Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Akidemde sabit kalabilmem için dua

Tevhid yolunda Çevrimdışı

Tevhid yolunda

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Özür )

Ama hayırlı bir şeye vesile olmuş oldu bence. Rabbim sizin, bizim ve tüm doğruyu arayan kardeşlerimizi hidayet üzere ayaklarımızı sabit kılsın, amiiin.

Konu hakkında tekrar devam etmek isteyen olursa ilgili konulardan birini bulup, aklına takılanları ordan sorabilir ama lütfen şu paylaştığımız linki okumadan yazılmasın. Çünkü orda ayetlerle, hadislerle, alim sözleri ile durum açıklanıyor. Bunların ötesinde ilminiz yoksa, "bana göre, aklıma yatmadı" vs gibi mantıki reddiyeler ile gelinmesin; tıpkı bu linkteki konuda olduğu gibi Ayet ve Hadislerle, alim sözleri ile gelinsin. (Hoca sözleri de "Ayet ve Hadislere dayanmadığı sürece" delil değildir; ve Alim ile Hoca farklı şeylerdir ve Alimler de her zaman ayet ve hadisle açıklar, unutmayın) Kimsenin aciz mantığı, ayet ve hadislerin aktardıklarından üstün değildir.

Rica ederim ukthi, sizin icin dememistim.
Ben yıllarca Allah mekandan münezzeh akidesinin icindeydim. Açıkçası bununla ilgili eskiye dair sözler duymak ve gormek beni üzüyor. Allah'a hamdolsun ki selef akidesindeyim ve Allah subhanehu ve tealanın arşa istiva ettigini semada olduğuna iman ediyorum.. kelamcilar gibi boş lakırdiya ve tevillere artık tahammülüm yok. Allah razı olsun sizden.

Ummu Aişe Çevrimdışı

Ummu Aişe

حسبي الله ونعم الوكيل
Site Emektarı
Rica ederim ukthi, sizin icin dememistim.
Ben yıllarca Allah mekandan münezzeh akidesinin icindeydim. Açıkçası bununla ilgili eskiye dair sözler duymak ve gormek beni üzüyor. Allah'a hamdolsun ki selef akidesindeyim ve Allah subhanehu ve tealanın arşa istiva ettigini semada olduğuna iman ediyorum.. kelamcilar gibi boş lakırdiya ve tevillere artık tahammülüm yok. Allah razı olsun sizden.
Çoğumuz eskiden öyleydik kardeşim, küçüklükten beri aldığımız eğitim o ve ötesini hiç duymadığımız için başta tuhaf geliyor.

Değişim için ilgili ayet ve hadisleri öğrenip, bunları gerçek anlamını bozmadan nakleden ve dikkate sunan ehli sünnet alimlerin sözlerini duyunca, hemen olmasa da (çünkü kabul etmesi herkes için kolay değil) zamanla değişilir inşaAllah.

Amin ecmain bu arada.

M Çevrimdışı

Muvahhid Mücahid

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Akidede sebat edebilmek için öncelikle güzel bir ilim meclisine gitmeni tavsiye ederim.Daha sonra Kuranı Kerim'i her gün tefsiriyle okumanı tavsiye ederim.Üçüncüsü güzel bir akide kitabını sürekli okuman vesveseleri azaltacaktır.Özellikle bidat ehlinin batıllarını çürüten akide kitapları güzeldir.Dördüncüsü dua etmek çok önemlidir.Allah'a bu konuda tevekkül etmen gerekiyor.Vesveseler vs. gelince Allah'a kötü zan beslemeyip Allah'ın sana yetececeğine inanman gereklidir.Kalbini sağlamlaştırmak için çabalama gerekiyor.Çünkü bazı topraklar vardır orada güzel şeyler bitmez.Yağmur yağsa da o toprak aynı kalır.Toprağın yabancı otlardan, taşlardan, kayalardan temizlenmesi gereklidir.Bu yüzden bidat ehliyle oturmamaya çalış.Elinden geldiğince iyili emredip kötülüklerden sakındırmaya çalışmanı tavsiye ederim.Kalp toprağının düzelmesi için devamlı salih ameller işlemeye çalışman bu işin olmazsa olmazlarındandır.Kalp beyazladığında Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem'in buyurduğu gibi fitneler ona bir zarar veremez.

Ummetbilinci Çevrimdışı

Ummetbilinci

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Eğer müteşabih olarak algılıyor ve gerçek manada sema da demiyorsanız doğrudur ancak zatıyla inmesi ya da bir parçasıyla inmesi şirktir ancak ayetlere hadislere iman etmek farzdır tevilini Allah bilir ancak yorumlayıp gerçek manada iner ya da gercek mana da zatıyla sema demek şirktir

U Çevrimdışı

Ubeydullah

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Eğer müteşabih olarak algılıyor ve gerçek manada sema da demiyorsanız doğrudur ancak zatıyla inmesi ya da bir parçasıyla inmesi şirktir ancak ayetlere hadislere iman etmek farzdır tevilini Allah bilir ancak yorumlayıp gerçek manada iner ya da gercek mana da zatıyla sema demek şirktir
Bu konunun keyfiyetini bilmiyoruz ve ALLAH bize bilmediğimiz şeyin peşine düşmememizi emrediyor tevilde etmiyoruz Allah mekandan münezzehtir gibi sözlerde söylemiyoruz .Ey kardeş senin işin gücün yokmu bu konu hakkında tartışıp duruyorsun bak 1 gün değil 2 gün değil 3 gün değil yani Allah'ı yarattıklarına benzetmenin şirk olduğunu herkes biliyor burası bir mucessime sitesi değilki sürekli aynı şeyleri yazıp duruyorsun.

kâtib Çevrimdışı

kâtib

لَا إِلَٰهَ إِلَّا ٱللَّٰهُ
İslam-TR Üyesi
Diğer kardeş ve abilerin tavsiyeleri gibi olmayabilir ama benimki mantığa dayalı. Mesela Siyer okuyunca ya da Sahabe hayatları, özellikle gazaların anlatıldığı kitaplar; çok izzetli, üstün bir topluluk görüyoruz, ama şu anki tarikatler vs. şeyhlerine tapıyor, kabirlere tapıyor önlerinde raks ediyor, "zikrederken" kendilerinden geçiyorlar, def eşliğinde zikir vs.(belki siz bazı akidevi konularda dediniz ama). Aynı zamanda şimdiki Hristiyan ve Yahudi mezheplerinin görüşlerine benzer hâlleri var(inziyava çekilme, Hasidik Yahudilerinin yaptığı her Cumartesi Tevrat okumaktan başka hiçbir şey yapmama gereği, daha çok sosyal ameller, insanlara yardım etme, davet etme, hataları düzeltme değil de kendi iç dünyasıyla ilgilenme...Rasûlullah zamanında böyle şeyler olmuş mu-hayır. Zaten o zamanda ALLAH Subhanahu we Teâlâ'nın Arş'ın üzerinde olmasını inkâr eden, aksini iddia eden Müslüman yok.

Bildiğiniz tasavvufçular ve Selefileri karşılaştırma yapabilirsiniz hangisi daha doğru yoldaymış gibi görünüyor(zaten siz de bir daha onların oyuncağı olmak istemiyorum demişsiniz)

Düşünün bunlar gibi mi olmak isterdiniz
proxy-image

proxy-image

Yoksa onlar gibi mi
urmy.jpg

baskat-1.jpg

Biiznillâh burada tarihten çok şahsı örnek verebilirim ama gerek yok sanırım.
Yanlış bir şeyler yazdıysam Hakkınızı Helâl edin.

Son düzenleme:
kâtib Çevrimdışı

kâtib

İslam-TR Üyesi
Diğer kardeş ve abilerin tavsiyeleri gibi olmayabilir ama benimki mantığa dayalı. Mesela Siyer okuyunca ya da Sahabe hayatları, özellikle gazaların anlatıldığı kitaplar; çok izzetli, üstün bir topluluk görüyoruz, ama şu anki tarikatler vs. şeyhlerine tapıyor, kabirlere tapıyor önlerinde raks ediyor, "zikrederken" kendilerinden geçiyorlar, def eşliğinde zikir vs.(belki siz bazı akidevi konularda dediniz ama). Aynı zamanda şimdiki Hristiyan ve Yahudi mezheplerinin görüşlerine benzer hâlleri var(inziyava çekilme, Hasidik Yahudilerinin yaptığı her Cumartesi Tevrat okumaktan başka hiçbir şey yapmama gereği, daha çok sosyal ameller, insanlara yardım etme, davet etme, hataları düzeltme değil de kendi iç dünyasıyla ilgilenme...Rasûlullah zamanında böyle şeyler olmuş mu-hayır. Zaten o zamanda ALLAH Subhanahu we Teâlâ'nın Arş'ın üzerinde olmasını inkâr eden, aksini iddia eden Müslüman yok.

Bildiğiniz tasavvufçular ve Selefileri karşılaştırma yapabilirsiniz hangisi daha doğru yoldaymış gibi görünüyor(zaten siz de bir daha onların oyuncağı olmak istemiyorum demişsiniz)

Düşünün bunlar gibi mi olmak isterdiniz
proxy-image

proxy-image

Yoksa onlar gibi mi
urmy.jpg

baskat-1.jpg

Biiznillâh burada tarihten çok şahsı örnek verebilirim ama gerek yok sanırım.
Yanlış bir şeyler yazdıysam Hakkınızı Helâl edin.
Resimler gitmiş yapabileceğim bir şey yok. Forumdaki bu sorun giderilse çok iyi olur.

Alketa Çevrimdışı

Alketa

2024 Resmi Kitap Sponsoru
İslam-TR Üyesi
Sahabeler zamaniyla simdi tarikatlari kiyaslamak fazlaca absurd.
O toplulukla hicbir topluluk kiyas dahi edilemez. Ne selefisi ne sufisi ne başkası.

17.yy'da zamanin seyhlerinden biri, icinde bulundugu donemdeki tarikatlarin bozuldugunu ve özüden koptuğunu dile getirmişti zamaninda. ( savas barkcin tasavvuf ve cihad- programin ismini hatirlamiyorum)
Yani simdiki tarikatlardan birsey beklemek zaten sacmalik olur. Lakin kuzey afrika tarikatlari digerlerine gore daha az bozulma yaşamiş. Misal şazeliyye gibi.

Tarikat tasavvuf sufi vs demek
Menzil cubbeli ya da nakşi vs bunlardan ibaret değil.

Tasavvuf ehli değilim lakin bir konu hakkinda yorum yapilacaksa adil olmak durumundasiniz.

Misal, Dağ yahudileri / kafkasya çeçenler / kulturel etkileşimler var, ic ice yasamis topluluklar,haliyle kulturel olarak cografi olarak etkilenmeler olur
O Yahudiler etkilenmişlerdir.

Kemalizmle en cok mucadele veren kürt sufiler. Ayaklanmalar isyanlar bunlari es gecemezsiniz.
Başka ornek
Fransiz somurgesine karsi cezayir topraklarini savunan sufileri de mesela.

Ya da cape town da birak kredi/ banka kartini, para dahi kullanmıyorlar.

Inzivaya cekilmek ya da bunu şabatla kiyaslamak da garip.

Hepsinin davet calismasi var hepsinin yardim merkezleri var.
Amerikada , arjantinde, brezilyada cerrahiler cok baskindir mesela
Ruaiflerin onlarca calismasi var.
Afrikada en uc noktalarda yerlesenler var.

Tek tek hepsini acar 850 milyon sayfa yaza yazabilirim. Arti ve eksilerini.
Muhyiddun Şekurle tanistim
Shems Freandlander ile taniştim
Abdulkadir es sufinin ogrencilerinden bir hanimla tanistim
Pakistan kokenli ingiliz sufilerle tanistim hatta onlarla gazze yakin yerde ramazanlik kumanya bile dagittim.
Paso davet çalışması yapiyorlar
Yani dibinin de dibine girmişim ben.
almanyada yasayip bavul bavul para getirmislerdi ya filistine yardim icin.
nasil olurda yardim sever vs olmaz sufiler misal?

Ozetle bir yorum yapilacaksa altini doldurun bi zahmet.
Vantilatore atlayan birini gorunce aa bu sufi diye genellemeyin. Osmanlida olsa kelleri ucar miydi ucardi ki onlarin cogu da intisaplidir ve sapkinlari ucurduklari donemler olmustur.

Tarikatlar,
Bozulmuş mudur bozulmuştur.
Bu donemin tarikatlarina intisap etmem, benimsemem de. Lakin adil olun

Neyi benimseyecekseniz benimseyin de akideyi seker gibi kullanmayin
Onun tadi şöyle beğenmedim, birakayim buna bakayim yok o da olmadi ilki daha iyiydi ona döneyim filan
Sitede fida hocanin yazdiklarini kendi hakliliginizin ispati icin kopyala yapistir yapacaginiza okuyun bi zahmet icsellstirin.
Biri soru sordugu zaman sacmaliyorsunuz sonra
Temcit pilavligini da birakin.
Tepem atti yaw arnavut cingene damarim tuttu neyse.

Kemal sayarin cok guzel bir tespiti vardi

Sosyal medya çağında kişilik disardan nasil gorundugunuz uzere insa ediliyor.
Kisilik boyle imal edilebilinir bir seye dönüşüyor.
Halbuki karakter başkalari sizi görmüyorken
Ne olduğunuz ve ne yaptığınız ile ilgili.
Bir bakisla değişmemiş olan öz.

Onu koruyabilmek ne zor.

Imal edilebilinir kisiliklerimizi bi sorgudan gecirelim once. Ahlak inşa edilmeden gerisi lafta kalıyor. Bakiniz; hepimiz

kâtib Çevrimdışı

kâtib

İslam-TR Üyesi
Misal, Dağ yahudileri / kafkasya çeçenler / kulturel etkileşimler var, ic ice yasamis topluluklar,haliyle kulturel olarak cografi olarak etkilenmeler olur
O Yahudiler etkilenmişlerdir.

Kemalizmle en cok mucadele veren kürt sufiler. Ayaklanmalar isyanlar bunlari es gecemezsiniz.
Başka ornek
Fransiz somurgesine karsi cezayir topraklarini savunan sufileri de mesela.

Ya da cape town da birak kredi/ banka kartini, para dahi kullanmıyorlar.

Inzivaya cekilmek ya da bunu şabatla kiyaslamak da garip.

Hepsinin davet calismasi var hepsinin yardim merkezleri var.
Amerikada , arjantinde, brezilyada cerrahiler cok baskindir mesela
Ruaiflerin onlarca calismasi var.
Afrikada en uc noktalarda yerlesenler var.
Biliyorum zaten, bu gibi kişilere laf etmiyorum ama abinin bahsettikleri onlar değil Turkiyedeki tarikatler.
Yardımsever olmazlar demedim genelde benimsedikleri Ümmet'in derdi olmuyor(sizin tanığınız varsa olabilir ama ben hiç bilmiyorum).

Son düzenleme:
Alketa Çevrimdışı

Alketa

2024 Resmi Kitap Sponsoru
İslam-TR Üyesi
Biliyorum zaten, bu gibi kişilere laf etmiyorum ama abinin bahsettikleri onlar değil Turkiyedeki tarikatler.
Yardımsever olmazlar demedim genelde benimsedikleri Ümmet'in derdi olmuyor(sizin tanığınız varsa olabilir ama ben hiç bilmiyorum).

Ickici tayfa trakyalilari etrafinda toplamayi basarmis kasim baba var meshurdur ustelik, hayatta mi bilmiyorum tabi. Tam trakyalilarin mizacin uygun davet calismasi yapmiş.

Her neyse ornek olarak saydigim isimlerin hepsi turkiyede de mecvut zaten. Hic bağları kopmuyor ki.
Beykoz
Besiktas
Fatih/ karagümrük
Uskudar
Tophane vs aktif olan ya da olmayan tekkelere gelinip gidiliyor zaten.
Sempozyumlar duzenleniyor vs.
Hepsinin Turkiye ile baglantilari var yani.

Allah hepimizi sabit kilsin.
Sonumuzun ne olacagi meçhul.

İmam Ebu Hanif Çevrimdışı

İmam Ebu Hanif

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Boş yapmak istemem lakin mesaj silmek istiyorum kimseye gereksiz ve ilimsiz sadece kendi görüşüme göre bilgi vermek istemiyorum bu yüzden mesajlarım silinsin
Allah Azze ve Celle zaten Mekan dan münezzehtir Arş onun yarattığı en güzel şeydir Gazali nin kitapların da bu konu hakkında çok güzel örnekler var insan nın okuyunca sübhanallah diyesi geliyor Allah'ın Arşa istivası aslında Allah'ın Muazzam bir saltanata sahip olmasıdır Arş taht demedir İstiva da zaten bellidir Allah Arşa istiva etmiştir demek Allah Artık Arşıda yönetime almıştır Yani onun gücü her şeye yeter O En büyük yüce saltanata sahipdir Ve o Herşeyden münezzehtir Allah'ın arş üstünde olması da Allah'ın Arştan üstün ve yüce olmasıdır bu meseleyi normal şekilde üstünde anlarsak Allah'ı orda sınırlamış oluruz Haşa Allah Bundan münezzehtir Uluvv meselesi sadece yükselmek veya üste çıkmak değil ululuk veya yücelik de demekdir

U Çevrimdışı

Ubeydullah

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
İstiva da zaten bellidir Allah Arşa istiva etmiştir demek Allah Artık Arşıda yönetime almıştır
Dediğin mana tahrif etmekten başka birşey değil. Allah arşı sizin deyiminize göre yönetimi altına almadan önce arş kimin yönetiminde ,hükümranlığındaydı?
“Önce Allah vardı; O'ndan önce hiçbir şey yoktu. Arşı suyun üzerindeydi. Sonra O, gökleri ve yeri yarattı.”
(Buhârî, Tevhîd, 22)

İmam Ebu Hanif Çevrimdışı

İmam Ebu Hanif

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Dediğin mana tahrif etmekten başka birşey değil. Allah arşı sizin deyiminize göre yönetimi altına almadan önce arş kimin yönetiminde ,hükümranlığındaydı?
“Önce Allah vardı; O'ndan önce hiçbir şey yoktu. Arşı suyun üzerindeydi. Sonra O, gökleri ve yeri yarattı.”
(Buhârî, Tevhîd, 22)
Arşı yarattı ve yönetimi altına aldı yani orayı da hakim

Gazali44 Çevrimdışı

Gazali44

لَا اِلَهَ اِلَّا اللهْ
İslam-TR Üyesi
Selamun aleykum kardeşlerim,

Selef akidesine şükürler olsun ki geri döndüm.

Eski bidat itikadıma dönmemek ve tasavvufcuların elinde oyuncak olmamak icin sizlerden dua istirham ediyorum. Lütfen bu kardeşinize dua edin, rüzgarın savurduğu yapraklar gibi ordan oraya savrulmak istemiyorum.

Benim anlamadığım daha önce ne oldu ki tekrar selef akidesine döndüm dediniz selef akidesi üzerindeyken baska bı cemaat yada tarikata mi girdiniz bunumu kastettiniz herneyse benim bu konuda size ve hepimize yapacağım dua şöyle olur şu Akide bu Cemaat falan değil Rabbim hepimizi doğru yola iletsin ve bizleri doğru yoldan ayırmasın

Üst Ana Sayfa Alt