Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Soru Aşırı Tekfirci Kişi İslam Dairesinden Çıkmıyorken, Aşırı Bir Hal ile Tekfir Ettiği Fiili Kendisi İşlerse Durumu Ne Olur?

M Çevrimdışı

Mustafa Sabri

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Bir kişi cehaletinden yada aşırılığından dolayı hiç bir alimin (yada çoğunun) tekfir etmediği bir konuda bu ameli işleyenleri tekfir ediyor, bu konuda kişiye aşırı yada kuralsız tekfirci denilebilir ama bu davranışı o kişiyi İslamdan çıkarmaz ancak bu küfür kabul ettiği ameli kendisi işlediği zaman bu kişinin durumu ne olur?

Coolumsu Çevrimdışı

Coolumsu

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
İnsanların durumunu en iyi Allah bilir. Gerçekten ne olduğunu ancak ahirette öğrenebilirsiniz. İnsanları tekfirden kaçınmak lazım, bana bu kendini Allah yerine koymak gibi geliyor. En iyi Allah bilir, kalplerin özünü bilen odur.

İyiliği başkalarına emredip kendinizi unutmayınız. Hatalar varsa onları düzeltmeye çalışınız. İnsanları kaybetmeye değil, kazanmaya uğraşınız.

Ömer2 Çevrimdışı

Ömer2

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Bir kişi cehaletinden yada aşırılığından dolayı hiç bir alimin (yada çoğunun) tekfir etmediği bir konuda bu ameli işleyenleri tekfir ediyor, bu konuda kişiye aşırı yada kuralsız tekfirci denilebilir ama bu davranışı o kişiyi İslamdan çıkarmaz ancak bu küfür kabul ettiği ameli kendisi işlediği zaman bu kişinin durumu ne olur?

İşi bilen adam tekfir eder akhı gercek manada islama hakim olan bır kımse, onlara da bız ılım ehlı dıyoruz.
Harıcındekıler ıse; derma, catma, bılgı uzerıne kurulmus, bır ıslamı bılgıden bahsedıyorum ANCAK İFTİRA EDER.

Onun ıcın tekfir meselelerını, İslam ıle butunlesmıs, yanlızca ALLAH tan korkan kimselere bırakıyoruz.
Misal ALLAMe seyh suleyman bın ulvan yada o tarz hak yoldakı dıger alımler gibi

Eger Kişi bilmiyor ve bilmedigi halde diretıyorsa, bu kısıler ancak IFTIRA edıyor demektır.
Uzak durmakta fayda var.Cunku yararları olmadıgı gıbı zararlarıda epey fazla olur.

bu küfür kabul ettiği ameli kendisi işlediği zaman bu kişinin durumu ne olur?

Burada kısının sozu kendıne donmus sanırım ben onu anladım.

Rasulullah (s.a.v.): “Herhangi bir kimse, din kardeşine “Ey kafir!” derse, bu tekfir sebebiyle ikisinden biri muhakkak küfre döner. Eğer o kimse dediği gibi ise ne ala. Aksi takdirde sözü kendi aleyhine döner.” buyurdular. (Müslim 1/319)

Üst Ana Sayfa Alt