öncelikle o mezhebin fıkhını öğren.. öncelikle hanefi fıkhını ama sağlam kaynaklardan öğren yani- gidip nasuhi bilmenden hanefi fıkhı öğrenirsen kafayı duvara vurusun ki ilmihali sahih hanefi mezhebini anlatmaz-.
sonra en azından kütübi sitteyi bitir ki ne hanbeli ne halefi ne de selefi geçineni seni kandıramasın... fıkıhda deinleşmek ve takva azığı isteyenler için de 4 mezhebin fıkhını bilmesi gereklidir... her konuda değilse de en azından namaz oruç zekat vs... temel meselelerde... vehbe züheylinin islam fıkhı ansiklopedisi bu konuda seni doyurur...
Allaha ulaşmak isteyene yollar açıktır.. yeter ki samimi olalaım... ben takva istiyorsam selefi metodu takip ediyorsam hanımıma değince de elim kanayınca da abdest alırım... çünkü 2 sininde istidlal kaynakları sahihtir...
ehli sünnetsek ve ehli sünnet de 4 mezhebe de hak demişse 4 de haKTIR... dikkatli bakarsan hanbelki mezhebinde de şafi dede hanbeli de sahih hadislere muhalif görünen fetvalar bulabilirsin... ama birinin değerini düşürüp diğerinin kini yükseltmeyi gerektirmez.. böyle düşünmek de ilimden nasibini alamamanın göstergesinden başka bir şey değildir... türkçe olarak elimde kaynak yok ama şeyhülislam ibni teymiyyenin imam enu hanife ve hanefi mezhebiyle ilgili görüşlerini okursan zannederim hanefi mezhebini daha iyi anlayıp seversin...
ama dediğim gibi öncelikli meseleri bir kenara bırakıp hanbeliliğe geçmek sana bir şey kazandırmaz kaybettirir... sen suud telefilerini ve üç hadis okuyup müctehidlik taslayan cahillleri bir kenara bırak.. Rasululllah diyor ya ; ümmetim batıl üzere ittifak etmez..." 4 mezhebden biri olan hanefiliğinde hak olduğu üzere ümmetin icması 1400 yıldır vardır için rahat olsun...

C Çevrimdışı

cimkeriy

Guest
kardeşim öncelikle Allah razı olsun diyorum.aslında sonuna kadar haklısın yani 4 hak mezhep den herhangi biri bizi cennete ulaştırmaya yetıyorsa hangısınden oldumuzun çok bir önemi yok.

çünkü 4 düde hak mezhep olduğundan (ha taksiye binip gitmişsin ha otobüsle gitmişsin ) fark etmiyo sende bunu anlatmaya çalışmıssın. vede sonuçta arapçan yok,hanbeli çoğunluklu bir ülkemizde yok o yüzden hanefiliği örenırsen kandırılmaktan kurtulursun demeye çalışmıssın çok doğru tespitler çünkü bak mesela benim arapçam yok e hanbeli fıkıhını vs örenemicem oyüzden hanefiliği öğrenmem daha doğru olur.hanbelilik konusunda şu durumumla inat edersem olucak olan fıkıhsız bir hanbeli olur.fıkıhsız bir hanbeliliktense fıkıhlı bir hanefi olmak doğru bir durumdur .doğru anlamışım değilmi. hakkını helal et inşallah.

Üst Ana Sayfa Alt