Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çözüldü Anne Babamı Allah'tan Çok Sevmem Sevgide Şirk midir?

Y Çevrimdışı

Yasin Sucu

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
İçinde Allah sevgisinden daha büyük bir sevgi bulunanın müşrik olduğunu okudum. Buradaki sevgiden kasıt nedir? Ben içimdeki Allah sevgisi ile ana baba sevgisini mukayese ettiğimde ana-baba sevgisi daha ağır basıyor istemediğim halde. O halde ben müşrik mi oluyorum? Ne yapmam gerekir?

Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin

قَالَ النَّبِيُّ صلى الله عليه وسلم
‏"‏ لاَ يُؤْمِنُ أَحَدُكُمْ حَتَّى أَكُونَ أَحَبَّ إِلَيْهِ مِنْ وَالِدِهِ وَوَلَدِهِ وَالنَّاسِ أَجْمَعِينَ " ‏

“Peygamber (s.a.v.) şöyle buyurmaktadır: “Sizden biriniz beni, annesinden-babasından, çoluk-çocuğunuzdan ve bütün insanlardan daha çok sevmedikçe iman etmiş olamaz(Buhari, Sahih, İman, 2/8 (I;9); (Tecrîd Ter., I, 26-27).

Ömer (r.anh) :
"Ey Allah'ın Rasûlu! Ben sizi canımdan başka her şeyden daha çok severim" dedi.
Peygamberimiz: "Ey Ömer, canımı elinde tutan Allah'a yemin ederim ki, beni canından daha çok sevmedikçe olgun mu'min olamazsın" buyurdu.
Bunun üzerine Ömer (r.anh) : "Ey Allah'ın Rasûlu, vallahi ben şimdi sizi canımdan da daha çok seviyorum" deyince;
Peygamberimiz: "İşte Ya Ömer, şimdi olgun mûmin oldun" buyurdular. (Buhârî, Muhtasarı Tecrid-i Sarih Terc, I, 31; Aynî, Umdetu'l-Kârî, 1/144)

Peygamberi bile tüm yakınlarımızdan hatta anne baba ve kendi nefsimizden bile daha çok sevmedikçe imanda eksikliğe sebeb oluyorsa, peygamberleri de yaratan ve bir İlahı daha az sevmek nasıl düşünülebilir, böyle bir durumdaki iman, iman mıdır?

Hâlık ile mâhluk birbirine karıştırıldığı zaman, velev ki bu sevgide olsun şirk olur. Anne babanızı da yaratan Allah iken, anne babanızı Allah (c.c.) gibi veya daha fazla sevmeniz şirk koşmak olur.
İnsanlardan, Allah’tan başka edindikleri denkleri Allah gibi sevenler vardır. Oysa iman edenlerin Allah’ı sevmeleri daha şiddetlidir.” (Bakara: 165)
Kişi, kendisinin dünyaya gelmesine vesile olan ve acizlik zamanında kendisine bakıp büyütmesine yardımcı olan annesini babasını sevmesinden daha doğal bir şey olamaz. Fakat ifrata düşerek, anne babanın kalbine o merhameti koyan yaratıcıyı sevgide sollatmamalıdır, Allah'dan tevbe ve istigfar edilerek afv dilenmelidir.

İlgili Konu:

Vahdet-i Vucud Şirki Ve Sevgide Şirk : Allah'i Sever Gibi Sevmek
Vahdet-i Vucud Şirki Ve Sevgide Şirk : Allah'i Sever Gibi Sevmek

Son düzenleme:
Üst Ana Sayfa Alt