Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çözüldü Ali Imran 133 Ayette Cennetin Genişliğinin Tefsiri ?

ebuammara Çevrimdışı

ebuammara

Üye
İslam-TR Üyesi
Rabbinizin bağışına, genişliği göklerle yerler arası kadar olan ve Allah’a karşı gelmekten sakınanlar için hazırlanmış bulunan cennete koşun. ÂLİ İMRÂN-133

Cennetin genişliği, göklerin ve yerin bütün tabakalarının ve parçalarının birer çarşaf gibi açılıp serilmesi ve birbirine eklenmesinden hasıl olan genişlik kadardır. Cennetin uzunluk sahasının sınırlarını ise ancak Allah bilir.

Bu yorum İbn Abbas’a aittir. Cumhurun görüşü de budur. (bk. Razi, Kurtubi, ilgili ayetin tefsiri)

Diğer bazı alimlere göre, burada tasvir edilen “genişlikteki cennet” sadece bir kişiye verilen cennettir. Çünkü, insan ancak sahip olduğu mülk ile sevinir. (Razi, a.g.y)

Bu tefsir doğru mudur ?
 
Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Cennetin genişliği hakkında bahsi geçen ilgili ayetin izahatında İbn Abbas'a ait olan izahat ve cumhurun görüşü tercihimizdir. Fakat gerçek mahiyetini ancak Allah bilir. Razi'nin izahatı da farklı bir yorumdur, katılmasam da doğru da olabilir, yanlışta. Adı üstünde tefsir.

Rivayet edilir ki "Roma İmparatoru Herakliyus, Peygamber efendimiz (s.a.v.)'e mektub yazarak şöyle demiştir: "Sen beni, genişliği göklerle yer kadar olan cennete davet ediyorsun. Acaba cehennem nerede?"
Bunun üzerine Rasulullah efendimiz şöyle buyurmuştur: "Subhanallah, gündüz geldiğinde gece nerede olur? (Taberi, C. 3 Sf: 60)

Rasulullah (s.a.v.) bu sözüyle şunu kastetmiştir: "Bizim gündüzleyin geceyi görmeyişimiz, onun yokluğunu gerektirmez. O, Allanın dilediği yerdedir."
Aslında âyet-i kerime, cennetin genişliğini, insanların aklına yaklaştırmak için, göklerle yerin genişliğini bir misal olarak zirketmiştir. Yoksa cennetin gerçek genişliğinin ne kadar olduğunu ancak Allah bilir.


Ebu Hurayra'dan rivayet edilen bir hadîs-i şerife göre, Allah’ın Rasûlu şöyle buyurmuşlardır:
Kim Allah'a ve elçisine îmân eder, namazı kılar, zekâtı verir ve ramadânı oruçlu geçirirse; ister Allah yolunda hicret etsin, isterse doğduğu yerde otursun; Allah'ın onu cennete koyması kendisi için bir haktır.
"Ey Allah'ın Rasûlu, bunu insanlara müjdelemeyelim mi?" diye sordular. Allah Rasûlu şöyle buyurdu: "Cennette yüz derece vardır ki; Allah Teâlâ bunları Allah yolunda cihad edenler için hazırlamıştır. Her iki derece arasında gökle yer arası kadar mesafe vardır. Allah'tan istediğiniz zaman Firdevs'i isteyiniz. Muhakkak ki o, cennetin ortası ve en yüksek yeridir. Onun üstü Rahmanın arşıdır ki cennet ırmakları oradan kaynar.
(Buharî, Tevhid, Bab 22, Hadis no: 51; Muslim, İmare, 46)İsra ve Mirac Hadisesi Hakkinda Sahih Hadis Var mıdır?

https://www.islam-tr.org/konu/isra-ve-mirac-hadisesi-hakkinda-sahih-hadis-var-midir.21617/

Güneşin Arşın Altına Secde Etmeye Gitmesi Hadisin Sıhhati ve Şerhi Nasıldır?
https://www.islam-tr.org/konu/gunes...mesi-hadisin-sihhati-ve-serhi-nasildir.40559/


Allah Nerede ? - Rahman Arş'a İstiva Etti !
https://www.islam-tr.org/konu/allah-nerede-rahman-arsa-istiva-etti-kitap.8000/
 
Üst Ana Sayfa Alt