Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

ASRIMIZIN İZLENEBİLİNECEK ALİMLERİNİ PAYLAŞALIM

M Çevrimdışı

Muhaajir

Üyeliği İptal Edildi
Banned
ibn teymiyyenin 37 ciltlik eseri hakkında yardıma ihtiyacım var. bu eseri arapça halinde 37 cilt şeklinde satış yapan arapça bir kitap alış veriş sitesi varmı .

37 ciltliği basılmıyor daha bildiğim kadarıyla. 20-22 ciltlik baskıları var Allâhu a'lem. 37 ciltliği PDF olarak internette mevcut. 37 ciltli baskısının tavsiye edildiğini biliyorum Allâhu a'lem.

Allah SwT faydalı ilim elde edip, amel etmeyi nasib etsin. Amin.

M Çevrimdışı

MuhammedRabbani

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
bu arada enver el evlaki'nin bir röportaj videosunu da buldum türkçe altyazılı

rabbim sana rahmet etsin abdullah azzamın videoları var,enver hocanında var,ebu yahya ellibininde idare eder diyeceğimiz çoklukta var.fakat atiyye tullahve usame ve zewahirinin videoları az yani her alandan bahsediyorum yoksa cihadi manada var.

birde arağçası olan kardeşler şeyhi usamenin orjinal videoları varmı bazen belgessellerde görüyorum şeyh konuşuyor mesela kesmiş koymuşlar o videoların full uzun halleri kesin vardır ama galiba arapçam yok ondan bulamıyorum .

M Çevrimdışı

MuhammedRabbani

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
37 ciltliği basılmıyor daha bildiğim kadarıyla. 20-22 ciltlik baskıları var Allâhu a'lem. 37 ciltliği PDF olarak internette mevcut. 37 ciltli baskısının tavsiye edildiğini biliyorum Allâhu a'lem.

Allah SwT faydalı ilim elde edip, amel etmeyi nasib etsin. Amin.
pdf olarak nerede var indirme linki varmı allah rızası için .

M Çevrimdışı

MuhammedRabbani

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi

allah bin razı olsun muhajirde kızmassan bişey dicem cahillime ver 5,6 ay sonra özel ders olarak zaten arapça dersleri alıcam .ileri düzey hemde. ama şimdilik cahilim .

burda şimdi alt kısımda listelenmiş 42 adet bu eseri ben duyduğumda 42 cilt diye duymuştum . acaba urdaki her bir numara bir ciltmi oluyor başka bir değişle 42 sinide indiricem değilmi.

M Çevrimdışı

Muhaajir

Üyeliği İptal Edildi
Banned
allah bin razı olsun muhajirde kızmassan bişey dicem cahillime ver 5,6 ay sonra özel ders olarak zaten arapça dersleri alıcam .ileri düzey hemde. ama şimdilik cahilim .

burda şimdi alt kısımda listelenmiş 42 adet bu eseri ben duyduğumda 42 cilt diye duymuştum . acaba urdaki her bir numara bir ciltmi oluyor başka bir değişle 42 sinide indiricem değilmi.

Önemli değil. Hepimiz câhiliz.

37 ciltliktir Mecmû'u-l Fetâvâ. Baştaki chm formatındaki şekli sonra nüsha ve mukaddime var. Ama hepsini indirmende bir mahsur olmaz Allâhu a'lem.

En doğrusunu Allah SwT bilir. Âmîn.

M Çevrimdışı

Muhaajir

Üyeliği İptal Edildi
Banned
Mecmû'u-l Fetâvâ hakkında bazı yanılgıları cevaplamak adına şunları söylemek isterim;

Mecmû'u-l Fetâvâ İbnu Teymiyye tarafından eliyle yazılmış ve te'lif ettiği bir eser değildir. İsmi de açıkladığı gibi bir Fetva mecmûasıdır. Dünya'nın her bir yanından fetvâları toplanmış ve bugün elimizde bulunan Mecmû'u-l Fetâvâ meydana gelmiş. En çok zahmeti bu konuda en iyi öğrencisi İbnu-l Qayyim çekmiş -Allah SwT ondan râzı olsun. Âmîn.

Mecmûa da yer alan fetvâlar çoğu zaman ona sorulan sorular neticesinde veya Ehl-i Sünnet'in muhâliflerine karşı reddiye sadedinde yazılmıştır.

Bir soruya bazen ciltlerce dolu bir cevab yazdığı olurdu. O oturupta şimdi şu konuda bir eser yazıyım diyerek bu eseri ele almış değil. Halk tarafından sorular gelirdi. O da buna binâen cevab verirdi.

Ed-Durerus Seniyye fi-l Ecvibeti-n Necdiyye de bir Cevâb (Fetvâ) mecmûasıdır.

Edoğrusunu Allah SwT bilir.

M Çevrimdışı

MuhammedRabbani

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Mecmû'u-l Fetâvâ hakkında bazı yanılgıları cevaplamak adına şunları söylemek isterim;

Mecmû'u-l Fetâvâ İbnu Teymiyye tarafından eliyle yazılmış ve te'lif ettiği bir eser değildir. İsmi de açıkladığı gibi bir Fetva mecmûasıdır. Dünya'nın her bir yanından fetvâları toplanmış ve bugün elimizde bulunan Mecmû'u-l Fetâvâ meydana gelmiş. En çok zahmeti bu konuda en iyi öğrencisi İbnu-l Qayyim çekmiş -Allah SwT ondan râzı olsun. Âmîn.

Mecmûa da yer alan fetvâlar çoğu zaman ona sorulan sorular neticesinde veya Ehl-i Sünnet'in muhâliflerine karşı reddiye sadedinde yazılmıştır.

Bir soruya bazen ciltlerce dolu bir cevab yazdığı olurdu. O oturupta şimdi şu konuda bir eser yazıyım diyerek bu eseri ele almış değil. Halk tarafından sorular gelirdi. O da buna binâen cevab verirdi.

Ed-Durerus Seniyye fi-l Ecvibeti-n Necdiyye de bir Cevâb (Fetvâ) mecmûasıdır.

Edoğrusunu Allah SwT bilir.

peki kardeşim net iki soeu sorucam hakkını helal et sorulara bir cahili aydınlatma düzeyinde cevap ver yani sinirlenme çok soru soruyorum diye:)

soru 1 en başktaki (chm formatındaki)mecmual feteva eserinin kendisi değilmi 37 cildide orda.
soru :2 nusha ve mukaddime dediklerin parça parça açıklamamı oluyor. ve bunları kim açıklamış yani günümüzün alimlerimi yoksa ibn teymiyyenin kendimi.

ve bunun dışında şeyhin günümüze ulaşan ve nette veya arapçada baskıda olan meşhur okunasını gereken eserleri varmı.

biliyorum herşeyi bilemessin yani bildiğin kadarıyla. allah razı olsun kardeşim.

bu arada kardeş ben şimdi arapça özel derrs alıcam .sence bu ve benzeri islami eserleri öğrenmem için nasıl bir yol izliyeyım .
1:bazı hocalar var ilahiyatcı arapçaları var sence yeterlimi.
2:nahiv filan diye baya bir şey duydum sence bunlar şartmı.
3:modern arapça diye bir olay var modern arapça örensem bu eserleri ıkuyamazmıyım .