Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çözüldü Babam, Yaşadığı Yerden, Doğup Büyüdüğü Memleketine Giderse Seferi Olur mu?

I Çevrimdışı

ibni abbas

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Bizim seferi mesafede bir evimiz var.O ev aynı zamanda babamın doğduğu ailesinin olduğu yer.Evin içinde oturmak için eşya vs.bile var.Ama altımızda bulunan kişi ile bazı sorunlar olduğundan o evde hiç oturmadık.Ama oturmaya niyetimiz var ileride.

Babam emekli olduktan sonra arada bir orada otururuz diyor.Ama ben daha öğrenciyim nerede çalışacağım belli bile değil.

Bu durumda babam o evin bulunduğu ilçeye giderse seferi mi?Ben gidersem seferi miyim?

Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Hanefi Mezhebine göre Vatan üç çeşittir:

1- Vatan-ı Aslî: Bir insanın doğup büyüdüğü veya evlenip içinde yaşamak istediği veya yerleşip kalmak istediği yerdir.

2- Vatan-ı İkâmet: Bu da yukarıda sayılan şeylerden birisi olmamakla birlikte bir misafirin on beş gün veya daha fazla bir süre kalmak istediği yerdir.
Mesela ; Adana'lı bir kimse İstanbul'a gidip ticaret veya okumak gibi bir iş için on beş günden fazla kalmak istediğinde İstanbul kendisi için Vatan-ı ikâmet sayılır. Hem Vatan-ı Asli de hem de Vatan-ı İkâmette seferi namaz söz konusu değildir.

3- Vatan-ı Sukna: Bir misafirin onbeş günden az kalmak istediği yerdir. Vatan-ı sukna da bulunan bir misafir seferde olduğu gibi seferi namazını kılacaktır. Buna göre yaklaşık olarak 85 km.'lik bir yola çıkan bir kimse giderken ve gelirken yolculuk esnasında seferi namazı kılacağı gibi varacağı yer vatan-ı asli ile ikâmet olmadıktan sonra yine seferi namazı kılacaktır.

Bir kimse doğup büyüdüğü yerden çıkar ve başka bir memlekete yerleşir de ömrünü bu yeni yerleştiği yerde geçirmeye niyet ederse, artık yeni yerleştiği yer, O'nun Vatan-ı Aslî'si olmuş olur. Eski memleketi ise onun için Vatan-ı Aslî olmaktan çıkar. Çünkü, Rasulullah (s.a.v.) , Mekke'ye gittiklerinde, kendisini misafir kâbul ederek "Biz seferîyiz" buyurmuştur (eş-Şevkânî, Neylu'l Evtar, III, 270)

Ömer (r.anh), Mekke'ye geldiğinde onlara iki rekat namaz kıldırdıktan sonra "Ey Mekke halkı! namazınızı tamamlayınız, zira biz seferiyiz" (Mâlik, Muvatta, 1 / 149)

Ebû Nadre (r.a.)’den rivâyete göre, şöyle demiştir:
Imrân b. Husayn’a yolculuk namazından soruldu o da şöyle dedi: Rasûlullah (s.a.v.) ile Hac yaptım, Hac esnasında hep iki rek’at kıldı. Ebû Bekir ile Haccettim iki rek’at kıldı. Ömer ile Haccettim iki rek’at kıldı. Osman’ın halifeliğinin altı ve yedinci senesinde Haccettim; O’da iki rek’at kıldı.”
(Tirmizi, Salat, Bab 391, Hadis no: 545; Nesâî, Taksirus Salat: 4; Tirmîzî: Bu hadis hasen sahihtir.)

Dolayısıyla böyle birisi eski memleketine geçici olarak gider de orada 4 - 15 günden (mezheblere göre değişir) daha az kalırsa orada misâfirdir. Misâfire ait olan kolaylıklardan yararlanır.

Vatan-ı Aslî, Vatan-ı İkâmetle bozulmaz.
Temelli olarak değil de, iş icabı veya okuma, tayin, askerlik vs. dolayısıyla başka bir memlekette yaşayan, fakat orada yerleşip kalmak arzusunda olmayan kişi, sonunda asıl memleketine dönmek niyetinde ise, kendi asıl memleketi onun vatan-ı aslîsi olmaya devam eder. (İbn Abidin, Reddu'l-Muhtar, Mısır 1966, II,131, 132; Ö. Nasuhi Bilmen, Büyük İslâm Büyük İslâm İlmihali, 231) Oraya dönünce üç gün bile kalacak olsa seferî sayılmaz.

I Çevrimdışı

ibni abbas

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Hocam benim soruma kendi cümlelerinizi kursanız daha iyi olur sanırım.

Şimdi ben babama bağlımıyım seferilik konusunda?Yani şunu demek istiyorum.Babamın yazlık evi varsa,orada babam mukim olur kaç gün kalırsa kalsın.Peki o yazlık evde üniversitede okuyan öğrenci de mi mukim olur seferi olmaz?

Kadın kocasına bağlı mıdır seferilik konusunda?Yani kocasının yazlık evi olunca,o kadın da o yazlık eve giderse mukim mi olur?

Hocam bu konuda yardımınıza ihtiyacım var.Bu konuyu tam olarak anlayamadım bir türlü.

Abdulmuizz Fida

Admin
Babanız, memleketteki evine dönünce seferi olmaz, mûkim olur. Babanızla birlikte yaşayan ailesi de mûkim olur.

I Çevrimdışı

ibni abbas

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Babanızla birlikte yaşayan ailesi de mukim olur demişsiniz.Yani öğrenciler babasına tabi oluyor o zaman :)

Peki aynı evde yaşasalar (yani baba oğul aynı evde yaşıyor) ama oğul çalışıyor olsa fark eder mi?Ya da aynı evde yaşıyor olsalar;ama geçimleri kısmen ayrı olsa fark eder mi?

Yani kural şu mu: Diyelimki babam yazlık ev aldı.Ben babamla yaşadığım için babam mukim olmadığı için ben de değilim.Ama babamla geçimim ayrı olsa ben babama tabi olmayacaktık.

Son olarak şunu sorayım: Diyelimki kişi memleketinden (baba evi) ev alıyor.Kiraya veriyor.Kendisi ise başka şehirde çalışıyor.Çok çok düşük bir ihtimalle belki oraya ileride yerleşirim niyeti taşıyorsa bu niyet geçerli midir?Yani oraya yerleşmem imkansız gibi;ama binde bir belki yerleşirim diyor.Bu mukim mi olur memleketini gittiğinde?

Abdulmuizz Fida

Admin
Babanızla birlikte yaşayan ailesi de mukim olur demişsiniz.Yani öğrenciler babasına tabi oluyor o zaman :)
Evet.

Peki aynı evde yaşasalar (yani baba oğul aynı evde yaşıyor) ama oğul çalışıyor olsa fark eder mi? Ya da aynı evde yaşıyor olsalar;ama geçimleri kısmen ayrı olsa fark eder mi?
Yani kural şu mu: Diyelimki babam yazlık ev aldı. Ben babamla yaşadığım için babam mukim olmadığı için ben de değilim.Ama babamla geçimim ayrı olsa ben babama tabi olmayacaktık
.
Evladın zenginliği önemli değil. Aynı evde yaşayan çocuk ve kadın, koca - babaya tâbidirler.

Son olarak şunu sorayım: Diyelimki kişi memleketinden (baba evi) ev alıyor.Kiraya veriyor.Kendisi ise başka şehirde çalışıyor.Çok çok düşük bir ihtimalle belki oraya ileride yerleşirim niyeti taşıyorsa bu niyet geçerli midir?Yani oraya yerleşmem imkansız gibi;ama binde bir belki yerleşirim diyor.Bu mukim mi olur memleketini gittiğinde?
Mûkim olur.

Üst Ana Sayfa Alt