Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Soru Anne-Baba veya Çok Daha Eski Ataların İşlediği Günahlar Çocukların ve Torunların Hayatına Etki Eder mi?

Q Çevrimdışı

Qamar Al Quds

silik
İslam-TR Üyesi
Esselamu aleykum ve rahmetullahi ve berekatuhu.
Benim aklıma takılan bir soru var, biraz araştırdım fakat bununla alakalı sahih bir bilgi bulamadım.
Anne-baba veya çok daha eski ataların işlediği günahlar çocukların ve torunların hayatına etki eder mi?
Geçmişlerin işledikleri günahlar sebebiyle soy lanetlenir veya musallata uğrar mı?

Fâtır suresi 18. ayette belirtildiği gibi "Hiçbir günahkâr başkasının günahını yüklenip çekemez."
veya Necm Suresi 38. ayette belirtildiği gibi "Doğrusu hiçbir günahkâr, bir başkasının günah yükünü ve suçunu yüklenmeyecektir." bunu biliyorum.
Sormak istediğim de bu değil zaten. Misalen hırsız bir babanın günahının bedelini Allah katında çocuğu yüklenmez, çocuk bundan mesul olmaz, ama bu günahın manevi kirliliği soya yansır mı?

Herkes ahirette işlediği günahların cezasını kendisi görecek, herkes kendi hesabını verecek evet ama günahla kirlenen vücut, hamile kaldığında bu enerjiyi kendisinden bir parça olan çocuğa aktarır mı? Anne babadan çocuğa geçen gen haritası gibi, ebeveynlerden çocuğa geçen manevi bir şey var mıdır?
Bu konuyu araştırdığım zaman Adem aleyhisselam örneğini delil olarak veren birtakım yazılar okudum. Günahı onlar işledi ama bizler de dünyaya gelerek cezasını çekiyoruz bu yüzden de atalarımızın günahları sebebiyle gelen belalardan, lanetlerden, musallatlardan etkileniriz diyorlar.
Bu konuda sahih inanış nedir?

Ömer2 Çevrimdışı

Ömer2

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Aleyküm selam ve rahmetullah

Kişi kendinden sorumludur.

Lakin kendi ailende yada dedelerınde bır suc varsa kısı buna ortak olmamalıdır. İşde o zaman o kırıntılar senın hayatında da bır parca yerleşik bulunur.

Cunku goruyorsun ister istemez şeytanla başbaşa kalınca da o mutlaka senı durtecektir.

Demek istemem o ki mumkun oldugunca gunah işleyenlerden uzak durmalı ve onları sakındırmalıyız

Eger boyle yapmazssak o gunahlar atalarında olmasa bıle gelip başına çatacaktır.

Bin Yusuf Çevrimdışı

Bin Yusuf

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Bakara 134.Ayet: تِلْكَ اُمَّةٌ قَدْ خَلَتْۚ لَهَا مَا كَسَبَتْ وَلَكُمْ مَا كَسَبْتُمْۚ وَلَا تُسْـَٔلُونَ عَمَّا كَانُوا يَعْمَلُونَ

"Onlar bir ummetti, geldi geçti. Onlara kendi kazandıkları, size de kendi kazandığınız. Siz onların yaptıklarından sorguya çekilecek değilsiniz." (Bakara 134)

Yahudiler, kendi milletlerinin İbrâhim, İshak, Ya‘kub gibi peygamberlerin soyundan geldiğini, bu sebeple kendilerinin seçilmiş ve imtiyazlı bir ümmet olduklarını, bundan dolayı Allah karşısında da özel bir muameleye tâbi tutulup mükâfat göreceklerini savunuyorlardı. Âyette söz konusu peygamberlerle onların neslinin artık gelip geçtiği, onların amellerinin ve bunlardan doğan sonuçların sadece kendilerini ilgilendirdiği, herkesin yalnızca kendi yapıp ettiklerinden sorumlu olacağı; bu sebeple atalarıyla övünen yahudilerin, boş bir kuruntu içinde oldukları, bu kuruntuları bırakarak kurtuluşun yolunu kendi amelleriyle aramaları gerektiği ifade buyurulmakta; bu suretle sorumluluğun şahsîliği ilkesi de ortaya konmuş bulunmaktadır. “Üstün ırk”, “imtiyazlı ümmet” gibi görüşlerin ve iddiaların reddedildiği bu âyette, dolaylı olarak Hz. Âdem ve eşinin işlediği hata yüzünden bütün insanların günahkâr olduğu ve bu “aslî günah”ın sorumluluğunu bütün insanlığın paylaştığı yönündeki Hıristiyanlık doktrini de çürütülmüştür.

Muddessir Çevrimdışı

Muddessir

الحمد الله
Frm. Yöneticisi
Esselamu aleykum ve rahmetullahi ve berekatuhu.
Benim aklıma takılan bir soru var, biraz araştırdım fakat bununla alakalı sahih bir bilgi bulamadım.
Anne-baba veya çok daha eski ataların işlediği günahlar çocukların ve torunların hayatına etki eder mi?
Geçmişlerin işledikleri günahlar sebebiyle soy lanetlenir veya musallata uğrar mı?

Fâtır suresi 18. ayette belirtildiği gibi "Hiçbir günahkâr başkasının günahını yüklenip çekemez."
veya Necm Suresi 38. ayette belirtildiği gibi "Doğrusu hiçbir günahkâr, bir başkasının günah yükünü ve suçunu yüklenmeyecektir." bunu biliyorum.
Sormak istediğim de bu değil zaten. Misalen hırsız bir babanın günahının bedelini Allah katında çocuğu yüklenmez, çocuk bundan mesul olmaz, ama bu günahın manevi kirliliği soya yansır mı?

Herkes ahirette işlediği günahların cezasını kendisi görecek, herkes kendi hesabını verecek evet ama günahla kirlenen vücut, hamile kaldığında bu enerjiyi kendisinden bir parça olan çocuğa aktarır mı? Anne babadan çocuğa geçen gen haritası gibi, ebeveynlerden çocuğa geçen manevi bir şey var mıdır?
Bu konuyu araştırdığım zaman Adem aleyhisselam örneğini delil olarak veren birtakım yazılar okudum. Günahı onlar işledi ama bizler de dünyaya gelerek cezasını çekiyoruz bu yüzden de atalarımızın günahları sebebiyle gelen belalardan, lanetlerden, musallatlardan etkileniriz diyorlar.
Bu konuda sahih inanış nedir?
Aleykum selam ve Rahmetullah ve berakatuhu kardeşim

İşlenen günahların nesle bir etkisi var mı bilemiyorum. Fakat yapılan hayırlı amellerin soy için faydasını oldugunu kehf suresinin 82. Ayetinin tefsirinde şöyle öğrenmiştim.

Duvara gelince o, şehirde iki yetim çocuğun idi; altında da onlara ait bir define vardı; . Babaları Salih bir adamdı. Rabbin istedi ki, o iki çocuk güçlü çağlarına erişsinler ve rabbinden bir rahmet olarak definelerini çıkarsınlar. Ben bunları kendiliğimden yapmadım. İşte, hakkında sabredemediğin şeylerin iç yüzü budur."

Bu ayette yetim olan çocukların babalarının Salih olması hasebiyle mallarının heder edilmeyişi ve çocukları rüşdlerine varana kadar mağdur olmamaları için Allah onlara böyle bir rahmette bulunmuş. Yani yapılan Salih ameller hem neslimizi hemde mallarımızı zayi etmez Allahın izniyle.

Üst Ana Sayfa Alt