Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Soru Amcaya Fıtır Sadakası Verilir mi?

Muslim Çevrimdışı

Muslim

Üye
İslam-TR Üyesi
selamun aleykum. ailem fıtır sadakasını amcamlara vermeyi düşünüyor. bebekleri var, down sendromu. fizik tedavisinin en azından bir seansı olsun diye mesela, destek amaçlı. ama bildiğim kadarıyla 5 vakit kılmıyor amcam da, yengem de. türbanlı da değil. bildiğim kadarıyla fitre kardeşe verilebiliyor, ama napmalıyım sizce? ayrıyeten başkasına da vermem gerekir mi, yoksa onların vereceği, içinde benim de param bulunan fıtır yeter mi yerine gelme açısından?

Acizkul41 Çevrimdışı

Acizkul41

Üye
İslam-TR Üyesi
Hanefilere göre aşağıda sayılanlara fitre verilmez:

a) Ana, baba, büyük ana ve büyük babalara,
b) Oğul, oğlun çocukları, kız, kızın çocukları ve bunlardan doğan çocuklara,
c) Eşine,
d) Zengine yani aslî ihtiyaçları dışında nisap miktarı mala sahip olan kişiye,
e) Babası zengin olan ergen olmamış çocuğa. Şâfiîlere ve Ebu Yusuf’a göre fitre, Müslüman olmayana da verilemez. Bunların dışındaki kardeş, teyze, dayı, amca, hala ve onların çocukları, gelin, damat, kayınpeder ve kayınvalide gibi akrabalar zengin değillerse kendilerine zekât, fitre ve fidye verilebilir

Acizkul41 Çevrimdışı

Acizkul41

Üye
İslam-TR Üyesi
Namaz kılmayan kimseye fitre verilebilir.Zira fitrenin geçerli olması için, verileceği kimsenin fakir olmakla beraber Müslüman olması yeterlidir.Namaz kılmaması fitrenin verilmesine engel değildir.

Ancak Fitre verilen kişinin o parayı haram olan şeylerde (içki,kumar gibi)kullanacağı biliniyorsa vermek mekruhtur.Fitreyi ancak zekat verilen yerlere vermek caiz olur.

Bir de takvası vardır. Takvada ise fitre verirken kişinin namaz kılıyor olmasına dikkat etmek güzel bir haslettir. Kuran talebesi olması, Allah yolunda bir kişi olması gibi hassasiyetler daha çok sevap kazanmanıza vesile olur

Nazenin34 Çevrimdışı

Nazenin34

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Ben de bu soruma cevap arıyordum. Şöyleki komşumun çocugu epilepsi ve otizmli sanırım. Çocugun teyzesi filtresini ona vermek istiyor. Çocuga devlet tarafından verilen bir maaş var ama yine ihtiyacı karsılansın istiyorlar. Asıl itibariyle benim bildiğim de fitreti saadece fakir yoksul düşkünlere vermektir. Ben mi yanlış biliyorum. ?? @Abdulmuizz Fida hocam

Üst Ana Sayfa Alt