Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Bayat Ekmekle Patates Köftesi

_katre_ Çevrimdışı

_katre_

الحمدلله
Site Emektarı
Bayat Ekmekle Patates Köftesi

8463090770_e125218532_z.jpg

“Yiyiniz içiniz; fakat israf etmeyiniz! Çünkü Allâh isrâf edenleri sevmez.” (A’râf Suresi 7/31)

Selamun aleykum birbirinden tatlı, samimi ve güzel kardeşlerim. Biraz iş güç, biraz yorgunluk, biraz dinlence derken tatili bitirdik çok şükür. Rabbim hem yavrularımız, hem bizim için hayırlı bir okul sezonu nasip etsin.

İNSAF ET, İSRAF ETME!
“Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre Türkiye’de açlık sınırında 600 bin kişi yaşarken, yılda ortalama 1.8 milyar adet ekmek çöpe atılıyor.”
Bu tür haberleri her okuduğumda içim acıyor. Çocukken yere ekmek düşse alıp öper ve başımıza koyardık. Öyle öğretmişti büyüklerimiz. Ekmeği kutsal bilir, yere düşmesine bile dayanamazlardı onlar.

Sofrada artan ekmekleri bayat sayıp diğer güne yemeyen, ertesi gün mutlaka sıcak ekmek alanlar var toplumda. Yemedikleri ekmekleri çöpe atıyor çoğu.

Biraz insafı olanlarda biriktirip sütçülere veriyorlar, inekler yesin diye. Oysa ekmekler, inekler için değil, insanlar için üretiliyor. Ayrıca küflenmiş ekmeklerin ineklere zararı olmuyor mu merak ediyorum…???

Madem son zamanlarda bayat ekmekler yeniden gündeme geldi. Benim de bu konuda küçük bir katkım olsun istedim.Bazılarını ilk kez bizim sayfamızda bulacağınız tarifler ürettim Allah’ın izniyle. Yeni tariflerimi deneyen kobaylarım(ev halkım) çok olduğu için, lezzet konusunda size kesin bilgiler verebilirim
icon_smile.gif

Bu hafta en çok bayat ekmekli tarifler vermek istiyorum. Eğer sizinde orjinal ekmekli tarifleriniz varsa bana gönderin yayınlayayım. Çorbada sizinde tuzunuz bulunsun. Daha sonra bu tarifleri bir başlık altında toplamayı düşünüyorum.

İlk tarifim “Bayat ekmekli patates köftesi”. İçinde bayat ekmek olduğunu ev halkına en son söyledim.Yerken kimse anlamadı ve tadını çok beğendiler. Bu tarifi arkadaş toplantılarınız veya çay saatleri için de yapabilirsiniz.

Size önerim; ekmeklerinizi ya kurutup galeta unu yapın. Ya da elinizde veya robotta ufalayıp buzlukta saklayın. Örneğin bu tarifte kuru ekmek kullanamazsınız. Bir kaç gün içinde tüketecekseniz ekmekleri poşetleyip buzdolabının alt rafında bekletin.

Şimdi leziz mi leziz tarifimize geçelim:

BAYAT EKMEKLİ PATATES KÖFTESİ
Malzemeler

• 3 orta boy patates
  • 1.5 su bardağı ufalanmış bayat ekmek (3-4 ince dilim)
  • 1 orta boy kuru soğan
  • 8-10 dal maydanoz
  • 1 yemek kaşığı karışık biber ve domates salçası
  • Yarım çay bardağı zeytinyağı
  • Kuru nane, kimyon, karabiber, toz kırmızı biber
  • 1 yemek kaşığı nar ekşisi veya yarım limon
  • Yeteri kadar tuz
8462034287_9709b252ec_z.jpg

Bayat Ekmekli patates köftesi nasıl yapılır?

• Patatesleri soyup küp küp doğrayın. Sebze pişirme aparatına koyup buharda haşlayın. Veya normal usulle haşlayın.
  • Soğanı yemeklik doğrayıp yağla beraber kızartın. İçine salçasını koyup eritin. Baharatları, ekşiyi atıp karıştırın. Maydanozu ince ince kıyın.
  • Malzemelerin hepsini bir kaba alın. Ufalanmış ekmeği de ekleyip yoğurun.
  • Karışımdan iri ceviz büyüklüğünde parçalar alıp elinizde çiğ köfte yapar gibi sıkın.
  • Sıcakken biraz fazla yumuşak olabilir. Fakat soğuyunca köfteler kendisini toparlıyor. Eğer size çok cıvık gibi geldiyse biraz daha ekmek ufağı ekleyebilirsiniz.
  • Yanında bol yeşillik, ayran veya çayla servis edin. Afiyet şifa olsun. Rabbimiz bizleri israf edenlerden değil, insaf edenlerden eylesin.

8462065697_a3da3d76cc_z.jpg

CAHİDE