Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Allah Aşırıya Gideni Sewmez (?)

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Q Çevrimdışı

Qan

Üyeliği İptal Edildi
Banned
selamun aleykum arkadaslar. müslüman kisilere çewrenin çok ama çok tepkisi oluyor herzaman her fırsatta müslüman kişi çok sert sözlerin hedefi oluyor.
Misal peçe takan bi kız çewresi akrabaları arkadasları (eski) çok kötü olmuşsun bu kadar da olmaz ki normal kapansana Allah aşırıya gideni sewmez ! diyorlar.
Weya sakallı bi erkeğe sakalından bol giyiminden basındaki takkeden dolayıda bu ne böle Allah swt aşırıya gideni sewmez diyorlar.

Benim çok merak ettiğim soru şu ? Neye göre aşırı kime göre aşırı ? Müslümanları iğneliyen we sürekli Allah swt aşırıya gideni sewmez diyenlerin bu lafını çürütücek hadis ayet weya baska seyler war mı bildiginiz.? Bu konu benim için çok önemli. Çünkü bende sürekli bu lafı duymaktan yoruldum bisüre sonra o ortamlarda mecbur oluyosun içinde buluyorsun kendini we 1 değil 2 değil aynı anda bi çok kişiye bu lafın açıklamasını yapamamanın yada neden böyle yaşıyorum neden peçeliyim weya neden sakallıyımın açıklmasını yapamamanın sinir bozuculuğunu yaşıyorum.

Wurdumduymaz olamıyorum elimde değil çok sert de olamıyorum ama ezik olmakda istemiyorum. Başlıkta yazdıgım lafın asıl manası nedir dinde bunun ölçüsü nedir. We bizi bu şekilde eleştiren üzen kişilere nasıl dawranmalıyız weya hangi ayet hadisi sunmalıyız. Yardımcı olursanız çok sewinirim Allah swt hepinizden razı olsun...

Çay-Şakird Çevrimdışı

Çay-Şakird

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
herkesin kendine göre bir "vasat" yolu var.ve malesef genel olarak türkiyedeki "vasat" yol modern batıya dönük hayatla zıtlaşmamaktır."inandığı gibi yaşamayanlar yaşadıkları gibi inanırlar" sözünün hikmeti burada çıkıyor,pek çok kemalist olup kendini müslüman zanneden oysa bayramdan bayrama camiyi zor gören insan vardır ki 5 vakit namaz kılmaya aşırılık diyebilirler.

Q Çevrimdışı

Qan

Üyeliği İptal Edildi
Banned
hayır beni eleştirenler cumadan cumaya namaza giden insanlar değil. En sert eleştiriyi yapanlar namazını kılan orucunu tutan kisiler. Ama tabi kendileri weya esleri weya kızları modern kapalı. weya kızları weya esleri acık ama namaz kılıyorlar işte. Ama erkeklerle olan toplantılara sohbetlere gidiyorlar. Konser eglence ne bilim şenlik ws den de geri kalmıyorlar. Çocuklarının okumaları için ellerinden geleni yapan insanlar. Kızlarını mesela okutuyorlar. Misal birinin kızı hakimlik okuyor. Diğerinin nişanlısı avukat. Ama onlarda ramazanlarda oruclarını tutuyorlar. Anneleri babaları ögretmen olan kisiler.

Weya islamcılar (güya) AKP ye oy weriyolar. Nurcular Risale okuyorlar falan. Yani nasıl desem anlatsam bilmiyorum ki. Dinden bi haber insan değiller. Klasik müslüman diyelim. Namaz da kılıyorlar Eşleride açık kızları da. Yada bazısının kapalı ama modern. Ama çok fazla eleştiriyorlar beni. Öyle kötü eleştiriyorlarki ya çok sert konusup onları dinden islamdan sogutmaktan korkuyorum yada ailemi üzmekten. Cünkü biliyorum ki ben şuan dawetçi konumundayım. Direk bagımı kesip atamıyorum. Sonucta aile dostlarımız hepsi.

Çay-Şakird Çevrimdışı

Çay-Şakird

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
bu konuda aşırılık diyebileceğimiz olay farz olmayan bazı şiarları farzmış gibi düşünmek ve dayatmaktır. sakal,bol giyinme gibi şeyler müslümanın yapması gereken şeylerdir fakat bunun dışında örfe dayalı olan bazı şeyler var ki cemaatlerin içinde epey yaygın olabiliyor.

• Dua et
Tepkiler: Qan
Murhibun Çevrimdışı

Murhibun

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Hal ve hareketinizin, yaptığınız amellerin delillerini bilirseniz işinizin kolaylaşacağını zannediyorum. Onlar misallerinizdeki gibi peçe veya sakala dil uzattıklarında alimlere,mezheplere göre veya şu ayet bu hadis hasebiyle bu böyledir derseniz inşaallah onları susturmuş ve belkide düşündürmeye sevketmiş olursunuz. Bunun bir aşırılık değil Peygamber ve ashabının yaşadığı hayat olduğunu anlatmak lazım...

Q Çevrimdışı

Qan

Üyeliği İptal Edildi
Banned
Hal ve hareketinizin, yaptığınız amellerin delillerini bilirseniz işinizin kolaylaşacağını zannediyorum. Onlar misallerinizdeki gibi peçe veya sakala dil uzattıklarında alimlere,mezheplere göre veya şu ayet bu hadis hasebiyle bu böyledir derseniz inşaallah onları susturmuş ve belkide düşündürmeye sevketmiş olursunuz.

Delilleri misal örtünmek misal sakal bırakmak bunları biraz biliyorum. Ama çok ilmi bilgim yok. Ben bu aksam kötü bi ortamda bulunmak zorundayım. We bu yüzden çok stresliyim. Bana denicek olan seyleri az cok tahmin ediyorum. Ama bazen öyle kötü şeyler deniyorki subhanallah hewesim kırılmıs gibi oluyor. Ailem destek olmuyor ama ben onlara daha simdiden dedim beni ezdirmeyin üstüme çok gelmeyin onlarla birlikte dedim.

Delilleri tam bilsem anında agzımdan onların laflarını cürütücek seyler bulsam bu kadar üzülmezdim. Ama üzüldüğüm nokta haK olanı yaparken onu neden yaptıgımı delillerle tam anlatamamak we onların ağır laflarının altında ezilmek. Aile dostumuz gelicek olanlar we ben daha yeni iman etmişken sert tutarsız agresif tawırlarımla islamdan sogutmak istemiyorum kimseyi. Onların her lafına werilicek ayet hadis bilgim yok. Bu yüzden buraya yazdım bunları. Sakın özel yasamımı anlattıgımı düsünmeyin cunku bende kendimi desifre etmeyi sewmiorum ama mecbur kalınca siz geldiniz aklıma.

Ayrıca cwp weren herkesten Allah swt razı olsun.

M Çevrimdışı

morueqq

لا إله إلا الله
İslam-TR Üyesi

portalkal Çevrimdışı

portalkal

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
imanı elde tutmak ateş tutmak haline gelecek diyor ya yukarıdaki videoda ki kardeşim,müslümanların çoğu,imanı avucunda köz tutacağı(tarikat,islamı sulandıran v.s herşey)tutmaya çalışıyor,Allah (s.w.t) bu ümmete yardım etsin :S

S Çevrimdışı

seddat

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Siz Allah'ın dinine yardım ederseniz, Allah da size yardım eder!. Muhammed, 7

Onlar kınayıcının kınamasından korkmazlar!. Maide, 54

Siz onlardan korkmayın, eğer mü'minlerseniz, Ben'den korkun!. Al-i İmran 175

Erkek olsun, kadın olsun, bir mü'min olarak kim salih bir amelde bulunursa, hiç şüphesiz Biz onu güzel bir hayatla yaşatırız ve onların karşılığını, yaptıklarının en güzeliyle muhakkak veririz!. Nahl Suresi, 97

Q Çevrimdışı

Qan

Üyeliği İptal Edildi
Banned
Allah swt razı olsun morueeq ahki. wideo öyle bi zamanda geldiki hamd olsun birazını izledim tamda benim için çeklmiş bi wideo gibi. Allah swt hepinizden razı olsun

ي Çevrimdışı

يَعْقِلُونَ

Üye
İslam-TR Üyesi

Sakal ve peçe, farz mıdır yoksa sünnet midir?

Farz ise Kur'an'dan delil olması lazım.

Kur'an'daki hangi ayet sakal bırakmayı ve peçe takmayı emrediyor ya da traş olmayı ve yüzü açık bırakmayı yasaklıyor?

Muhammed Yusuf Çevrimdışı

Muhammed Yusuf

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Farz ise Kur'an'dan delil olması lazım.
var kardeşim bak kurandan delil işte

...Peygamber size ne verdiyse onu alın, neyi de size yasak ettiyse ondan vazgeçin. Allah’a karşı gelmekten sakının. Şüphesiz, Allah’ın azabı çetindir.(haşr 7)

De ki, ey peygamber! “Eğer Allah’ı seviyorsanız bana tabi olun ki, Allah da sizi sevsin ve günahlarınızı affetsin, zira Allah çok affeden ve çok acıyandır.(ali imran 31)

“De ki: Allah’a ve elçisine itaat edin. Eğer bundan yüz çevi-rirlerse bilsinler ki, Allah kendisinden gelen gerçekleri örtbas edenleri sevmez(ali imran 32)

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Üst Ana Sayfa Alt