Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çözüldü Arkadaşım Deist Oldu mu?

Berkut Altay Çevrimdışı

Berkut Altay

رَفْرِفِي يَا رَايَةَ التَوْحِيدِ
İslam-TR Üyesi
Assalamu Aleykum Aziz Dindaşlar

Watsap tan bir tanıdıgımı yarın Kudüs için düzenlenecek bir faaliyete çagırdım. O ise anıtkabirde başka bir mesele olduğunu Anıtkabir için yürümeyi kudus için yurumeye tercih edeceğini söyledi. Ben acizane ikna etmeye çalıştım biraz...
Neyse , konuşmadın devamında ona Müslüman mısın diye sorudum .
O da "Ben deistim" yazdı.

Şimdi sorularım şunlar:

1. Bu kişi yazı ile böyle yazmaktan kafir oldu mu?

2. Böyle insanlara ne demeliyiz ikna etmeye çalışmalı mıyız?

3. Ona nasıl muamele etmeliyim?

Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Assalamu Aleykum Aziz Dindaşlar

Watsap tan bir tanıdıgımı yarın Kudüs için düzenlenecek bir faaliyete çagırdım. O ise anıtkabirde başka bir mesele olduğunu Anıtkabir için yürümeyi kudus için yurumeye tercih edeceğini söyledi. Ben acizane ikna etmeye çalıştım biraz...
Neyse , konuşmadın devamında ona Müslüman mısın diye sorudum .
O da "Ben deistim" yazdı.

Şimdi sorularım şunlar:
Aleykum selam we rahmetullah kardeşim;

1. Bu kişi yazı ile böyle yazmaktan kafir oldu mu?
C 1- Arkadaşınızı tanımıyorum, siz tanıyorsunuz. Eğer yalan söyleyen biri değil ise (yazısının, ifadesinin zahirine göre) arkadaşınız zaten kâfirmiş! "Ben deistim" demiş, 'deist oldum' dememiş. Yani uzun zamandır kâfirmiş. Arkadaşının İslam'ına dair neyini görmüştün sen bilirsin.

2. Böyle insanlara ne demeliyiz ikna etmeye çalışmalı mıyız?
C 2- Tüm kâfirlerle ilişkiler ve isimlendirmeler gibi mesafe olmalı. Kâfirdir, tebliğe açıktır, arkadaşınız olması hasebiyle öncelikli ilgilenmen daha kolay ve uygundur.

3. Ona nasıl muamele etmeliyim?
C 3- Kâfire nasıl muamele yapılıyorsa öyle. Arkadaş olsan, tebliğ yapabilsen de dost olamazsın. Dost-veli olmak sadece mûminler arasındadır.

Üst Ana Sayfa Alt