Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Allah (c.c) Yerine Rasulullah'a Dua Eden Tasavvufçular !

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
S Çevrimdışı

sawel

Üyeliği İptal Edildi
Banned
ben duamda

allahım beni ,ailemi,muvahhid kullarını h.z muhammed a.s.v şefaatine nail eyle

diyorum bu yanlışmı kardaşlar

A Çevrimdışı

abdullah11

Guest
ben duamda

allahım beni ,ailemi,muvahhid kullarını h.z muhammed a.s.v şefaatine nail eyle

diyorum bu yanlışmı kardaşlar

bu dediğin Allah a yapılmıs bır duadır sorun da yoktur . ama ey allahım yerine Ey Muhammed bana ver bana sefaat et deseydın o zaman sorun olurdu .

ama yukarıdakı kardeslerden bırının de dediği gibi söyle dua etsen daha iyi

" Allahım benı rasullerle sahıtler le salıhlerle haşr eyle . eger nefsime uyup haddi aşarsam o zaman beni bedbaht olanlardan değil rasul un sefaatine mazhar olanlardan eyle " demen daha guzel olur

!sLaM4eVeR Çevrimdışı

!sLaM4eVeR

لا اله الا الله
Admin
!sLaM4eVeR kardeş sizin de gorushunuzu bilmek isterim bu sozün (Şefaat Ya Rasulullah) kendisi şirkmi? Ben bu sozün ne doğuracağini biliyorum...cok cahil bunu bilmeden der.bunu (Ya Rasulullah bana şefaat et) Ya Rasullah bana yardim et duasindan ayiramazlar.ve şubhesiz (Ya Rasulullah bana yardim et ) demek şirktir.Ve eger bi cahil Rasulullahdan yardim istemekle Rasulullahdan şefaat istemeyi bir birinden ayiramiyorsa , demek bu kishi shirkin ne olduğunu bilmiyor.
Böyle birisi Rasulullahdan Yardim istemese ve sadece Şefaat istese bile yine de ŞİRKTEN kurtulamazşcunki shirkin ne anlama geldini bilmiyor

ahi ısrarla sormuşsun yanlız bu sorunun cevabı forumda sakız gibi her yerde verilmiş. Benden duymak istiyorsun sanırım.

Ehli sünnet akidesinde bir ölüden yardım istenmez. Yardım sadece ve sadece Allah cc'dan istenir. Neml ve Rum suresinde geçmesi gerek '' Ölülere işittiremezsin '' ifadesi akidemizde vardır kaldıki işitseylerdide yardım edemezlerdi, kaldıki yardım etselerdi de bunu Allah dilemedikçe yapamazlardı. Bir yaprak bile Allah cc emri dışında düşmezken böyle insanlar zor anlarından Allah'dan gayrı yaratılmışlarından ki bu yaratılmışlar ölmüşler nasıl yardım alabilsin.

Bazı sofilerin ve uydurma üzerine dinini inşaa edenlerin bazı sahabelerin savaşlarda Allah rasulu sav'den yardım istemesiyle alakalı tüm sözler uydurmadır sahih değildir.

Bir ölüden yardım isteme, ehli sünnet akidesinde şirktir. Yardım sadece ve sadece Allah cc'dan istenir.

Bu konu akide ile alakalı, burada görüyoruzki insanlar sırf akidesi sarsılmasın diye ayet ve hadisleri nasılda seviyesizce tevil edip duruyorlar. Allah cc bizleri açık ve gizli şirkten sakındırsın.

S Çevrimdışı

soru işareti

Üyeliği İptal Edildi
Banned
Evvela şunu bilmemiz lazım ki namazda okunan sure ve ayetler Rabbimizin emri ve Rasulullah (s.a.v.)'in sünnet pratiğinin bir gereği olarak kıraat ederiz.
...
Alimlerimiz tebbet suresinde olduğu gibi namazda tahiyatta okuduğumuz Rabbenağfirli duasında da namaz kılan kişinin anne veya babasının kafir olması sebebiyle duanın okunuşunda (kıraatinde) değişiklik yapılmasına cevaz vermemiş, bunun Rasulullah (s.a.v.)'in namazdaki bir sünneti olarak okunması gerektiğini bildirmişlerdir. Rasulullah (s.a.v.)'in anne ve babasının kafir olduğu (ateşte) hakkındaki sahih hadis-i şerifler yine Rasulullahın ağzından gelmesine rağmen bunu, ümmetinin namazında sünnet olarak uygulanmasını istemiştir.
Allaha emanet olunuz. selamun aleykum

aleyküm selam, ben böyle birşeyin Kur'an'a aykırı olduğunu düşünüyorum. Hatta sadece Kur'an'a değil hadislere de uymuyor.

"Hakkında azap hükmü kesinleşmiş kimseyi, sonuçta ateşi boylayacak olanı sen mi kurtaracaksın!"

"Ne peygambere, ne iman edenlere akraba bile olsalar cehennemlik oldukları iyice belli olduktan sonra müşriklere istiğfar etmek yoktur."

Bu konuda Hz.İbrahim'i de örnek veremeyiz çünkü peygamberimizin anne-babasına bir dua sözü verdiğini bilmiyorum. Hem peygamberimizin bir hadisinde annesine dua etmek istediği ancak izin verilmediği belirtiliyor.

Anneme mağfiret dilemem hususunda Rabbimden izin istedim, izin vermedi. Kabrini ziyaret edeyim diye izin istedim, bana izin verdi
(Muslim, Cenâiz, 105, 106, 108; Tirmizî, Cenâiz, 60; Ebû Dâvûd, Cenâiz, 77; Nesâî, Cenâiz, 101; Ahmed b. Hanbel, Musned, II, 441; V, 356.)

- Nuh Rabbine dua edip dedi ki: “Ey Rabbim! Şüphesiz oğlum da ailemdendir. Senin vâdin ise elbette haktır. Sen hakimler hakimisin.” (Hud, 45)

Allah: "Ey Nuh! O kesinlikle senin ehlin (âilen)'den değildir. Çünkü o salih olmayan bir amelin sahibidir. Hakkında bilgin olmayan bir şeyi benden isteme! Ben, seni, cahillerden olmaktan sakındırırım." (Hud suresi 46. ayet)

Bence anne-babası kafir, müşrik olup ölmemiş olanlar böyle dua edebilirler belki ama peygamberimiz gibi anne-babası olmuş kişiler nasıl dua edebilir?

Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Annesi babası mumin olanlar dua niyetiyle tahiyatta okur, annesi babası kafir olanlar okunması sünnet bir duadır diye okur. Bunun hükmü budur.

Bence anne-babası kafir, müşrik olup ölmemiş olanlar....
Kafana göre "BENCE" diye söze başlarsan her nefesin bencesi olur. Sahabenin pek çoğunun anne babası muşrik olmasına rağmen bu böyle tatbik edilmiştir. Fikir çarpıştırması bu meselede yapamazsın.

S Çevrimdışı

soru işareti

Üyeliği İptal Edildi
Banned
peki arkadaşım, ben o "bence" olan yorumlarımı geri çekiyor, yorumu Allah'a ve peygamberine bırakıyorum -ki bunlar da tefsirsiz, içtihadsız açık açık ayetler ve hadislerdir. Seni de Allah'ın ve peygamberinin yorumuyla başbaşa bırakıyorum.

Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Bir mesele hakkında Kur'an ve sünnetten delili olmayanlar "bence" diyerek akılıcılık akımı mutezili yorumları yapmaktan geri duramazlar.
İlim sahibi hiç bir alimin demediği "Bence"den vaz geçebildiğin için teşekkür ederim.

Bu konuda ilim ehlinin Kur'an ve sunnete uyan delilli izahatlarını inceleyebilirsen, aynı açıklamamızı verdiklerini, alternatif görüşü vermediklerini göreceksiniz.
Ayrıca bu vesile ile alimlerin açıklamalarını ; anlatım , edeb ve usullerini de inceleme fırsatı bulabilirsiniz.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...