Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Alpaslan Kuytulun çarpık cihad anlayışı

M Çevrimdışı

Musab umeyr

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
ALLAHU TEALA ayet i kerimesinde ALLAH yolunda savaşın diyor (cihadun fisebilillah) demiyorki kalkın bir vakfı boyuyarak cihad edin.

T Çevrimdışı

tektanri.com

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Alpsalan Kuytul'u savunacak değilim. Ama siz de cihaddan kılıçla bir adamı öldürmeyi mi anlıyorsunuz ? İslamı kabul etmiyorsa savaşmak mı anlıyorsunuz ? Kabul etmek zorunda mı ?
Yine size bir savaşta cephede askerlere yemek yapan, cephede yaralıları tedavi eden, su taşıyan cihad etmiş olmaz mı ? Kaldı ki Alpaslan hocanın demek istediği şeyin boya yapmak olmadığını aslında hepiniz de anlamanız gerekiyor.

A Çevrimdışı

asrinsirri

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Alpsalan Kuytul'u savunacak değilim. Ama siz de cihaddan kılıçla bir adamı öldürmeyi mi anlıyorsunuz ? İslamı kabul etmiyorsa savaşmak mı anlıyorsunuz ? Kabul etmek zorunda mı ?
Yine size bir savaşta cephede askerlere yemek yapan, cephede yaralıları tedavi eden, su taşıyan cihad etmiş olmaz mı ? Kaldı ki Alpaslan hocanın demek istediği şeyin boya yapmak olmadığını aslında hepiniz de anlamanız gerekiyor.
Cihad insanların kafalarına zorla silah dayayıp müslüman olmalarını mı emretmektir ? Bunu kim söylemiş ? Sen iyice bir araştır inşaAllah...

D Çevrimdışı

drakula21

Üye
İslam-TR Üyesi
Bu konuya yakın konular açılıyor fakat kardeşim cihad sadece silahlı cihad demek değldir.Allah ın hakimiyeti için yapılan tüm çalışmalar cihad kapsamındadır.

E Çevrimdışı

Ebu Halid

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Yıllarca bu şekilde uyutuldu Müslümanlar. Rasulullah sav. Allah yolunda savaşa denk olan bir amel sorulduğunda "Gücünüz yetmez" diyor ama günümüzdeki çakma ilim ehli "şunu şunu yapın siz de aynısınız" diyorlar.

İlmiyle amel eden Şeyh Abdullah Azzam'ın "Cihad Dersleri" isimli eserini okumanızı tavsiye ederim. Bu konular ile ilgili aydınlatıcı ve dolgun bir eser. Sonra kimin Allah yolunda cihad ettiğini, kimin cihad ile meşgul olduğunu daha iyi kavrayacaksınız inşaallah!

T Çevrimdışı

tektanri.com

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Alpaslana göre bir vakfı boyamak ve süpürmekte cihad oluyor. İzleyin çok şaşıracaksınız dediklerine... Rahil
Cihad insanların kafalarına zorla silah dayayıp müslüman olmalarını mı emretmektir ? Bunu kim söylemiş ? Sen iyice bir araştır inşaAllah... Asrın Sırrı

Asrın sırrı kardeş; Rahil yazısına cevap verdim. Yorumu sanki cihadla dalga geçme gibi hissettim. Yoksa tabiki sizle aynı fikirdeyim.

D Çevrimdışı

drakula21

Üye
İslam-TR Üyesi
Abdullah Azzam dan Allah razı olsun.Türkiye Afganistanın konumunda olsa ve Alparslan hoca bu söylemlerde bulunsa kesinlikle haksız olur fakat Türkiye şartlarında cihad, tevhid in anlatılması ve insanların şuurlandırılmasıdır.

I Çevrimdışı

itaatkar

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
alparslan artık akılcılığa doğru gidiyor..... yav görmüyormusunuz benim yolumdan gidin başkaları karanlıktır. şüphelidir şunun bunun adamdıdr. diyor......her şei bilen adamdır yani her şeyi biliyor gibi konuşuyor.... ama halaa tagutun ne olduğunu bilmiyooor kafası karışık. tagutu tanımayan bir insan ne kadar ilimli olursa olsun boştur....bir bakarsın yakında partı kurar..... çünkü alparslanın sabit kaldığını görmemişim.....konuşmaları bir birine çelişiyor mesela bir sene içerisindeki konuşmalarını dinleyin konuştukları şeylerin bir birine zıt olduğunu göreceksiniz.... olayları batı penceresiyle değerlendirseniz olacağı budur alparslan gibi küfürle iman aarasında dönüp duracaksınız.......

M Çevrimdışı

morueqq

لا إله إلا الله
İslam-TR Üyesi
eline kamerayı alıp ufak bi kitle toplayıp alimcilik oynamaya bayılıyorlar sadece bu video için demiyorum tağut,tevhid,hakimiyet konularında hiç bir bilgileri yok hiç bir delilleri yok kafadan konuşuyorlar biz söyleyince suçlu oluyoruz delilsiz kimseden ilim alınmamalı insanların hala tağuta karşı sevgi beslemesinin nedeni alim geçinen insanlar yüzündendir yarım doktor candan yarım alim dinden eder

Çay-Şakird Çevrimdışı

Çay-Şakird

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
"silahlı cihad edilmedikçe başka çalışmalar da saçmadır" demek de doğru değilse hiçbir cihad(?) silahlı cihaddan üstün değildir.

E Çevrimdışı

ENSARİ

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Şimdi Cihadın kelime manası çok genişdir..İslami yaymak,tebliğ yardım, islamın hakim olması edilen tek dua istek arzu dahi cihad kavramı içerisinde yer alır..ama burada maksat asıl cihadın tüm dünyada bu zulümler olurken mazlum Müslümanların yanında cihada gitmenin faziletinden hiç bahsetmezler zira ondan bahsederlerse burada da cihadın başlamasının fitilini ateşlemek olacağı için ne yazıkki bu ülkenin alimleri susarlar,taki birileri gelip onları uyandırana kadar devam eder durur..

Çay-Şakird Çevrimdışı

Çay-Şakird

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
madem cihat demek sadece silahlı mücadele,siz neden silahlı bir örgüt kurup t.c hükümetiyle cihat etmiyorsunuz...kendi vatanımızda türlü rezillikler oluyor gidip suriyeden kafkasyadan bahsedip duruyorsunuz...adam suriyeye bişey yapamayacak sabah akşam suriyeyi konuşuyor...türkiyede Allah'ın toprağı değil mi...kuytul çeçenistanda ölen şehit oluyor cennete gidiyor,türkiyedekinin imanı ölüyor diyor... ben bu kuytulun cihat anlayışını savunmuyorum..bazen silahlı mücadele hiç olmasın diyor..bu videoda dediklerinde doğruluk payıda var..kafkaslar afganlar kafirle silahlı mücadele yapacak kadar güçlü,bizde oda yok...kapımızın önü pislik dolu,hala diğer cihat beldelerini konuşup duruyoruz..
buna katılıyorum, yaşadığımız yer adına bir şeyler yapmak yerine bize uzak yerler adına konuşup duruyoruz.

Çay-Şakird Çevrimdışı

Çay-Şakird

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Eski Afganistan nasıldı onu biliyormusun Türkiye gibi pislikti. Kafkas Afganların gücü varsa bugün bilki o gücü veren Allah'tır o'da Allah yolunda cihad ettiklerinden dolayı (Allahu Alem).

Bu Alpaslan Kuytul Suriyede olan zulüme bu kadar rahat bakıyorsa onda çok feci bir sorun var demektir. Bir yanda hür iradeleri ile kafirliği, sapıklığı, dalaleti seçen Türkler diğer yanda Rabbimiz Allah dedikleri için zulüm gören Suriyeli müminler. Bir yanda hür iradeleri ile sapıklığı seçenler diğer yanda zulüm görenler.

Hangisi daha çok yardıma muhtaç sen söyle?

burda bir "daha"lık, veya bir tercih tartışılmıyor. kardeşi bilemem ama benim dediğim şey "suriyeye, afganistana, kafkasa gidemeyip yardım edemiyorsan bari bulunduğun yerde oturup durma Allah için bir şeyler yap" tır.

Çay-Şakird Çevrimdışı

Çay-Şakird

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Yani ordakiler için samimi bir şekilde DUA et.
bunu zaten yapmaktayız her namazımızın ardında, her içlendiğimiz anda. peki Türkiyede yapılacak her şey tükenmiş midir de bir tek dua ile avunacak hale düşmüşüz? emin olun Abdullah Azzam böyle bir halde kalmamızı hiç beğenmezdi.

M Çevrimdışı

morueqq

لا إله إلا الله
İslam-TR Üyesi
akhiler zaten resulullah'ın metodu üç aşamadan oluşur tebliğ hicret ve cihad fakat bir yerde müslümanlar zulmü def edemiyorsa tüm müslüman erkeklere el ile cihad farzı ayn olur ve sadece alimlerden azınlık darulharbte kalabilir tebliğ için Allah'ın ayetleri de buna işaret eder tevbe suresini iyi anlamalıyız

Çay-Şakird Çevrimdışı

Çay-Şakird

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
akhi doğru diyorsun da cihada gitmek nasip olsa da gidesiye kadar tembelce oturmak yerine yine Allah için çalışmak daha iyi değil midir, ki daha cihada gitme planlarımız somutlaşmamışken tembelce oturmak hiç iyi bir şey değil gibi geliyor bana.

M Çevrimdışı

morueqq

لا إله إلا الله
İslam-TR Üyesi
eğer yok ben kendi ülkemde kalacağım diyorsan tağutları yerden yere vuracaksın asla taviz vermeyeceksin tağutu gidip kendi makamında reddedeceksin tanıdığın yakınından başlayarak herkese tevhidi öğreteceksin yoksa sen vebaldesin çünkü dünyanın her yerinde müslümanların kanı dökülüyor ve bu cihadı farzı ayn yapıyor her incinen insanın üzerimizde hakkı vardır boş durmak elbette çok kötüdür

Çay-Şakird Çevrimdışı

Çay-Şakird

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Bunu kast etmedim kardeş. Bizim iman kurtarma diye bir derdimiz olmamalı. "Rabbin tarafından sana indirilen mesajı duyur" [Maide 67. ayet]. Ve şunu unutma "Sen sevdiğini doğru yola eriştiremezsin, ancak Allah dilediğini doğru yola eriştirir" [Kasas 56. ayet]. Ve ayrıca "Hak Rabbinizdendir; artık dileyen iman etsin, dileyen küfre sapsın." [Kehf 29. ayet].

Söyle bakalım sana göre (Abdullah Azzam'dan rahmetullahi aleyh öğrendiklerine göre) Türkiyede nasıl cihad edilir?
kardeşim ben alparslan kuytulun görüşlerini savunduğumdan dolayı yazmadım, ve belirttim yine silahlı cihadın yerini tutacak bir başka amel yok ki sahih pek çok hadis buna delildir. fakat cihad temennisi taşırken Türkiyede veya Türkiye şartlarını taşıyan başka yerlerde de ortak inanç ve hedefleri taşıyan insanlar olarak birlik olmalıyız ve ne için uğraştığımızı, neyi istediğimizi anlatıp insanları ona davet edebilmeliyiz. tekrarlıyorum bu yapılacak tebliğ faaliyetinin cihadın yerini tutacağı iddiasını savunmuyorum, fakat cihada gidemeyip burada kaldı isek en azından şu dediklerimizi yapabilmeliyiz diyorum.

Üst Ana Sayfa Alt