Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Arafat Ve Müzdelife Duaları

ruveyda Çevrimdışı

ruveyda

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
ARAFAT'A GİRERKEN

"Allah'ım! Sana geldim, sana yöneldim ve yüzümü sana çevirip rızanı istedim. Beni meleklerine karşı övdüğün kullarından kıl. Allah'ım Sen'in bağışlaman ve affetmenle Sen'in cezalandırmandan sana sığınırım. Sen'den sana sığınırım. Sen'i hakkıyla övmeye güç yetiremem. Sen kendini övdüğün gibisin." (Müslim: 486; Ebu Davud: 879; Tirmizi: 3491)

ARAFAT'TA VAKFE DUASI

"Allah'ım! Sen yerimi görüyor, sözümü işitiyor, gizli ve açık olan her şeyimi görüyorsun. İşlerimden hiçbiri Sen'den gizli kalmaz. Ben muhtaç ve yoksulum. Yardımını diliyor, korku ve arzuyla günahını itiraf eden ve cehennem azabından sana sığınan; Sen'den, yoksul bir insan gibi dua ediyor ve günahlarımdan ötürü zelil duruma düşen kulun yakarışıyla yakarıyorum ve boynu korkusundan bükülen ve beni küçülen ve gözü yaşla dolan ve alınlarını yere koyan insanlar gibi sana dua ediyorum." (el-Heysemi, Mecmau'z-Zevaid, Hac: 3/252)

ARAFAT'TAN İNERKEN

A. Arafat'tan Ayrılırken:

"Allah'tan başka ilah yoktur. İlah yalnız O'dur. Ortağı yoktur. Mülk O'nundur, hamd O'nadır. Diriltir ve öldürür ve O, gücü her şeye yetici olandır." (Müslim: 5/91, 92; Ebu Davud: 1506)

B. Arafattan İnerken Okunacak Bir Başka Dua:

"Allah'ım! Ben nefsime çok zulmettim. Günahı Sen'den başka hiç kimse bağışlamaz. günahlarımı, kendi katından bir rahmetle bağışla. Çünkü Sensin, gerçekten çok bağışlayıcı ve çok acıyıcı olan."

Müzdelife’deki vakfede şu dua okunur:

اللهمَّ كَما أوْقَفْتَنا فِيهِِ وأريْتَناَ إِيَّاهُ ، فَوَفِّقْناَ لِذِكْرِكَ كَماَ هَدَيْتَناَ ، واغْفِرْ لَناَ وارْحَمْناَ كَماَ وَعَدْتَناَ بِقَوْلِكَ ، وَقَوْلُكَ الحَقُّ : فإَذاَ أفَضْتُمْ مِنْ عَرَفاتٍ فاَذْكُرُوا اللهَ عِنْدَ اْلَمشْعَرِ الحَراَمِ وَاْذكُروُهُ كَماَ هَداَكُمْ واِنْ كُنْتُمْ مِنْ قَبْلِهِ لَمِنَ الضَّالِّيِنَ ، ثُمَّ أفيِضوُا مِنْ حَيْثُ أفاَضَ الناَّسَ واَسْتَغْفروا ُاللهَ اِنَّ اللهَ غَفوُرٌ رَحيِمٌ ، اللهُ أَكْبَرُ ، الله أَكْبَرُ ، الله أَكْبَرُ ، اللهُ أَكْبَرُ لاَ اِلَهَ اِلاَّ الله والله أكْبَر وَللهِ الحَمْد .

“Allah’ım! Burada bizi durdurduğun ve bize onu göster-diğin gibi, hidâyetince bizi zikrine de muvaffak eyle.

Bizi bağışla, sözünle vaadettiğin gibi bize merhamet et.

Senin sözün ki: “Arafattan döndüğünüz zaman Meş’ari’l-Haram’da Allah’ı zikrediniz. Sizi hidâyet ettiği gibi O’nu zikrediniz. Siz ondan önce muhakkak sapıklardandınız. Sonra insanların döndüğü yerden siz de dönün, Allah’tan mağfiret dileyin. Şüphesiz, Allah çok mağfiret ve merhamet edendir.”

Allah en büyüktür, Allah en büyüktür, Allah en büyüktür, Allah’tan başka ilâh yoktur, Allah en büyüktür, Allah en büyüktür, hamd yalnız Allah’a mahsustur.”

MEŞ'AR-İ HARAM'DA OKUNACAK DUA (müzdelife vakfesi demek)

A. Meş'ari Haram'a Varınca:

"Arafat'tan sel gibi akınca, Allah'ı Meş'ari Haram'da zikredin. Sizi nasıl hidayete erdirdiyse öyle zikredin. Hatırlayın ki, siz daha önceleri sapıklardan idiniz. Ve Allah'tan bağışlanma dileyiniz. Çünkü Allah bağışlayıcı ve acıyıcı olandır." (Bakara: 198-199)

B. Meş'ari Haram'da Okunabilecek Bir Başka Dua:

"Allah'ım sana hamdolsun. Sen göklerin ve yerin ve her ikisi arasında olanın nurusun. Hamd sanadır. Sen gökleri ve yerleri ve her ikisinde olanı yaratıp ayakta tutansın. Hamd sanadır. Sen göklerin ve yerin ve her ikisinde olanların Rabbisin. Sen Hak'sın. Va'din haktır, sözün haktır. Sen'inle karşılaşmak haktır. Cennet haktır, nebiler haktır, Muhammed (s.a.v.) haktır, kıyamet saati haktır. Allah'ım! Senin için İslam'a girdim. (Her şeyin) hükmünü sana ait kılıyorum ve sana tevekkül ediyorum. Yaptıklarım ve ihmal ettiklerimden, gizleyip açığa vurduklarımdan ötürü beni bağışla. Olacak olan bir şeyi öne alan da Sen'sin, onu geciktiren de Sen'sin. Sen'den başka ilah yoktur, İlah ancak Sen'sin." (Buhari: 3/245-246; Müslim: 6/54-54 (769); Ebu Davud: 771)[size/]

Üst Ana Sayfa Alt