Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

BAT nedir bilir misiniz?

T Çevrimdışı

tonyukuk

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
dostlar, birkaç zamandır "bat" diye bir yiyecek adını duyar oldum. bazı lokantlarda yemeklerin yanında meze olarak veriliyormuş. tarifini bilen varsa verebilir mi?

deli Çevrimdışı

deli

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
BAT (TOKAT)

139057969_d965e4e3b0_o.jpg

138991140_df21638f1a_o.jpg

138991380_f293483f06_o.jpg

Malzemeler;

2 su bardağı ince bulgur

1 su bardağı yeşil mercimek

1 su bardağı dövülmüş ceviz

2 kuru soğan

5 domates

2 salatalık

2 limon suyu

1 demet taze soğan

1 demet maydonoz

1 demet nane

2 yemek kaşığı domates salçası

1 yemek kaşığı biber salçası

1 çay bardağı nar ekşisi

1 yemek kaşığı isot

1 yemek kaşığı pulbiber

1 yemek kaşığı sumak

2 yemek kaşığı susam(olacaktı evde yoktu)

Tuz

Hazırlanışı;

Mercimek haşlanır süzülür. Bulgur iki bardak kaynar suyla ıslatılıp süzülür. (kaynar suyla ıslatmadan soğuk su serperek veya domates suyu serperek bulguru yoğurarak yumuşatan tarifler var fakat vakit dar olduğu için ben kolayını seçtim)

Kuru soğanlar ince kıyılır. Geniş bir yerde bulgur, soğan, salçalar, baharatlar, nar ekşisi, limon suyu , susam karıştırıp yoğrulur.

Domates, salatalık küçük, küçük doğranır. Taze soğan, maydanoz, nane ince kıyılır. Yoğurduğunuz karışıma mercimekle birlikte ilave edilir.

Arzunuza göre sulandırılır. Ceviz serpilir ,süslenir haşlanmış yaprakla servis yapılır.

S Çevrimdışı

saime

Üye
İslam-TR Üyesi
arkadaşlar bende yeni tattım sanıyorum ki tokat yöresine ait bir yemek ama çok güzel tadı var

T Çevrimdışı

tonyukuk

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
çok teşekkürler. artık iş, bu malzemeleri bir araya getirip "bat"ı oluşturmaya kaldı. inşallah tutturabiliriz tadını.

deli Çevrimdışı

deli

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
bak bu işi erkek başına yapacaksan ve öğrenciysen deneme. lezzetini alamazsın. istersen bırakta annen ablan falan yapsın. sonra tadı kursağında kalmasın :lol:

T Çevrimdışı

tonyukuk

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
sorun değil kardeş. ben ne yemeklerin üstesinden geldim. bu hiç mesele değil yani. ben tek başıma 15 kişiye yetecek "maklube"nin bile üstesinden geldim zamanında.

deli Çevrimdışı

deli

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
:lol: o arkadaşlar hala yaşıyorlarmu? :lol:

T Çevrimdışı

tonyukuk

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
orasını bilmem. benden yapması. yaşayıp yaşamamak onların tercihi.

T Çevrimdışı

tacMahal

Üye
İslam-TR Üyesi
arkadaşlar bat tokat iline ait hoş bi salata türü yalnz bat yapıldğnda başka yemek yaplmaz bizde.. deli kardeşm eksiksiz vermiş tarifi ablasndan yada annesnden almış olmalı tarifi :)

deli Çevrimdışı

deli

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
TaCMaHaL ' Alıntı:
arkadaşlar bat tokat iline ait hoş bi salata türü yalnz bat yapıldğnda başka yemek yaplmaz bizde.. deli kardeşm eksiksiz vermiş tarifi ablasndan yada annesnden almış olmalı tarifi :)
ne gezeeeer. internetten buldum. ilgimide çekti. umarım tokatlı krdeşler bizlere marifetlerini gösterirlerde şu salatadan tatırırlar.

T Çevrimdışı

tacMahal

Üye
İslam-TR Üyesi
buyrun birgün ikram edelim sizlere batı yalnız bizim bat resmlerdekinden daha güzel oluyr.. !! :)

deli Çevrimdışı

deli

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
TaCMaHaL ' Alıntı:
buyrun birgün ikram edelim sizlere batı yalnız bizim bat resmlerdekinden daha güzel oluyr.. !! :)
e ozaman bir zahmet resimlerini çekinde yollayın
icon_lol3.gif

T Çevrimdışı

tacMahal

Üye
İslam-TR Üyesi
oww o kadar teknolojik bilgim yok ama bi bileni bulursam çekip yollarm inş..

M Çevrimdışı

mucahit571

Üye
İslam-TR Üyesi
kardeş bu bat bizim konyada batırığa mı? benziyor acaba bilen varmı?

Üst Ana Sayfa Alt