Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Ayetlerde mü'minlerin ameli özellikleri

:)sümeyye:) Çevrimdışı

:)sümeyye:)

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
[size=12pt]Mü’minlerin ameli özellikleri


1- Namazı gereği gibi kılarlar

“ Mü’minler o kimselerdir ki namazı gereği gibi kılarlar. Kendilerine verdiğimiz rızıktan hak yolunda harcarlar.”(Enfal,3)

2- Boş şeylerden yüz çevirirler

“Onlar ki, boş ve yarasız şeylerden yüz çevirirler.” ( mü’minun 3)

3- Zekat verip infak ederler

“Namazı gereği gibi kılın, zekatı verin ve hayır işlerinde nefisleriniz için önceden ne gönderirseniz Allah katında onun sevabını bulursunuz. Şüphesiz Allah bütün yaptıklarınızı görücüdür.” (bakara 110)

4- Mahrem yerlerini korurlar

“Ey Resul, eşlerine, kızlarına ve mü’minlerin kadınlarına söyle: (toplum içine çıktıklarında, yabancı erkeklerle muhatap olduklarında) vücutlarını baştan aşağı örtecek örtülerini üstlerine alsınlar. Onların inançlı ve iffetli olarak tanınmalarına ve incitilmemelerine en uygun olan tutum budur.”(ahzap 59)
“Ey Resulum! Mü’min erkeklere söyle, gözlerini haramdan beri kılsınlar ve ırzlarını zinadan korusunlar. Bu, kendileri için daha temizdir. Muhakkak ki Allah onların ne yaptıklarından haberdardır.” (nur 30)

5- Ahde vefa, emanete riayet ve doğru sözlülük

“ Hayır kim ahdini yerine getirir ve sakınırsa şüphe yok ki Allah sakınanları sever.”(ali imran 76)
“ Allah’ın ahdini ve kendi yeminlerini az bir pahaya değiştirenlerin; işte onların ahirette hiçbir nasibi yoktur. Allah kıyamet günü onlarla konuşmaz onlara bakmaz onları temize çıkarmaz ve onlar için elim bir azap vardır.”(ali imran 7)

6- Şirkten kaçınırlar ve ana-babaya itaat ederler

“Allah ile birlikte başka ilahlar edinme! Sonra kınanmış ve kendi başına bırakılmış olursun. Rabbin yalnızca kendisine tapmanızı ve ana-babaya iyilik etmeyi irade buyurdu. Eğer ikisinden biri veya her ikisi, senin yanında iken ihtiyarlayacak olursa, onlara karşı of bile deme, onları azarlama. İkisine de hep tatlı söz söyle. Onlara acıyarak alçak gönüllülük kanatlarını ger ve ‘Rabbim küçükken beni nasıl yetiştirdilerse sende onlara merhamet et’ de.” (isra 23-24)

7- Akrabaya, yoksula, yolda kalmışa yardım ederler

“Allah’a ibadet edin ve ona hiçbirşeyi ortak koşmayın. Sonra anaya ve babaya itaat edin, akrabaya da, öksüzlere de, yoksullara da, yakın komşuya da, yakın arkadaşa da, yolda kalmışa da, ellerinizde ki kölelere de… Allah kurumlu ve böbürleneni sevmez. Onlar ki hem kıskanır cimrilik ederler hem de herkese cimrilik tavsiye ederler ve Allah’ın kendilerine fazlından verdiği şeyleri saklarlar. Bizde böyle nimetleri gizleyen nankörlere hor ve rüsvay edici bir azap hazırladık.”(nisa 36-37)

8- Mü’min rızık endişesiyle çocuklarını öldürmez

“çocuklarınızı fakirlik endişesiyle öldürmeyin, onlara da size de rızık veren biziz. Onları öldürmek şüphesiz ki büyük suçtur.”(isra 31)

9- Mü’min haksız yere cana kıymaz

“şüphesiz ki kim bir canlıyı bir başak canlı ile kıyas yapmaksızın öldürürse veya yeryüzünde bozgunculuk yaparsa bütün insanları öldürmüş gibidir. Kim de bir canı kurtarırsa bütün insanları kurtarmış gibi olur.”(maide 32)

10- Mü’min yetimin malını korur; malını yiyerek onlara zulmetmez

“yetimin malına ergenlik çağına gelinceye kadar güzel bir şeklin dışında yaklaşmayın. Ahdi yerine getirin zira verilen ahide sorumluluk vardır.”(isra 34)

11- Mü’min ölçü ve tartıda hile yapmaz

“Ölçtüğünüz zaman tam ölçün, doğru terazi ile tartın. Bu daha hayırlıdır. Netice itibariyle de daha güzeldir.” (isra 35)

12- Mü’min zanna uymaz ve ondan sakınır

“hakkında bilgi sahibi olmadığın bir şeyin ardına düşme, çünkü kulak,göz, ve kalp bunların hepsi ondan sorumludur.”(isra 36)

13- Mü’min tekebbüre kapılıp böbürlenmez

“Yeryüzünde böbürlenerek yürüme. Çünkü sen ne yeri delebilirsin, ne de boyca dağları aşabilirsin.”(isra 37)

14- Mü’min helal ve haram koyma yetkisini sadece Allah’a verir

“Dillerinizin ‘bu helaldir, şu haramdır’ diye yalan olarak vasfettikleri şey söylemeyin ki Allah a yalan iftira etmiş olursunuz. Şüphe yok ki Allah a yalan uyduranlar asla kurtulamazlar.”(nahl 116)

15- Mü’min, mü’min’i bırakıp da kafiri dost edinmez

“ey iman edenler! Sizden olmayanı dost edinmeyin. Onlar sizi şaşırtmaktan geri durmazlar. Sıkıntıya düşmenizi isterler. Öfkeleri ağızlarından taşmaktadır. Sinelerinin gizlediği ise daha büyüktür. Eğer düşünürseniz ayetlerimizi size açıkladık.”(ali imran 118)

16- Mü’min yeryüzünde Allah’ın dini hakim oluncaya kadar cihatla görevlidir

“Fitne kalmayıp din yalnız Allah’ın oluncaya kadar onlarla savaşın. Bununla beraber vazgeçerlerse artık zalimlerden başkası için husumet yoktur.”(bakara 193)

17- Mü’min malıyla da cihat eder

“ sevdiğiniz şeylerden infak etmedikçe iyiliğe erişemezsiniz. Her ne infak ederseniz şüphesiz Allah onu bilir.”(ali imran 92)

18- Mü’min Salih amel sahibidir

“iman edip yararlı iş yapanlara gelince onlar da cennetliktir. Onlar orada devamlı kalırlar.”(bakara 82)
 
G Çevrimdışı

ginger

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Allah cc razı olsun canım sumeyyem...bana çok ıı oldu bunu okumam...Rabbım senı fırdevsınde efendımızle buluştursun ınşAllah emiii :öptüm:/// :öptüm:/// :öptüm:/// :öptüm:/// :öptüm:/// :öptüm:/// :öptüm:///
 
:)sümeyye:) Çevrimdışı

:)sümeyye:)

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
ginger ' Alıntı:
ALLAH cc razı olsun canım sumeyyem...bana çok ıı oldu bunu okumam...Rabbım senı fırdevsınde efendımızle buluştursun ınşALLAH emiii :öptüm:/// :öptüm:/// :öptüm:/// :öptüm:/// :öptüm:/// :öptüm:/// :öptüm:///
:öptüm:/// :öptüm:/// :öptüm:/// :öptüm:/// aminnn :crycry
 
G Çevrimdışı

ginger

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
:)sümeyye:) ' Alıntı:
ginger ' Alıntı:
ALLAH cc razı olsun canım sumeyyem...bana çok ıı oldu bunu okumam...Rabbım senı fırdevsınde efendımızle buluştursun ınşALLAH emiii :öptüm:/// :öptüm:/// :öptüm:/// :öptüm:/// :öptüm:/// :öptüm:/// :öptüm:///
:öptüm:/// :öptüm:/// :öptüm:/// :öptüm:/// aminnn :crycry
ağlayasın dıye demedım ben onu ama :güller :öptüm:///
 
E Çevrimdışı

enes bin malik

Misafir
ginger ' Alıntı:
ALLAH cc razı olsun canım sumeyyem...bana çok ıı oldu bunu okumam...Rabbım senı fırdevsınde efendımızle buluştursun ınşALLAH emiii :öptüm:/// :öptüm:/// :öptüm:/// :öptüm:/// :öptüm:/// :öptüm:/// :öptüm:///
maşallah ne güzel dua böyle...
konu için de ALLAH razı olsun abla..
 
deli Çevrimdışı

deli

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
olmazsa olma özellikleri yazmışsın... bunları dahada çoğaltmak mümkün tabi... Allah razı olsun :cemaat
 

Benzer konular

Üst Ana Sayfa Alt