Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çözüldü "Allah Zatıyla Arşın Üzerinde Değildir" Diyen Birine Nasıl Cevap Verilmeli?

tewhidwetakwa Çevrimdışı

tewhidwetakwa

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Eselamu aleyküm Allah suphenehu ve tealanın zatıyla arşın üzerinde olmadığını idda eden irca birine hangi delillerle cevap verebilirim? Ayrıca şahıs beni bu konuda fitneye düşürdü şeytan işte zorluyor.

Abdulmuizz Fida Çevrimiçi

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Âleykum selam we rahmetullahi we berakatuh;

tewhidwetakwa Çevrimdışı

tewhidwetakwa

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Hocam burda Allah suphanehu ve teala nın zatıyla arşın üzerinde olduğuna delil varmı? Baktım ben ama birdaha bakacağım

tewhidwetakwa Çevrimdışı

tewhidwetakwa

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Allah'ın zatı dan kasıt nedir?
Kainattaki her şey Allah'ın varlık ve birliğine delildir. Onun bir zatı olduğunu ve onu tanıtan ve bildiren esma ve sıfatlarının da varlığını da iman etmiş bulunmaktayız. Bunlar imanın gerektirdiği esaslardandır. Allah (c.c) kendisini nasıl tanıtmış ve bildirmiş ise biz de onu o şekilde bilir ve tanırız.

Zati sıfatlar ve anlamları nelerdir? Sizin için detaylı bir şekilde derledik. Subuti sıfatlar hayat, irade, semi, basar ve ilim olmak üzere beş tanedir. Zati sıfatlar ise sırasıyla şöyledir: Vücut, Beka, Kıdem, Muhâlefetün li'l-havâdis, Kıyâm bi-nefsihî ve Vahdaniyet.

Alıntı

C Çevrimdışı

Cehaletini öğrenen

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
ZAT üzerinde düşünülmez orası yasaklı bölge; hiçbir şeyle sınırlanamaz. SIFATSAL olarak nasıl mekan atfedelim ki her yerdedir. “Ondan başka hiçbir şey yoktu, hala daha öyle” Hazreti Ali (r.a)

Abdulmuizz Fida

Admin
ZAT üzerinde düşünülmez orası yasaklı bölge; hiçbir şeyle sınırlanamaz. SIFATSAL olarak nasıl mekan atfedelim ki her yerdedir. “Ondan başka hiçbir şey yoktu, hala daha öyle” Hazreti Ali (r.a)
Hz. Ali deyip kenara çıkma. Nerde diyor kitabın adını sayfa nosunu yaz da görelim.

B Çevrimdışı

Burûcc

Üye
İslam-TR Üyesi
Eselamu aleyküm Allah suphenehu ve tealanın zatıyla arşın üzerinde olmadığını idda eden irca birine hangi delillerle cevap verebilirim? Ayrıca şahıs beni bu konuda fitneye düşürdü şeytan işte zorluyor.

Ve aleykümselam

Allah arşın üzerinde demek Allah a mekan isnad etmektir. Allah mekandan münezzehtir diyorlar Allah nerede peki diye sorduğum da Allah HER YER dedir diyorlar.

Bu sefer de ben adama diyorum ki hem Allah mekandan münezzehtir diyorsun hem de Allaha mekan isnad ediyorsun çünkü HER YER de bir mekan, bir yer değil mi :)

Genelde konuşmaları böyle bitiriyorum Allah ın izniyle. Tabi karşıdaki şahsın seviyesine göre konuşmaya dikkat etmeli.

Bir de illa inandırmak zorunda değilsin söyle ve dua et yapman gereken bu kardeşim.

Son düzenleme:
tewhidwetakwa Çevrimdışı

tewhidwetakwa

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Ve aleykümselam

Allah arşın üzerinde demek Allah a mekan isnad etmektir. Allah mekandan münezzehtir diyorlar Allah nerede peki diye sorduğum da Allah HER YER dedir diyorlar.

Bu sefer de ben adama diyorum ki hem Allah mekandan münezzehtir diyorsun hem de Allaha mekan isnad ediyorsun çünkü HER YER de bir mekan, bir yer değil mi :)

Genelde konuşmaları böyle bitiriyorum Allah ın izniyle. Tabi karşıdaki şahsın seviyesine göre konuşmaya dikkat etmeli.

Bir de illa inandırmak zorunda değilsin söyle ve dua et yapman gereken bu kardeşim.

Buruc kardeşim teşşekkür ederim cevap yazdığın için evet karşıdaki şahsın durumuna göre davranmak lazım haklısın lakün by ğrca kafalı Ahmaklar var onlar hiç birşeyden nasib almamışlar nasipsizler öyle bir kafa yapıları varki kesinlikle taviz dahi vermiyorlar akideleri olmadığı halde :( Yani pes eriyorum bu ünsanlar Tevhid ehlinden daha çok tasaauplular bu konuda beni asıl endişeye düşürecek şey Yarın Mehdi A. S Çıktığı akidede onada karşı geleceklermi bunlar amel sözdendir diyip ircalık var tevile sapma yönünden mutezililik var birazda dediğin gibi Allaha cc mekan isnad etmeleri var teşbih yapmaları yani her akideden birazcık nasibini almışlar beni asıl üzüntüye sokan şey ise bunlar hakkı bilmeden hakka karşı çıkıyorlar ve hak ehli olduklarını zannediyorlar.

Ama yakın bir zamanda düzelecek diye inanıyorum Herhalde İsa nebi as gökten indikten aonra da onun akidesine karşı gelecek değillerdir Diye inanıyorum veselam

Usuli Çevrimdışı

Usuli

ےے مِلَّةُ إِبْرَاهِيمَ ےے
İslam-TR Üyesi
Hz. Ali deyip kenara çıkma. Nerde diyor kitabın adını sayfa nosunu yaz da görelim.

Hz. Aliye nisbet edilen söz tam olarak şöyledir:

وقال أيضاً : قد كان ولا مكانَ وهو الآنَ على ما كان

“O (yani Allah) mekan olmayanda da var idi ve O şimdi de (önceden) olduğu gibidir (yani mekansızdır).”

Abdul Kahir el-Bağdadi: el Fark Beynel Firak: 333
Beyrut: el-Mektebetul Asriyye: 1416/1995

Not:

Abdul Kahir el-Bağdadi eşari ekolundandır. Ayrıca Hz. Aliye nisbet edilen bu sözün herhangi bir senedi de yoktur.

Abdulmuizz Fida

Admin
Hz. Aliye nisbet edilen söz tam olarak şöyledir:

وقال أيضاً : قد كان ولا مكانَ وهو الآنَ على ما كان

“O (yani Allah) mekan olmayanda da var idi ve O şimdi de (önceden) olduğu gibidir (yani mekansızdır).”

Abdul Kahir el-Bağdadi: el Fark Beynel Firak: 333
Beyrut: el-Mektebetul Asriyye: 1416/1995

Not:

Abdul Kahir el-Bağdadi eşari ekolundandır. Ayrıca Hz. Aliye nisbet edilen bu sözün herhangi bir senedi de yoktur.
EywAllah kardeşim, Aynen öyledir, Allah (c.c.) bir mekanda değil, aksine mekanların bittiği yerin (arş) de üstünde, üzerinde, yücesinde, uluvv'undadır.

!sLaM4eVeR Çevrimdışı

!sLaM4eVeR

لا اله الا الله
Admin
Tüm bu fitnelerin sebebi soruya insan akliyla cevap verebilme telasi. Karsi taraf mekani maddesel daha da acmak gerekirse dünya ve uzayda yer olarak algiliyor ve Rabbi de herseyden büyük bilgisini birbiriyle cakistirirken "ulan nasil oluyor ayni yeri-mekanin üzerinde herseyden büyük olan varlik (Rab) olacak diye celiskiye düsüp red ediyor.

Buruc kardesin verdigi örneklem selefiler arasinda meshurdur ama cok hosuma gitmez cünkü konusmanin devaminda siniri(haddi) asan laflar bulunmakta(burucu kastetmiyorum).

Bu tür konu ve sorulardan uzak durmanizi tavsiye ederim zira akil ile bazi seyleri aciklamak imkansiz yani karsiligi yok iste burada da devreye iman giriyor. ondan dolayi dinimiz iman dinidir. onun icinde akletmek gerek. aklimizin idrak edemeyecegi sulara da girip kendimizi bogmaya da calismayalim. Bu konuda gelen deliller sabittir. ötesini nasildi ne idi vs gibi düsünceler seytana (Allah ona lanet etsin) kapi aralar.

tewhidwetakwa Çevrimdışı

tewhidwetakwa

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Evet haklısın kardeşim Allah cc razı olsun ama şunu öğrendim Tevhidin önünde en büyük engellerden biri Allah'a cc cisim isnat ediyorsunuz vahabisiniz Allah ın cc arşın üzerinde olduğunu söylüyorsunuz kavramları dediğin gibi nasla değil akılla yorumlamaları malasef alışa gelmiş bi durum oldu

Halkında başkataki sözde ilim ehli ilimden sadece fıkıh ta nasibini almış ama akide de nasipsiz bellamlar yüzünden Tevhide bakış açısı malum bellidir olan biz Tevhid ehline oluyor.

Yani bu ülkede Tevhide davet etmek çok zor davet ettiğin kişi Tevhidi kabul etse dahi o bile çok sıkıntı sahadaki genel olarak tevhidi anlatanların %50 den fazlası haricidir. İşte en büyük sıkıntılardan biride malasef budur. Allah cc bize yardım etsim eselamu aleyküm

Üst Ana Sayfa Alt