Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Soru Arab Baharı ve Suriye Devrimi Nedir, Neler Yaşandı?

|FaraH| Çevrimdışı

|FaraH|

°
İslam-TR Üyesi
Es selâmu aleyküm ve rahmetullâhi ve berekâtûh.

Bir çok tarihi mesele hakkında bilgim yok. Hangi kaynağa bakacamığımı ve güvenilir olan hangisi bilemediğim için buraya sormak istedim.

Başlıktada belirttiğim gibi;

1) Arap Baharı nedir, hangi ülkelerde oldu ve bu dönemde neler yaşandı?
2) Suriye devrimi nedir, neler yaşandı?

Olayları doğru kaynakla bilen kardeşler varsa..

عبد الرحمن Çevrimdışı

عبد الرحمن

قُل آمَنتُ بِاللهِ ثُمَّ استَقِم
İslam-TR Üyesi
Aleykum selam ve rahmetullah ve berekatuh,

buradaki yazıları okuyabilirsiniz genel olarak: Tarih haberleri

Suriye için:
Şen, Abdulkadir. Suriye Vekalet Savaşından Asalet Savaşına (2. Cilt). Yapı Bozum Yayınları, 2018.

———. Tüm Yönleriyle Suriye Devrimi. Yapı Bozum Yayınları, 2016.

|FaraH| Çevrimdışı

|FaraH|

°
İslam-TR Üyesi
Aleykum selam ve rahmetullah ve berekatuh,

buradaki yazıları okuyabilirsiniz genel olarak: Tarih haberleri

Suriye için:
Şen, Abdulkadir. Suriye Vekalet Savaşından Asalet Savaşına (2. Cilt). Yapı Bozum Yayınları, 2018.

———. Tüm Yönleriyle Suriye Devrimi. Yapı Bozum Yayınları, 2016.
ALLAH razı olsun. Acaba Suriye hakkında kolayca ulaşabileceğim/ doğru bilgi alabileceğim başka kaynaklar var mı? (Haber siteleri gibi)
Yoksa sadece kitap şeklinde mi oluyor?

Hutve Çevrimdışı

Hutve

Cihadın farz oldğu yerde gözyaşı dğl ter dkmk grkr
İslam-TR Üyesi
ALLAH razı olsun. Acaba Suriye hakkında kolayca ulaşabileceğim/ doğru bilgi alabileceğim başka kaynaklar var mı? (Haber siteleri gibi)
Yoksa sadece kitap şeklinde mi oluyor?

Twitter'da birkaç hesap var.

İmam Malik Çevrimdışı

İmam Malik

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Arap baharı -zannımca- Fransız ihtilali gibi son derece derin bir arka plana sahip olan ve son derece uzun vadeli etkileri olacak olan bir olaydır. Hatta ben bunu Fransız devriminin bire bir tersi olarak görüyorum.
Küresel Cihad hareketi(başta El Kaide), Arap Baharı öncesinde uzak düşman stratejisi güdüyordu. Zira mevcud hain Arap rejimlerinin Amerikan hegemonyası sayesinde ayakta kaldığına ve Amerikan hegmonyasının kırılması ile bu rejimlerin zaten düşeceği düşünülüyordu...
Arap toplumunlarında bu zalim-tağut rejimlere karşı zaten birikmiş bir gaz vardı, bu gazı tutuşturmak için gereken tek şey bir kıvılcımdı ve buda Tunusta göründü...
Şeyh Usame, bu olayları açıktan desteklemişti, hatta aynen şu ifadeleri kullanıyordu:
Ümmet yüzünü doğudan müjdeleri gelen zaferi gözetlemek için o yöne çevirmişken devrim güneşi batıdan çıkıverdi. Devrim Tunus’tan ışık saçtı ve bu ışık ümmeti sevindirdi, halkların yüzlerini aydınlattı. Yöneticilerin boğazları tıkandı, Yahudiler vaadin yakınlığı korkusundan dehşete düştü. Zorbaların düşmesiyle aşağılanma, boyun eğme, korku ve çekinme düşünceleri de ortadan kalktı. Yerine özgürlük, onur, cesaret, yiğitlik fikirleri ayaklandı. Özgürlük isteğiyle değişim rüzgârları esti. Tunus ilk başarıyı elde eden oldu. Mısır yiğitleri de yıldırım hızıyla Tunus’un özgürlerinden fikir aldı ve Tahrir Meydanı’na yürüdü. Büyük bir devrim başladı. Hem de ne devrim!”

Bunun Küresel Cihad'a başlıca yansıması uzak düşman stratejisinde kısmende olsa uzaklaşmak ve yerelde mukim İslam devletleri kurmaya çalışmak olmuştu. Adfganistan talibanını, İslami mağrib el Kaidesini hatta Şebab'ı dahi buna örnek gösterebiliriz.
Bunun dışında insanlar bir kere başlarındaki tağutlarla başedebilecekleri bilincini kazandılar, her ne kadar devrimler direk Şeriatı getirmesede pek çok yerde İslamcı liderler seçim kazandılar.

Suriye konusundaki Soruna gelince, telegramda "Sarı Çizmeli" ve "Şam Haberleri" ile "Muhammed Ata" yı tavsiye edebilirm. Bunlar HTŞ'ye yakındırlar, dikkatli olmak lazım
Zannettiğim kadarı ile en adil haber yapan ise Abdussamed Dagüldür
En doğrusunu Allah bilir

|FaraH| Çevrimdışı

|FaraH|

°
İslam-TR Üyesi
Aslında "Devrim" i öğrenmek istemiştim, internette "Suriye iç savaşı" olarakta geçiyor.
Veya tam hatırlamıyorum, ama bildiğim kadarıyla Suriyede Arap Baharı başlangıcı 2011-2012 tarihindeydi, ALLAH'u Âlem.

Bunları öğrenmek istiyorum, yaşananları..
Mesela Arap Baharı olayı nedir ve bu dönemde Ülkeler arasında neler yaşandı? Halk neden ve nasıl ayaklandı? Sonra bu olayların Suriyeye geçişi..

Güncel olaylarıda takip etmeye çalışacağım inşaAllah. ALLAH razı olsun.

Pangea Çevrimdışı

Pangea

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Aslında "Devrim" i öğrenmek istemiştim, internette "Suriye iç savaşı" olarakta geçiyor.
Veya tam hatırlamıyorum, ama bildiğim kadarıyla Suriyede Arap Baharı başlangıcı 2011-2012 tarihindeydi, ALLAH'u Âlem.

Bunları öğrenmek istiyorum, yaşananları..
Mesela Arap Baharı olayı nedir ve bu dönemde Ülkeler arasında neler yaşandı? Halk neden ve nasıl ayaklandı? Sonra bu olayların Suriyeye geçişi..

Güncel olaylarıda takip etmeye çalışacağım inşaAllah. ALLAH razı olsun.
Özet olarak; suriyede bir kaç genç hükümet karşıtı grafiti yaptıkları için tutuklandı, buna isyan eden halk toplandı. Halk toplanınca hükümet müdahale etti. (Sanırım polis müdahale esnasında birilerini öldürdü. Ama hemen burada mı yoksa devamındaki olaylarda mı öldürdü tam hatırlamıyorum) Toplantılara yürüyüşlere müdahale sert olunca ülkenin çoğu yerinde de protesto gösterileri yapıldı ve sert müdahale devam etti. Böyle böyle olay iç savaşa dönüştü.

|FaraH| Çevrimdışı

|FaraH|

°
İslam-TR Üyesi
Özet olarak; suriyede bir kaç genç hükümet karşıtı grafiti yaptıkları için tutuklandı, buna isyan eden halk toplandı. Halk toplanınca hükümet müdahale etti. (Sanırım polis müdahale esnasında birilerini öldürdü. Ama hemen burada mı yoksa devamındaki olaylarda mı öldürdü tam hatırlamıyorum) Toplantılara yürüyüşlere müdahale sert olunca ülkenin çoğu yerinde de protesto gösterileri yapıldı ve sert müdahale devam etti. Böyle böyle olay iç savaşa dönüştü.
Bunlar hangi tarihte yaşananlar? Yani Arap Baharındaki olaylar mı, yoksa iç savaş mı?

Son düzenleme:
Pangea Çevrimdışı

Pangea

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Bunlar hangi tarihte yaşananlar? Yani Arap Baharındaki olaylar mı, yoksa iç savaş mı?
Arap baharı meselesi tabi çok daha derin ve çok boyutlu bir olaylar silsilesi. Yıllardır hatta bir asırı aşkın süredir osmanlının dağılmasıyla arap ülkeleri çok sahipsiz kaldı tabiri caizse. Başa geçenler hep bir şekilde halkı ve toprağı sömürdü VEYA halk mütemadiyen fakir kaldığı için buna inandı VEYA böyle gösterildi dünyaya. Tabi bu fakirliğin asıl sebebi gerçekten yöneticilerin zulmetmesi yolsuzluk yapmaları mı yoksa batının oyuncağı olmaları mı yoksa iki sebebin de payı var mıdır? Bunlar önemli. Mesela halkı için kararlar veren yöneticilerin önü batı tarafından kesilmemiş midir? Olabilir. Kaddafinin bir kaç kararı buna örnek olabilir diye düşünüyorum. Ama hatası yok muydu tabiki vardı.
Sonuç olarak halk bu fakirlikten bıktı ve isyan etti meydanlara döküldü. Pek çoğu demokrasi istedi ve en azından bu “baharın” batı tarafından körüklendiğini düşünüyorum. Diğer yandan politik islam hareketi müslüman kardeşler bu ayaklanmaların sonucunda çeşitli ülkelerdeki kollarının başa geçmesini umdu. Yukarıda malik kardeşin anlattığı gibi islam dünysı da bu ayaklanmalardan medet umdu.
Ama tabi sonuçlar kimseyi mutlu etmedi arap baharının iyi geldiği tek bir ülke yoktur. Benim izlenimim bu şekilde. Tabi geçmiş düzenler çok mu iyiydi? Hayır değildi ama şimdi de durum değişmedi. Binlerce kişi öldü ama ne uğruna bilinmedi.

|FaraH| Çevrimdışı

|FaraH|

°
İslam-TR Üyesi
Arap baharı meselesi tabi çok daha derin ve çok boyutlu bir olaylar silsilesi. Yıllardır hatta bir asırı aşkın süredir osmanlının dağılmasıyla arap ülkeleri çok sahipsiz kaldı tabiri caizse. Başa geçenler hep bir şekilde halkı ve toprağı sömürdü VEYA halk mütemadiyen fakir kaldığı için buna inandı VEYA böyle gösterildi dünyaya. Tabi bu fakirliğin asıl sebebi gerçekten yöneticilerin zulmetmesi yolsuzluk yapmaları mı yoksa batının oyuncağı olmaları mı yoksa iki sebebin de payı var mıdır? Bunlar önemli. Mesela halkı için kararlar veren yöneticilerin önü batı tarafından kesilmemiş midir? Olabilir. Kaddafinin bir kaç kararı buna örnek olabilir diye düşünüyorum. Ama hatası yok muydu tabiki vardı.
Sonuç olarak halk bu fakirlikten bıktı ve isyan etti meydanlara döküldü. Pek çoğu demokrasi istedi ve en azından bu “baharın” batı tarafından körüklendiğini düşünüyorum. Diğer yandan politik islam hareketi müslüman kardeşler bu ayaklanmaların sonucunda çeşitli ülkelerdeki kollarının başa geçmesini umdu. Yukarıda malik kardeşin anlattığı gibi islam dünysı da bu ayaklanmalardan medet umdu.
Ama tabi sonuçlar kimseyi mutlu etmedi arap baharının iyi geldiği tek bir ülke yoktur. Benim izlenimim bu şekilde. Tabi geçmiş düzenler çok mu iyiydi? Hayır değildi ama şimdi de durum değişmedi. Binlerce kişi öldü ama ne uğruna bilinmedi.
Ben rejimler müslümanlara zulmetti diye biliyorum, ALLAH'u Âlem.
Ama olaylar hakkında pek bir bilgim yok, Sadece Suriye hakkında biraz.
İnsanlar Şeriat istediği için ayaklandı zannediyordum..
Yöneticiler nasıl yönetiyordu, yani küfür kanunlarıyla mı, yoksa Şeriat ile yönetilen ülke var mıydı?

Pangea Çevrimdışı

Pangea

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Ben rejimler müslümanlara zulmetti diye biliyorum, ALLAH'u Âlem.
Ama olaylar hakkında pek bir bilgim yok, Sadece Suriye hakkında biraz.
İnsanlar Şeriat istediği için ayaklandı zannediyordum..
Yöneticiler nasıl yönetiyordu, yani küfür kanunlarıyla mı, yoksa Şeriat ile yönetilen ülke var mıydı?
Tabi her ülke kendi iç yapısıyla ayrı bir hikaye, ben genel olarak arap baharının çok yönlü olduğunu ve hedefine ulaşamadığını belirtmek istedim.

Üst Ana Sayfa Alt