Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Soru Atatürk Resmi Bulunan Yerde Çalışmak Sakıncalı mıdır?

Elyesa Abdurrahman Çevrimdışı

Elyesa Abdurrahman

"Hüküm ancak Allah'ındır..." En'am 57
İslam-TR Üyesi
Sadece tavsiye amacli yaziyorum zira en kolay olan sey yazmaktir is icraattir. Mademki dis hekimisiniz tavrinizi net koymayi hic düsünmediniz mi zira suan mevcut yerden ciksaniz bile baska bir yerde is bulmaniz türkiye ortaminda hic zor olmasa gerek. Tabii reelde durum nasil onu siz benden daha iyi bilirsiniz. Zira herkes gücüne göre tavrini ortaya koyar, sizinde böyle bir gücünüz varsa tavir koymayi düsünebilirsiniz : )
Aynen abi putlari kiran ibrahim as in akidesinin nesli put olan yerlerde neden calışşınki ?

ebu omer el-talasi Çevrimdışı

ebu omer el-talasi

Üye
İslam-TR Üyesi
Sadece tavsiye amacli yaziyorum zira en kolay olan sey yazmaktir is icraattir. Mademki dis hekimisiniz tavrinizi net koymayi hic düsünmediniz mi zira suan mevcut yerden ciksaniz bile baska bir yerde is bulmaniz türkiye ortaminda hic zor olmasa gerek. Tabii reelde durum nasil onu siz benden daha iyi bilirsiniz. Zira herkes gücüne göre tavrini ortaya koyar, sizinde böyle bir gücünüz varsa tavir koymayi düsünebilirsiniz : )
İş sıkıntı değil zaten bu durumla her klinikte karsilasabilirim ilk defa kliniği gördüğümde atatürk ü seviyormusun seviyorsan bu iş olmaz demedim kestirip atmamak için daha önce konuşmamızda dini kaygısı olan biri izlenimi aldim ama cehaleti hemen belli oluyor tam kişiliğini öğrenip bakiyim dedim resmi zaten kaldirtirim çalışmaya başlayınca insaallah hatta zaman içinde bazı şeyler anlatır hidayetine vesile olurum belki Allah bilir niyetim bu diğer görüşmemizde resmin islami olarak doğru olmadığını söyler kaldirtirim ama Ataturk din düşmanı bunu seviyorsan çalışmam diyip hemen kestirip atmak dogru mu çünkü ciddi anlamda söz dinleyen birine benziyor

S Çevrimdışı

Süfyan-ı Sevri

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Ayni sekilde asilmis para ile kiyas edilemez.. Cunku bunda tagutu tazim etmesi sadece bir ihtimaldir, bir kisi para resmini asmissa bunu sus ici asiyor olabilir ama resim asmak her haliyle caiz degildir.. Ama tagutun kendi resmini asmak bunda tazim sirkinden baska bir anlam yoktur ve bunda baska ihtimal dusunulemez. Kisi bunu asiyorsa ataturku sevdigi ve onun getirdigi laikligi cumhuriyyeti benimsediginden dolayi asmistir.

Mesela biz cebimizde paranin uzerinde tagutun resmi var diye o tagutu tazim mi etmis oluyoruz ? Hayir tagutu inkar ettigimiz halde sadece zaruretten dolayi kullaniyoruz
ve bunun haram olduguna dair kimse fetva vermedi.

Burda onemli olan yapilan amelin ihtimalli olup olmamasidir.

Kisi ataturkun resmini asiyorsa zaten onu sevdigi anlama gelir ister musteri cekmek icin assin ister baska bir nedenle. Oraya onun resmini asmasi getirdigi sirki ve kufru benimsemekten ve onu ta'zim etmekten baska bir ihtimal tasimadigindan dolayi orda o munkeri degistiremiyorsak oradan ayrilmamiz gerekir.

Allah en dogrusunu bilir

Benimde kastım oydu hocam devlet dairelerinde çalışan memur, tağutun resminin olduğu yerde öğretmen öğrenci olmak veya yine devlet hastanesinde çalışmaktan dolayı böyle bir ortamda çalışılıyorsa bunda da bir takım ihtimaller devreye giriyor onu demek istedim.
İş yeri sahibi için diyosan evet onun durumu ayrı olabilir isteyerek asması hasebiyle.

Ebu Selman et-Turkî Çevrimdışı

Ebu Selman et-Turkî

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi

ebu omer el-talasi

Üye
İslam-TR Üyesi
Resmi kaldirttim hemen mesela atatürkü sevdiği için onla çalismamak mi doğru çünkü kimle çalışırsam çalışıyim zaman içinde öğrenebilirim sevip sevmediğini ki bunda bile bilmiyorum hala yoksa çalışıp anlatmak mi doğru çünkü bu adam teknisyen olarak çalışacak klinikte epey bir arada olacağız bence dinler beni zaten anlasamaz isek ayrılırız

Elyesa Abdurrahman Çevrimdışı

Elyesa Abdurrahman

"Hüküm ancak Allah'ındır..." En'am 57
İslam-TR Üyesi
Resmi kaldirttim hemen mesela atatürkü sevdiği için onla çalismamak mi doğru çünkü kimle çalışırsam çalışıyim zaman içinde öğrenebilirim sevip sevmediğini ki bunda bile bilmiyorum hala yoksa çalışıp anlatmak mi doğru çünkü bu adam teknisyen olarak çalışacak klinikte epey bir arada olacağız bence dinler beni zaten anlasamaz isek ayrılırız
Sen davet et inseallah abi o kardesde inseallah hidayet bulur zaten izin vermisse kaldirmaya sevmiyordur buyuk ihtimal .ataturk resmi tamamen farkli biseydi ama bnm bildigim zorunluluk yokmu yaw txde ataturk resmi yani kalsin bisi olmaz demek icin demiorum

ebu omer el-talasi

Üye
İslam-TR Üyesi
Sen davet et inseallah abi o kardesde inseallah hidayet bulur zaten izin vermisse kaldirmaya sevmiyordur buyuk ihtimal .ataturk resmi tamamen farkli biseydi ama bnm bildigim zorunluluk yokmu yaw txde ataturk resmi yani kalsin bisi olmaz demek icin demiorum
Yok akhi benimde önce aklıma geldide şimdi baktim yokmuş

Üst Ana Sayfa Alt