Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

allah katında ölçü

ruveyda Çevrimdışı

ruveyda

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
- Ebu Hureyre (r.a)’den rivayete göre Rasulullah (s.a.s)’ in:

«Kıyamet gününde iri cüsseli şişman bir kişi getirilir, Allah-u Teâlâ yanında bir sivrisineğin kanadı ağırlığında tartmaz» buyurduğu rivayet olunmuştur. Sonra Ebu Hureyre

«Ey mü’minler! İsterseniz bu rivayetimi te’yid için Hak Teâlâ’nın

«Kıyamet günü biz onlara hiçbir değer vermeyiz» kavli şerifini okuyunuz» demiştir.

(Buhari)

- Sehi b. Sa’d (r.a)’den şöyle dediği rivayet olunmuştur.

«Bir kere Rasulullah (s.a.s)’in yanından zengin birisi geçmişti. Bunun üzerine Rasulullah (s.a.s):

«Bu zengin kişi hakkında ne dersiniz?» diye sordu. Mecliste hazır bulunanlar:

«Bu kimse bir kadınla evlenmeye talib olsa nikah olunur, birisi hakkında şefaat ve tavsiye ederse şefaati kabul edilir, bir görüş beyan etse sözü dinlenir» dediler. Sehl b. Sa’d der ki; sonra Rasulullah (s.a.s) sükût etti. Bu sırada fakir olan bir müslüman geçti. Bu defa da Rasulullah (s.a.s):

«Bu fakir kişi hakkında ne dersiniz?» diye sordu. Orada bulunanlar:

«Bu kimse de bir kadının nikahına talib olsa nikah olunmaz, birisi hakkında şefaat ederse şefaati kabul olunmaz, bir görüş beyan ederse sözü dinlenmez» dediler. Bunun üzerine Rasulullah (s.a.s):

«Şu fakir var ya! İşte o, şu zengin gibi dünya dolusu insandan daha hayırlıdır» buyurdu.

(Buhari)

- Ebu Hureyre (r.a)’den rivayete göre Rasulullah (s.a.s) şöyle buyurmuştur:

«Cennetle cehennem birbirleriyle tartışırlar. Şöyle ki; Cehennem:

«Ben kibirli ve zorba kimseler için hazırlandım» dedi. Cennet de:

«Bana ne oldu ki, bana insanların yalnız zayıf ve sakat kısmı girer?» dedi. Aziz ve Celil olan Allah cennete buyurdu ki:

«Sen benim rahmetimin tecelli ettiği yersin. Ben kullarımdan rahmet etmek dilediğim kimselere seninle rahmetimi gösteririm.» Cehenneme dedi ki:

«Şüphesiz ki sen, azabımın yerisin. Kullarımdan azab etmek istediğim kimselere seninle azab ederim.» Cennetle cehennemden her ikisi için dolma hakkı vardır. Fakat, cehennem dolmak bilmez. En sonunda Allah ona ayağını basar, o da:

«Yetişir, yetişir, yetişir» der.

«İşte o zaman cehennem dolar ve cehennemdekiler birbirlerine karışıp toplanır. Cehenneme tıka basa doldurulmakla, Aziz ve Celil olan Allah-u Teâlâ halktan hiçbir kimseye zulüm etmez.

Cennete gelince; onda kalan boşlukları doldurmak için Allah-u Teâlâ yeniden bir takım halk yaratır. Böylece cennette hiç boş yer kalmaz »

(Buhari-Müslim)

Pulcet Çevrimdışı

Pulcet

Forumun Bekçisi
Site Emektarı
ALLAh Razı olsun ...:gül

Rabbim Bİzleri Hidayete Erdirir inşALLAH... :gül :gül :gül

E Çevrimdışı

enes bin malik

Guest
amin...
allah razı olsun paylaşımın için...