Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Bayindirdan Cübbeliye Gönderme

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
A Çevrimdışı

akilli55

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Ebu ubeyde kardeş. burda sadece 3. kural ihlali yok. 1.kural ihlali de mevcut. ve yine İslam Ulemasının tekfircilikle avam tabakasının ilgilenmemesi tavsiyesininde ihlali var. Ben bu yönden bu tekfir edenlere karşıyım. Yoksa senle ikimiz yüzyüze konuşsak sen sorsan ki bana hadis inkarcıları nedir? Derim ki sapıktır. mütevatir hadisleri inkar eden nedir? Derim ki küfre düşer. Bunlar insanlarla yüzyüze konuşulurken birebir konuşmada söylediklerimdir. Fakat bana desenki Bayındır nedir? Cübbeli nedir? Ben derimki İslam Uleması bayındır'ı kafir görüyorsa bende kafir görürüm. Cübbeli de aynı hakezadır. Yeterki bana İslam ulemasının içtihadı ulaşsın. İlim seviyesi ne kadar olduğu bile belli olmayan müslümanların içtihadlarına güvenemem. Buradaki tekfir MUAYYEN (belirli kişileri) TEKFİR hakkındadır. Bu yüzden karşı çıktığım nokta bunlardır.

A Çevrimdışı

akilli55

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Benim sözlerim forumla alakalı değil genel olarak itiladla alakalıydı. Yani bu bahsi geçen kimseleri tekfir edenlerin yanlış olduğunu iddia edenlere hitabendi.

Ayrıca bana bu iki kimseyi tekfir eden bir tane İslam uleması söyler misin?

Evet haklısın. Bende aynı soruyu herkese sorabilirim. Bu iki (bayındır,cübbeli) kişiyi tekfir eden islam ulemasından kimlerdir zaten o yüzden muayyen tekfir edilmesin diyorum. muayyen tekfir (kişileri belirleyerek tekfir) yapılacaksa islam uleması yapsın. Biz de İslam ulemasına uyalım. Bugün Alparslan Kuytul'a cübbelinin cebrail hadisesi hakkında soru sorulduğunda bu küfürdür diyor. Fakat daha sonra başka videosunda cübbeliyi tekfir ettiğinizi söylüyorsunuz dediğinde hayır ben Cübbeli'yi tekfir etmedim diyor. Orda "Bu söz küfürdür, bunu söyleyen küfre girer" diyor fakat Cübbeli kafirdir demiyor. O yüzden sonraki videosunda ben Cübbeliyi tekfir etmedim diye cevap veriyor. Fakat Onu dinleyen müslümanlar açısından "Alparslan Hoca Cübbeliyi tekfir etti" olarak algılanıyor. Bu sadece bir örnektir. teşbihte hata olmasın.

Aynı zamanda bu site kuralları koyulmuşsa ve bu kurallar hatalıysa ya kaldırılsın ya da herkes bu kurallara uysun, diyorum.

A Çevrimdışı

akilli55

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Senin bu söylediğin usule göre bir insan Allah'a küfretse, İslam'ın %99'unu inkar etse, bir alim tekfir etmeden o kişi tekfir edilmez. Peki tekfir edilmeyen bir kimseye muameletta hangi hüküm uygulanır? Elbette ki Müslüman hükmü uygulanır. Kadınsa nikahlanır, kestiği yenilir, arkasında namaz kılınır, öldüğünde cenaze namazı ikame edilir.

Ayrıca ben diyorum ki: Bu kimselerin kafir olduğunda, tıpkı yahudi ve hristiyanların kafir olduklarında olduğu gibi İslam ümmeti icma etmiştir. Kim bundan başka bir yola sapar ve bu kimseler İslam ahkamını tatbik ederse, o kimse dinin asıllarını tahrif etmiştir. Allah muhafaza..

Şimdi savunmuş olduğun mezheb'i hangi alim kabul etmiş bu konuda nakiller yazarsan sevinirim inşaAllah.

İslam şeriatı hakim olmayan şu beldelerde sen bir vesile ile birilerini tekfir edeceksin peki hangi muamelatı uygulayacaksın. Allah'ın hükmünü nasıl icra edeceksin o kişiye. Herhangi bir yaptırım gücü mü var müslümanların.

Velhasıl benim görüşümü aldığım yer El Kaide imamlarının açıklamasıdır. Aşağıya alıntılıyorum. Aşağıdaki meselede bırakın bayındır, cübbeli gibi dini alay ediyorlar iddiasını, dizilerde geçen ve islam ile açıktan alay edenleri bile tekfir hususunda hükmün İslam Ulemasına bırakılmasını belirtiyor.

Tekfir’in Şartları Nelerdir? Soru: Bu konuda alimler bazı şartlar koymuşlardır. Hangi şartlar oluşunca, karşıdaki bizzat tekfir edilir. Veya o kimsenin haline bakılarak küfrüne delalet eden bir şeyle onun kafir olduğuna hükmedilir mi? Mesela: Suudi Arabistan’da bazı dizilerde, İslam akidesini bilmelerine rağmen dinle alay edildiğini görüyoruz. Bu durumdaki kimseleri genel manada (dizilerin sonrasında da) kâfir olduklarına hükmedilir mi? Bu mevzuyu iyice anlatır mısınız?
Cevap: Kesinlikle şartlar o kimse üzerinde tahakkuk etmediği müddetçe bizatihi kâfir olduğuna hükmedilmez. Bu durumun tanımını âlimler detaylı bir şekilde beyan etmişlerdir. Ammi (ilim ehli olmayanlar) için bu konularda (tekfir konularında) hüküm beyan etmek kesinlikle doğru değildir. Nitekim bazı tekfirler içtihat ve fetva ile belirtilmektedir. Öyleyse bu mevzu ilim ehlini ilgilendiren bir durumdur. İlim ehli olmayanın “bu mesele hakkında bir bilgim yok” demesi gerekir. Çünkü bu onun, Allah’a, Dinine ve Resullerine imandan sonra yapması gereken görevidir. Genel olarak tağutu kâfir olarak bilmesi ve bu şekilde iman etmesi gerekir.
Ancak bazı durumlarda, ilim ehli olmayanlar dahi, ilim ehlindeki hükmün ne olduğunu bilir.
Mesela: Mürted olmak, Allah’a, Dinine, Resullerine ve ayetlerine iman etmeyip küfreden veya alay eden kimseler gibi -Allah muhafaza etsin-. Veya İslam Milletinden çıkmak isteyenin Mürted olmasının hükmü gibi şeyler.

Bununda şartı, bu durumların o kimseden bariz ve açık bir şekilde zuhur etmesidir. Yoksa hemen bu hükümleri vermek doğru değildir.
Nitekim bazı durumlar var ki, ilim ehli olmayanlar tarafından hükmün ne olduğu anlaşılmayabilir, bu durumları ehline bırakmak gerekir. Çünkü ihtiyatlı olmazsak biz dahi helak olabiliriz. Nitekim ihtiyatlı davranmak her zaman vaciptir. Bu kapı (tekfir konusu) Âlimleri dahi çok tedirgin eden bir konudur. Rabbim selamet versin.
Nitekim Âlimler her zaman bu konulara değinmemeyi sıkça tavsiye etmiş ve uyarmışlardır.
Bahsettiğiniz diziler hakkında da mevzu iyice araştırılıp oradaki âlimlere müracaat edilmesi gerekir.
Tevfik ancak Allah’tandır. Allah senden razı olsun kardeşim. Sizleri yoluna muvaffak kılsın ve mücahidlerden eylesin inşallah. Rabbim hem sizi ve hem de beni müstakim yoldan ayırmasın. Hem size ve hem de bana şehadet şerbetini nasip ve müyesser eylesin. Bu yolda gerisin geriye kaçanlardan etmesin. Bütün Hamd, Âlemleri Rabbi Allah’adır. Salat-u Selam O’nun Resulü Muhammed’e ve O’nun Sahabesine olsun. Kardeşin; Atiyyetullah Ebû Abdurrahman. Cumâdu’l-Ûlâ ayının ortaları, 1431 hicrî (2009 milâdi) Kaynak: İslam Dünyası Dergisi, 4. sayı, Haziran-Temmuz 2012

A Çevrimdışı

ansar-as-sunna

Üyeliği İptal Edildi
Banned
Evet haklısın. Bende aynı soruyu herkese sorabilirim. Bu iki (bayındır,cübbeli) kişiyi tekfir eden islam ulemasından kimlerdir zaten o yüzden muayyen tekfir edilmesin diyorum. muayyen tekfir (kişileri belirleyerek tekfir) yapılacaksa islam uleması yapsın. Biz de İslam ulemasına uyalım. Bugün Alparslan Kuytul'a cübbelinin cebrail hadisesi hakkında soru sorulduğunda bu küfürdür diyor. Fakat daha sonra başka videosunda cübbeliyi tekfir ettiğinizi söylüyorsunuz dediğinde hayır ben Cübbeli'yi tekfir etmedim diyor. Orda "Bu söz küfürdür, bunu söyleyen küfre girer" diyor fakat Cübbeli kafirdir demiyor. O yüzden sonraki videosunda ben Cübbeliyi tekfir etmedim diye cevap veriyor. Fakat Onu dinleyen müslümanlar açısından "Alparslan Hoca Cübbeliyi tekfir etti" olarak algılanıyor. Bu sadece bir örnektir. teşbihte hata olmasın.

Aynı zamanda bu site kuralları koyulmuşsa ve bu kurallar hatalıysa ya kaldırılsın ya da herkes bu kurallara uysun, diyorum.

yalakalık niye yapıyorsunki, profiline baktımda neredeyse her konuda bu yalakalığı yapmışsın. Bir de kafandan kaide uydurmuşsun alimler tekfir etmeden edemem diye, yahu sen etmiyorsan etme, bu senin uydurduğun bir bidat. Kim demiş bunu? Hangi müctehid han gi alim söylemiş bunu? Ben senin bidatını sallamıyorum, bu ikisinede kafir diyorum, tıpkı ümmetin söylediği gibi. Birde gelmiş buraya aklınca tehdit ediyorsun, az "akilli" düşünürsen bunların boş olduğunu anlarsın. Zaten internetin kötü yanıda reel hayatta karakter sahibi olamayıpta, fikirsel olarak yer edinememiş kimselerin sanki adammış gibi söz hakkı verilmesidir. O yüzden bence yalakalığı bırak. Sana bir faydası olmayacak ahirette.
“Âlimlerin muayyen tekfir hakkındaki sözleri çoktur. Bunların en üst çeşidi ise Allah’tan başkasına ibadet etmektir. Bu Müslümanların icması ile küfürdür. Bununla vasıflanarak bu şirki işleyen kişinin tekfirinde mani yoktur. Çünkü her kim zina yaparsa, falan kişi zinakardır denir. Her kim faiz yerse ona faizci denir.” Mecmuatur Resail en Necdiyye 1/657

Senin bidatın zaten buradan belli, adam küfr işler diyorsun, ismini koymam diyorsun. Yani sen açık açık şunu diyorsun, bir kadının kendini pazarladığını kendi gözümle gördüğüm halde, ben ona birisi kötü kadın demeden kötü kadın diyemem. Ya da birinin faiz yediğini gördüğüm halde, ben ona biri faizci demeden ben faizci diyemem. Ya da ben birinin katliam yaptığını gözümle gördüğüm halde, başka biri katil demeden katil diyemem.
Dediğinin zaten akıl ve mantıktan uzak olduğu buradan belli. Bir insan cübbeli ve bayındırı tekfir etmiyorsa, bu adamın hem aklı, hemde dini eksiktir. Bu ikiside kafir değilse yeryüzünde kafir yoktur.

A Çevrimdışı

akilli55

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
yalakalık niye yapıyorsunki, profiline baktımda neredeyse her konuda bu yalakalığı yapmışsın. Bir de kafandan kaide uydurmuşsun alimler tekfir etmeden edemem diye, yahu sen etmiyorsan etme, bu senin uydurduğun bir bidat. Kim demiş bunu? Ben senin bidatını sallamıyorum, bu ikisinede kafir diyorum, tıpkı ümmetin söylediği gibi. Birde gelmiş buraya aklınca tehdit ediyorsun, az "akilli" düşünürsen bunların boş olduğunu anlarsın. Zaten internetin kötü yanıda reel hayatta karakter sahibi olamayıpta, fikirsel olarak yer edinememiş kimselerin sanki adammış gibi söz hakkı verilmesidir. O yüzden bence yalakalığı bırak. Sana bir faydası olmayacak ahirette.
“Âlimlerin muayyen tekfir hakkındaki sözleri çoktur. Bunların en üst çeşidi ise Allah’tan başkasına ibadet etmektir. Bu Müslümanların icması ile küfürdür. Bununla vasıflanarak bu şirki işleyen kişinin tekfirinde mani yoktur. Çünkü her kim zina yaparsa, falan kişi zinakardır denir. Her kim faiz yerse ona faizci denir.” Mecmuatur Resail en Necdiyye 1/657

Senin bidatın zaten buradan belli, adam küfr işler diyorsun, ismini koymam diyorsun. Yani sen açık açık şunu diyorsun, bir kadının kendini pazarladığını kendi gözümle gördüğüm halde, ben ona birisi kötü kadın demeden kötü kadın diyemem. Ya da birinin faiz yediğini gördüğüm halde, ben ona biri faizci demeden ben faizci diyemem. Ya da ben birinin katliam yaptığını gözümle gördüğüm halde, başka biri katil demeden katil diyemem.
Dediğinin zaten akıl ve mantıktan uzak olduğu buradan belli. Bir insan cübbeli ve bayındırı tekfir etmiyorsa, bu adamın hem aklı, hemde dini eksiktir. Bu ikiside kafir değilse yeryüzünde kafir yoktur.
Sözlerimi eğip bükebilirsiniz bu sizin yaptığınızın doğru olduğunu ispatlamaz. Allah hepimize hidayet versin. Hidayette olanları da doğru yoldan ayırmasın. Burada bana da hakaret ediyorsunuz. Aynı uslübu size ben yapmayacağım. Aslında sözlerinizi cevap bile vermemem gerekir ama sanılmasın ki sizin sözünüz doğrudur. Benim itirazımın ne olduğu bellidir. Bu itirazımda haksızda olabilirim, haklı da.

Binti Abu Qatade Çevrimdışı

Binti Abu Qatade

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
"Allah için ey kardeşlerim!

Dinimizin temeline, onun evveline, sonuna ve başına sımsıkı tutunun!

Dinin temeli ise; Allah-u Teâlâ'dan başka ibadete layık ilah olmadığına şehadet etmektir. Onun manasını öğrenin, onu sevin, onun ehlini de sevin, uzak olsalar bile onları kardeşleriniz bilin.

Tağutları ve onların yardımcılarını tekfir edin, onlara düşman olun. Onları sevenlere, müdafa edenlere, tekfir etmeyenlere ve "onlardan dolayı bana bir sorumluluk yoktur", "Allah beni onlara karşı bir şey yapmakla mükellef kılmadı" diyenlere de buğzedin.

Böyle kimseler ancak Allah adına yalan söylemiş ve iftira etmişlerdir. Çünkü Allah-u Teâlâ bizleri onlara karşı birşeyler yapmakla mükellef kılmış, bu kimseler kardeşlerimiz ve çocuklarımız olsalar bile onları tekfir etmemizi, onlardan uzak durmamızı bize farz kılmıştır."

[Muhammed b. Abdulvehhab / Mecmuatu’t Tevhid c:1 s:141]

A Çevrimdışı

asrinsirri

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi

Dinin temeli ise; Allah-u Teâlâ'dan başka ibadete layık ilah olmadığına şehadet etmektir. Onun manasını öğrenin, onu sevin, onun ehlini de sevin, uzak olsalar bile onları kardeşleriniz bilin.

Tağutları ve onların yardımcılarını tekfir edin, onlara düşman olun. Onları sevenlere, müdafa edenlere, tekfir etmeyenlere ve "onlardan dolayı bana bir sorumluluk yoktur", "Allah beni onlara karşı bir şey yapmakla mükellef kılmadı" diyenlere de buğzedin.

Böyle kimseler ancak Allah adına yalan söylemiş ve iftira etmişlerdir. Çünkü Allah-u Teâlâ bizleri onlara karşı birşeyler yapmakla mükellef kılmış, bu kimseler kardeşlerimiz ve çocuklarımız olsalar bile onları tekfir etmemizi, onlardan uzak durmamızı bize farz kılmıştır."

Allah şeyh'e rahmet etsin...

A Çevrimdışı

ansar-as-sunna

Üyeliği İptal Edildi
Banned

Ne işse bugün insanlara tekfirci harici diyenler, Muhammed bin Abdulvahhab'a gelince birşey diyemiyorlar hemen çenelerini kapıyorlar. Meşhur olanlara bunu yapamazlar tabii, münafık olunca insan.

muhammet87 Çevrimdışı

muhammet87

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
a.bayındır oy verinde müslüman partilere oy verin diyor..o dediklerine versekde yine hiçbirşey değişmiyor,herşey aynı..içkili yerlerden alışveriş yapmaya cevaz veriyor..diyanet imamlarının arkasında namaz kılınır diyor..bu videodaki kadın için söylemiyorum başka yerlerde ahlaksızlığıyla ün yapan kadınların programlarına gidip din anlatıyor...sofilerin şirklerini iyi anlatıyorda konu tağut cihat gibi konulara gelince ne yapalım böyle gelmiş böyle gider havalarında..islam medeniyeti kurulsun gibi bir amacı yok...ben a.bayındırı tekfir edebilecek birisi değilim yalnız yanlışları çok..ama cübbeliyi tekfir eden çok hoca var...cübbeliyi tekfir etmeyen ahirette Allah'a vereceği hesabı düşünsün..a.kuytul videoda bariz bunu söyleyen zındıktır kafirdir dedi..sonra da ben öyle birşey söylemedim dedi..böyle söylemesinin sebebi o sözleri söyleyenin cübbeli olduğundan haberi yok..sonradan öğrenmiş cübbelininde aynı şeyler söylediğini..cübbelinin doğru düzgün islam felan anlattığı yok..geçen açtım tesadüfen cübbeli çıktı..insan aç kalıp nefsini tedavi etmeye çalışırsa halıda uçabilir diyor...tesadüfen ne anlatıyor diye baktım bunu anlatıyor...bizim devletin halide ortada,oy verin askerlik yapın diyen cemaat liderliği olduğu sürece müslümanlar bu ülkede bir adım yol alamazlar...

A Çevrimdışı

akilli55

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Ne işse bugün insanlara tekfirci harici diyenler, Muhammed bin Abdulvahhab'a gelince birşey diyemiyorlar hemen çenelerini kapıyorlar. Meşhur olanlara bunu yapamazlar tabii, münafık olunca insan.

Bende kaynağı gösterdim. diğer arkadaşlarda. Muhammed bin Abdulvahhab da bir alimdir ve içtihad etmiştir. Kimin içtihadını doğru bulup ona uyuyorsanız o kişinin kendi iradesindedir. Laf atıp tutmanıza gerek yok.

A Çevrimdışı

ansar-as-sunna

Üyeliği İptal Edildi
Banned
Bende kaynağı gösterdim. diğer arkadaşlarda. Muhammed bin Abdulvahhab da bir alimdir ve içtihad etmiştir. Kimin içtihadını doğru bulup ona uyuyorsanız o kişinin kendi iradesindedir. Laf atıp tutmanıza gerek yok.

Laf atıp tutan yok, atlamanada gerek yok lafım sana değildi zaten. Erkek kılıklı kadınlar, çıksınlar meydanlara Muhammed bin Abdulvahhab ve ailesi hariciydi diye bağırsın. Bunu yapmayıpta bugün ki insanlara harici diyorlarsa, onlar münafık kadın kılıklı dansözlerdir.

A Çevrimdışı

akilli55

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Senin alıntı yaptığın yazıda da :"Nitekim bazı tekfirler içtihat ve fetva ile belirtilmektedir". Zaten içtihadi meselelerde her önüne gelen tekfir yapsın diye bir şeyi ben savunmuyorum aksine hatalı buluyorum. Fakat dinin asıllarına taalluk eden meselelerde durum değişir. Örneğin İran'a gittin ve orada "Kuran tahrif olmuştur, Sahabe Kur'an'ı tahrif etmiştir, Aişe zina yapmıştır (haşaa Allah bu sözün sahiplerin ede onlara müslüman diyenlere de lanet etsin. Amin) kimlerle tanıştın. Alimlerin tekfir için getirdiği şartları bu insanlara uygular mısın? Bunların tevili, cehaleti, intifa'ul kastı olabilir der misin? Yoksa bunlar dinin asıllardır kim bunlara muhalefet ederse, kim kur'anın tahrif olduğunu söylerse kafirdir mi dersin?
kim kur'anın tahrif olduğunu söylerse kafirdir mi dersin? evet derim ki karşımdaki kişiye arkadaş "Kur'anda tahrif yoktur, tahrif var diyen küfre girer" inancı bende vardır. Bu yüzden böyle söyleme. Halen aynı sözü derse o zaman ben ondan uzaklaşırım. İlla ki onu tekfir edip, yüzüne karşı söylememe gerek yoktur. Zira kuralı belirtmişimdir zaten. Burada da mademki forum kurallarında tekfir yapılmayacak deniliyor. Ve yine madem ki benim islam alimlerinden aldığım öğreti avamın illa ki tekfir etmesi gerekmez, bu işi islam ulemasına bırakın öğretisi vardır. O halde ben bunu savunurum ve buna uyarım.

Bir kişinin tekfir edilmesi için islam ulemasından bilir kişi o tekfir edilecek kişiyle konuşması lazım. Sen bu meseleyi söylüyorsun. bunun sebebi nedir? Hangi hadisleri hangi sebeple kabul etmiyorsun. Kabul etmeme sebebin kuru kuruya hadis inkarcılığı mıdır? Yoksa bu hadisleri zayıf görüp bunlarla hüküm verilmez demenden dolayı mıdır? vs vs. Bu şekilde kişinin bu sözleri nedeni,hangi sebepleri gibi iyice islam ulemasının yetkilisi tarafından araştırılıp karara bağlanması gerekir ki artık o kişinin Küfrüne hükmedilsin.

A Çevrimdışı

akilli55

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Ben kalbimde "kur'an'da tahrif vardır" diyeni tekfir ederim. Zaten o yüzden uzaklaşıyorum. Yüzüne karşı tekfir etmek zorunda değilim. Yukarıdaki yazımdada bunu açıkladım. Benim bu görüşümde aynı Ahmed Kalkan'ın yaptığı gibidir. Kişinin yüzüne karşı tekfir etmek başka, kalbi ile o kişiyi tekfir edip, buğz etmek başkadır.

A Çevrimdışı

akilli55

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Son yazdığında mutabıkız. Bir itirazım yok. öyledir. Sonuç itibari ile benim ilk mesajlarımda itiraz ettiğim konu ile şu son mesajınız birbirinden ayrı konulardır. Kişilerin bir başka kişileri kafir, zındık kabul etmesi başkadır, bunları islamtr forumunda kurallara aykırı olarak yazması başkadır. Gerçi siz bu kurallar benim işim değildir, yönetimin işidir dediniz. O yüzden ben yönetimin nasıl davranacağını ve cevabının ne olacağını merak ediyorum.

A Çevrimdışı

asrinsirri

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Bir kimse Kur'an'ın tahrif olduğunu söylese ona kafir demezsin öyle mi? SubhanAllah

Alimlerin kitaplarına naklettikleri "Kafire kafir demeyen de kafirdir" kaidesi işte böyle durumlar için geçerlidir.
Bunu söyleyen alimler kimlerdir delilleri ile yazar mısın kardeş, ayrıca varsa 4 mezhep selef imamlarının ( tekfircilerin genelde kullandığı : EBU HANİFE'ye sormuşlar kafire kafir demeyen nasıldır ? kafir gibidir... örneğini biliyorum ) ? ayrıca bir sorum olacak, eğer karşıdaki kişinin küfründen emin değilsen ya da o ilime sahip değilsen, bir müslüman tekfir etti ama sen duraksadın ve tam emin olamadın, bunun hükmü nedir ?Selamun Aleykum...

A Çevrimdışı

ansar-as-sunna

Üyeliği İptal Edildi
Banned
Arkadaş burda kimse kimseyi şu kafir, şu zındık dememeli diye kural koyulmuş. İsteyen eline ister davulla zurnayla çıkar, isterse bağıra bağıra yolda, sokakta, kendi evinde, meclisinde şu insan kafirdir, şu insan zındıktır desin dursun. Böyle forumlarda bu ithamları yapanlara karşı hiçbir yaptırım olmadığından bu internet forumlarında bu şekilde ithamlarda bulunmak İslam uleması tarafından uygun görülmediğini defalarca okuduk ki El kaide imamları bile buna dahildir. Bu ulema her seferinde böyle işlere (tekfircilik,zındıkçılık) avam tabakasındaki insanların uzak durmasını her daim belirtiyorlar. Bu tekfir ve zındıklık meselesi İslam ulemasının işidir.

Peki soruyorum size.
Bu internet forumları İslam ulemasının karar aldıkları meclis midir? ki her isteyen her önüne geleni şu hadisi inkar ediyor, şu ayeti tevil ediyor o halde bunlar kafirdir diyelim. Haa evet dememiz lazım, bu maddelere uyan kim varsa onları küfürle itham etmemiz vaciptir, islam ulemasının kararını beklememize veya onlara danışmamıza hiçbir gereksinim yoktur derseniz bu sizin kendi kararınızdır derim. isteyen de bu sizin kararınıza uyar.

Fakat islamtr sitesi yöneticileri size sesleniyorum. Herkes kendi kafasına, kendi islam bilgisine göre birtakım kişileri veya cemaatleri veya devletleri küfürle ve zındıklıkla suçlamasına izin veriyor musunuz? İslam ulemasına danışmadan, islam ulemasının fikrini almadan her önümüze geleni hadis inkarçısı diye itham ederek, kendi islam bilgimize dayanarak bu fertleri veya cemaatleri küfürle veya zındıklıkla isimlendirmemiz sizin bu sitenizde üyeler veya yöneticiler ruhsat sahibi midir? Görev sahibi midirler? Eğer böyleyse neden yukarıdaki linkte belirttiğim kuralları koyuyorsunuz. Neden bu kurallara birilerinin uymalarını isterken, bir takım kişiler uymadıklarında göz yumuyorsunuz?
Ben kalbimde "kur'an'da tahrif vardır" diyeni tekfir ederim. Zaten o yüzden uzaklaşıyorum. Yüzüne karşı tekfir etmek zorunda değilim. Yukarıdaki yazımdada bunu açıkladım. Benim bu görüşümde aynı Ahmed Kalkan'ın yaptığı gibidir. Kişinin yüzüne karşı tekfir etmek başka, kalbi ile o kişiyi tekfir edip, buğz etmek başkadır.

Heralde başta söylediğinle sondaki söylediğin farklı. İkiside birbirinden uyumsuz. El Kaide imamlarından biri sana dedi mi "XXXX kişisi kafirdir" ki kalbinle tekfir ediyorsun? Ya da İslam müctehidlerin biri dedi mi ki kalbinle tekfir ediyorsun? Yoksa sen şunu mu diyorsun : "Kalbimle dilediğimi ictihada bakmadan tekfir ederim, ancak dilime gelince bu ictihada bağlıdır" ?

A Çevrimdışı

asrinsirri

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Ve aleykum selam

Hatırladıklarım; İmam Ahmed Kur'an mahluktur fitnesi çıktığı zaman diyor ki:" Kim Kur'an mahluktur derse kafirdir, ona kafir demeyende kafirdir"

Kadı İyad eş şifa'da "Kim İslam'ın dışındaki dinlere mensup olanların küfründe şüphe eder, onları tekfir etmezse, onların yollarının doğru olmadığını söylese de kafirdir" der.

İmam Nevevi'de "Kim İslam'ın dışındaki din sahiplerini tekfir etmez, onların yollarının doğru olduğuna itikad ederse, Müslüman olduğunu iddia etsede kafirdir" der.

İbn Teymiyye Rafıziler hakkında :"Kim Ali ilahtır derse kafirdir, onu tekfir etmeyenin küfrü daha açıktır." diyor.

Yine Şeyhulislam vahdeti vücutçular hakkında diyor ki:" Bunlar yahudi ve hristiyanlardan daha kafirdirler. Hatta bunları tekfir etmeyenlerde yahudi ve hristiyanlardan daha kafirdirler ki yahudi ve hristiyanlar puta tapanları tekfir ederler"

İmam Buhari Cehmiler hakkında "Onları tekfir etmeyenlerden, yalnızca hallerini bilmeyenleri mazur sayarım" diyor.

İbn Hacer'in talebelerinden hafız Sehavi İbn Arabi taifesi hakkında diyor ki:"Kim yahudi, hristiyanlar ve İbn Arabi'nin taifesinin küfründe şüphe ederse oda kafir olur"

Bu örnekler çoğaltılabilir. Fakat burada Müslümanın bilmesi gereken şey şudur; bu kaide her küfür çeşidinde uygulanmaz. Kesin ve kat'i olan, nasla sabit olan meselelerde uygulanır. Tıpkı Yahudi ve Hristiyanların, Kuran tahrif oldu diyenlerin veya üzerinde ihtilaf olmayan açık şirkleri işleyenlerin küfürleri gibi.

Karşıdakinin küfründen emin değilsen,, demişsin. Eğer o kişi Müslümansa, sende o kişinin küfrü olduğuna kesin olarak şahit değilsen, sadece alametler varsa, senin o Müslümanı tekfir etmen caiz değildir. Fakat bu beldeye göre değişir. Örneğin ben İran'a gitsem, o belde darul küfür beldesi ve insanları küfür ve şirk itikadı üzere oldukları için İslam'ını görmediğim bir kimseye Müslüman muamelesi yapmam. Bu hüküm beldenin durumuna göre değişir. Örneğin İslam devletinin olduğu, insanların Müslüman olduğu bir beldede bunu yapmak caiz olmaz.

"Eğer bir kimsenin küfrü var ve sen tekfir etmedin ve başka bir Müslüman tekfir etti. Senin tekfir etmeme sebebin de ilminin olmaması vb. sebepler" demişsin. Böyle bir soruya cevap verilmez. Sebebi de tekfir edilmeyen kişinin işlediği küfrün ne olduğunun bilinmemesidir. Eğer bu adam İslam'dan çıkıp başka bir dine girmişse, Rafıziler gibi Kur'an tahrif oldu veya Cebrail hata ile vahyi Muhammede getirdi diyorsa onu tekfir etmeyen kafir olur. Fakat dinin asıllarından olmayan "hafi" meselelerdense, örneğin Allah'ın ahirette görüleceği meselesi gibiyse, alimler demişler ki bu kimselerin alim davetçileri tekfir edilir. Fakat avama hüccet ikame edilir. Eğer kabul ederlerse ne ala, yok etmezlerse onlarda tekfir edilirler. Bunu İbn Teymiyye nakletmiştir. Fakat bugün asıl problem bu kaidenin şirk işleyen, Allah'a küfreden, Kur'an tahrif olmuştur diyen herkese uygulanmasıdır.

Din anlayıştır. Delilleri toplayıp ezberlemek ve nakletmek ilim değildir. Asıl mesele delilleri Allah'tan korkarak kullanmak, zulmetmemektir.

Rabbim bizi doğru yola iletsin.
Cezakallahu hayr...

I Çevrimdışı

ismt

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Laf atıp tutan yok, atlamanada gerek yok lafım sana değildi zaten. Erkek kılıklı kadınlar, çıksınlar meydanlara Muhammed bin Abdulvahhab ve ailesi hariciydi diye bağırsın. Bunu yapmayıpta bugün ki insanlara harici diyorlarsa, onlar münafık kadın kılıklı dansözlerdir.

Laf atıp tutan yok deyip ondan sonra gönderme yaptığını belli edip lafım sana değil di deyip devamında laf sokman ne kadar tutarlı bir soz ? İki mesajı bırak aynı mesajın içinde kendini tekzip ediyorsun..

Erkek kılıklı kadınlar deyip ondan sonra daha muhattabının adını bile zikremedeyip, karşındakinin Muhammed Bin Abdulvahhab r.a soz soylemesini nasıl bekliyorsun ?

sen buradaki muhattabının dahi kim oldugunu belirterek (ki bu sitede Muhammed bin Abdulvahhab r.a kadar bilgili kimse yoktur) laf soyleme erkekligini gösteremeyip , (kıvırarak) dansözlükten dem vurman pek inandırıcı olmasa gerek.

İnsan karşısındakine laf derken kullandığı dili bir düşünür ona göre yazar, laf söylemeyi beceremiyorsan bırak yanındakilerden biri yazsın...

Ebu Yusuf Çevrimdışı

Ebu Yusuf

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Kardeşler tartışmayın bu size fayda sağlamaz gücünüz zayıflar. Allah azze ve celle şöyle buyurmuştur. "Allah ve Resulüne itaat edin, birbirinizle çekişmeyin; sonra korkuya kapılırsınız da kuvvetiniz gider. Bir de sabredin. Çünkü Allah sabredenlerle beraberdir." (Enfal 46)

Bu ayeti tefekkür etmek gerekir.

Ayrıca birşey okunurken o şeyde sizin ne anladığınızdan ziyada ne anlatılmak istendiğide önemlidir.
Bu gün Muhammed bin Abdulvehhab Allah ona rahmet etsin. Bazı kimseler şerhsiz metinleri okuyup içlerinde yaşadıkları duyguları bu metinlere kılıf yapmaktadırlar. Ayrıca şunuda unutmamak gerekirki Muhammed bin Abdulvehhabda bir insandı ve hatada yapmış olabilir.

Önemli Meseleler Son çağdaki insanlarla değil çağın en başındaki insanlarla daha iyi anlaşılır. Buda bizim Selefimiz ve Anlayışımız olmalıdır.
Birbirimizi kırmayalım. Hikmetle davranan kimseler olmaya gayret sarf edelim. Umulurki Allah bize bundan dolayı merhamet ederde göremediğimiz şeyleri bize gösterir.

Kendi nefsime dediklerimdir bunlar....

Vesselam...

A Çevrimdışı

ansar-as-sunna

Üyeliği İptal Edildi
Banned
Laf atıp tutan yok deyip ondan sonra gönderme yaptığını belli edip lafım sana değil di deyip devamında laf sokman ne kadar tutarlı bir soz ? İki mesajı bırak aynı mesajın içinde kendini tekzip ediyorsun..

Erkek kılıklı kadınlar deyip ondan sonra daha muhattabının adını bile zikremedeyip, karşındakinin Muhammed Bin Abdulvahhab r.a soz soylemesini nasıl bekliyorsun ?

sen buradaki muhattabının dahi kim oldugunu belirterek (ki bu sitede Muhammed bin Abdulvahhab r.a kadar bilgili kimse yoktur) laf soyleme erkekligini gösteremeyip , (kıvırarak) dansözlükten dem vurman pek inandırıcı olmasa gerek.

İnsan karşısındakine laf derken kullandığı dili bir düşünür ona göre yazar, laf söylemeyi beceremiyorsan bırak yanındakilerden biri yazsın...

Bu sitede çok kez insanları tekfir edene harici denildi, bende şunu diyorum bu insanlara harici deniyorsa buyrun Muhammed bin Abdulvahhab rha ve ailesine neden harici ve tekfirci denilmiyor? Zira Muhammed bin Abdulvahhab büyük şirkte mutlak muayyen gibi bir ayrımın bidat olduğunu ve İbn Teymiyyenin bu konudakini mezhebini yansıtmak için Mufidil Mustefid fi Kufri Tarikit Tevhid kitabını yazdı. Ve yine cehaletin büyük şirkte mazeret olmadığını Durerus Seniyye'de belirtti. Yine torunları, talebeleri yani ailesinden niceleri bu konuda kitaplar tasnif etti. Mesela Şeyh İshak bu konuda kitaplar tasnif etti. Şeyh Ebu Batın ve Şeyh Abdurrahman'da Mesailu Resaili Necdiyye'de bu konuda görüşlerini belirttiler.

Hatta bu sitede halkları tekfir eden bidatçı harici diye nitelendiriliyor. Muhammed bin Abdulvahhab'ın ailesinden Hamd bin Atik ise şöyle diyor : "Sizin el-Ahsa’nın halkından zorla alınan malların (ganimet) ticaretini yapan kişileri azarladığınızı işittim ve bu beni üzdü. Bu kişileri, sadece her La ilahe illallah diyenin hiç bir zaman kafir olamayacağını düşünen, dalalette olanlar azarlayabilir. Ulemanın sözlerini araştıran herkes, bir ülkede büyük şirkin yaygınlaştığını, yasak amellerin açıkça işlendiği ve İslam’ın inançlarının saklandığı zaman, bu ülkenin darul küfür olduğunu, o halkların mallarının ganimet olarak alınabileceğini ve onların kanlarının helal olduğunu bilir." Durerus-Seniyye el-Ecvibe en-Necdiyye 6/402

Hatta Hammad, cehaleti mazeret göreni bile şöyle tekfir etti : "Düşünün, eğer bir kişi Kabe'ye, makama, hateme, peygambere yada sahabeye dua eden birine : "Ey sen, Allah’tan başkasına dua etme." yada " Sen bir müşriksin." derse onu affedeceklerini mi zannediyorsunuz? Ya da ona karşı bir pusu kuracaklarını mı düşünuyorsunuz? Bu konuda tartışan kişi bilmeli ki o Allah’ın tevhidi üzere değildir. Allah’ın indinde tevhidi anlamamıştır ve Rasulullah Sallallahu Aleyhi Ve Sellem’in dinini gerçekleştirmemiştir." Durerus-Seniyye el-Ecvibe en-Necdiyye 9/259-263

Heralde şimdi bugün kilere HARİCİ TEKFİRCİ SAPIK diyipte Muhammed bin Abdulvahhab'a gelince kediye dönüşen münafıklara çağrımı anlamışsındır heralde. Garibanlar olunca "HARİCİ TEKFİRCİ" meşhurlar olunca "Şeyh"

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...