Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Batı’nın Çöküyor Oluşu Tezi Aslında Kimin?

Alketa Çevrimdışı

Alketa

2024 Resmi Kitap Sponsoru
İslam-TR Üyesi
Enbiya Yıldırım'ın bu tiviti üzerine
Selçuk uni. Islami ilimler ogretim uyesi Huseyin Gokalp'in konu uzerine tw zinciri.

20220612_234500.jpg

Batı’nın çöküyor oluşu tezi esasta Müslümanların bir iddiası değil. Bunu en sesli 1923’te Oswald Spengler Der Untergang des Abendlandes’ta ortaya attı. Fransa’da Varoluşçuluk veya Almanya’da Nihilizm veya bunların 30’larda ekonomiye 50’lerde edebiyata yansıması, çöküşle ilgili.

Batının küresel hakimiyeti hepi topu 1850-1950 arasıdır. Batı’nın 1850 öncesi küresel egemenliği ne kadar abartılıyorsa 1950 sonrası küresel etkinliği de o kadar abartılıyor. Çöküş sebebi de halkı Müslüman ülkelerin de dahil olduğu sömürülmüş bölgelerin uyanış ve zaferi değil.

Bir de çökmek, çöküyor olmak basit güncel gözlemlerle anlatılamaz, tersi de böyle. Tarihten koparak, Çin’i görmeden, Çin’i anlamadan ya da Rusya’yı çözmeden ya da bu medeniyetleri genelleyip Batı mukallitleri olduğu zannıyla Batı’ya ebed müddetlik affederek hüküm vermek hata.

Batıyla ilgili bu tür değerlendirmeler, çoğu zamanın ruhuyla alakalıdır. Bir zaman Venedikliler ya da İspanyolların hisleri gibi. Ne geçmişin travmaları ne de gelecek melankolisi bizi bugünün rekabet vazifesinden kurtarabilir.

IMG_20220612_234532.jpg

IMG_20220612_234527.jpg

Batıyı inkişaf ettiren de zaten buydu. Erasmuslar, Fontenelliler, Vicolar, bunları destekleyen aileler vs. hem Yunan’ın nostaljisinden hem de İslam dünyasının travmalarından kurtulmayı tasavvur ettikten sonra işler tersine döndü. İşler böyle, döner durur, yavaş döner, çok yavaş.

Hüseyin Gökalp

عبد الرحمن Çevrimdışı

عبد الرحمن

قُل آمَنتُ بِاللهِ ثُمَّ استَقِم
İslam-TR Üyesi
Batının küresel hakimiyeti hepi topu 1850-1950 arasıdır. Batı’nın 1850 öncesi küresel egemenliği ne kadar abartılıyorsa 1950 sonrası küresel etkinliği de o kadar abartılıyor. Çöküş sebebi de halkı Müslüman ülkelerin de dahil olduğu sömürülmüş bölgelerin uyanış ve zaferi değil.

Sonuncu cümle özetliyor meseleyi. Onlar çöktü ama ne biz çökerttik ne de bizim kalkınmamıza sebep oldu.

Ama Enbiya hoca da haklı. Masal anlatmasını seviyoruz.

Alketa Çevrimdışı

Alketa

2024 Resmi Kitap Sponsoru
İslam-TR Üyesi
Sonuncu cümle özetliyor meseleyi. Onlar çöktü ama ne biz çökerttik ne de bizim kalkınmamıza sebep oldu.

Ama Enbiya hoca da haklı. Masal anlatmasını seviyoruz.

Ya kesinlikle öyle o da hakli.
tw zinciri tam olarak ne uzerine yazildi onun icin bu sekilde ekledimdi.

Kozsoy Çevrimdışı

Kozsoy

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
1990 da başladı çöküşü en azından mali olarak , komunizmin çöküşü sonrası dünya gsmh sindeki payı sürekli azalıyor direnen tek ülke abd . ha keza bilimsel olarak çin ve hindistan batının başedemeyeceği bir noktaya ilerlemekte , işbirlikçi bir yönetim olmaz ise güney doğu asyanın hiç bir ülkesine bulaşamazlar . 4-4,5 milyar arası bir kitle için artık batının üstünlüğü söz konusu değil . müslümanlar için ise durum son derece yavaş değişitor 1 numaralı hatta tek sbebi yöneticiler .

salticidae Çevrimdışı

salticidae

lessismore
İslam-TR Üyesi
Ben Pakistan, Afganistan, Ortaasya, Arap ülkeleri hakkında gerçek bilgiye sahip değilken onların mistik insanlar olduğunu, bolca insani erdeme sahip olduklarını vs. düşünürdüm. Bunun karşılığında batıyı sokaklarına çıkılmayacak kadar tehlikeli, insanlarının her türlü sapkınlıkta sınır tanımayacağını vs. düşünürdüm. Bir şekilde bize böyle aksettirildi. Her topluluğun içinde iyiler ve kötüler vardır. Bu konularda genelleme yapmak çok yanlıştır.

Amaaa büyüdükçe aslında o erdemli sandığım insanların ne kadar vahşi, cinsi sapkınlıklara sahip olduklarını gördüm. Kafamdaki o erdemli insanlar yerlerini komşularını doğrayan, savunmasız olan her şeyden faydalanan, tamamen dürtüleriyle hareket eden ve vahşi köpekler gibi yaşayan canlılara bıraktı. Kendilerinden olan Taliban'ı amerikaya satıp oralar kendilerinden olan Taliban'a kalınca sapkınlıklarını yapabileceği yerlere kaçtı "batılı olmayan" o insanlar.

Ben artık batılı olanların kötü, batılı olmayanların iyi olduğu değerlendirmesini reddediyorum. Açıkça İslam'ı hedef almayan hiç bir batılıyı da, batılı olmayandan daha aşağı görmüyorum. Ama Müslüman kimliğini özellikle hedef aldıkları için yunanlar ve ermenilerden nefret ediyorum.

Aliya İzzetbegoviç'in birsözü vardı; Batı ile doğuyu ayıran şey onların kendilerini acımasız bir eleştirel süzgeçten geçirebilmesiydi.

N Çevrimdışı

Necmettin

Üye
İslam-TR Üyesi
Düşünceme göre Batı, askeri olarak geriliyor. Ekonomisi ve batı fikri düşüncesini içinde barındıran fessefesi de askeri ve ekonomik gerilemeyi takip ederek geriliyor. Batıyı ahtapota ve etki alanlarını ahtapotun kollarına benzetirsek, önce Vietnam, Güney Kore, sonra Afganistan, Irak derken ortadoğudan da çekilmesiyle ahtapotun kolları kendi doğal sınırlarına yani avrupa sınırlarına dayandı. Ukrayna savaşı bunun göstergelerinden bir tanesi diye düşünüyorum. Askeri gerilemeyi ekonomik ve batı felsefesinin ihracı konusundaki gerileme takip ediyor. Bu gerileme yaşanırken ahtapotun kollarını geri çekmesine bağlı olarak gövdesinde yaşanan yoğunluk artışı gibi, batıya yakın coğrafyalarda yanıltıcı bir batı fikrinde ve batı yaşam tarzında bir artış yaşanıyor. Bosna, Türkiye gibi yakın coğrafyalar bunun sıkıntısını şimdilik yaşıyor. Uzak coğrafyalara bakınca batının askeri, ekonomik ve felsefi baskısından kurtulalı çok olduğunu düşünüyorum. Buna paralel olarak uzak coğrafyadaki güçler dengeleyici güç olarak son yıllarda yeniden bir kutup olarak dünya sahnesine çıkıyorlar. Allah svt müslümanların izzetli bir şekilde yaşayabilmeleri için gayrı müslimlerden farklı olarak kendi dinlerine bağlılıklarını sünneti gereği va'z etmiş. Batı bu coğrafyadan tamamen çekilecek olsa bile dinimize her yönden tam bağlanamadığımız sürece bize bu dünyada izzet yok. Bir de hayatı kendi içinde bölüp bir kısmını dine tabi kılıp ekseri konuyu farkında olmadan beşeri fikriyatlardan ithal ediyoruz. Bunlardan biri devletlerin sanki çökmesi için önce askeri olarak gerilemesi gerektiği fikri gibi, bu fikri batı tarih düşünme sistematiğinden almışız. Halbuki askeri açıdan zayıf olmasına rağmen Sasanileri en güçlü oldukları bir devirde ortadan kaldırdık. Bir müslüman olaylara şu açıdan yaklaşmalı. Hak gelirse batıl da yok olur, batıl o anda gerilemiş alçalmış yükselmiş pek önemli değil. Aslolan müslümanlar hiçbir alana batıl sızmamacasına hayatının tüm alanlarını islamlaştırırsa ve yeterli konsolide güç sağlanırsa batıl ne olursa olsun batmaya mahkum olacak. Bunun yanında geçmişteki bazı fikir adamlarının belirttiği şu düşüncenin de oldukça yanlış bir düşünce olduğunu düşünüyorum. Tüm sistemler denendi, hiçbiri insanlığa fayda sağlamadı, geriye bir tek islam kaldı ve dolayısıyla insanlar mecburen islama yönlenecek gibi bir düşünce şeytanı ve dostlarını yok sayan, islamın izzetini hafifseyen bir düşünce tarzı gibi geliyor bana. İslam bir değerdir ve böyle bir değere basit bir şekilde ulaşılamaz.Bununla birlikte şeytanın da kendi dostlarına cazip gösterdiği sayısız yolları vardır.