Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çözüldü Bana Olan Borcunu, Kredi Çekerek Ödeyecek, Almam Caiz Olur mu?

Murhibun Çevrimdışı

Murhibun

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
esselamu aleykum
hocam 5-6 ay önce birine borç para verdim.Bu kişinin daha birçok kişiye de borcu var.Hepsinden kurtulmak için kredi çekmek istiyor.Başka türlü de elinde imkan olmadığından dolayı ödemesi mümkün gözükmüyor.Sadece bana olsa çekme diycem ama,borçlu olduğu birçok kurum mahkemeye vermiş durumda.Bu durumda bana olan borcunu o kişiden almam benim için caiz olur mu?Bende binevi bu pisliğe bulaşmış olurmuyum?

Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Aleykum selam we rahmetullah;

Borçlu olan kişi, eğer sizin kendisini borcunu ödemeye sıkıştırdığınızdan dolayı, imkansızlıktan Kredi çekmek zorunda kalıyorsa, yâni bu haramı işlemesini asli sebeb sizseniz bu durum câiz olmaz. (Fakat alacağınız paranız helaldir)
Sizin bu kişiye, Kredi çekmeden ödemesini ya da süreyi uzatmanız, beklemeniz tavsib / güzel olandır.
Borçlu kişi, sizin haricinizde başka borçları vs daha olduğu için kendi muhayyer / serbest olarak kredi çekerek size olan borcunu ödüyorsa, bu para sizin kendi paranızdır, helaldir.
Burada aslolan verdiğiniz paranın aynısını almaktır. Borçlu parayı nereden temin ederse etsin, size helaldir. Yanlız demek istediğimiz, haram yoldan borcunu ödeyeceğini bilerek sizin, O kişiyi harama bulaşmaya zorlamanız caiz değildir. Böyle bir zorlama / vebal olmadıktan sonra paranız helal olduğu gibi size bir vebali de yoktur.

İlgili Konu :

Kendisine Borçlu Olan Esrarcı Babasına, Kredi Çektirtmek?

https://www.islam-tr.org/konu/kendisine-borclu-olan-esrarci-babasina-kredi-cektirtmek.26441/

Üst Ana Sayfa Alt