Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Beni aydinlatirsaniz sevinirim

Ömer2 Çevrimdışı

Ömer2

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
selamun aleykum ve rahmetullahi ve barakatuhu degerli kardeslerim ben almanyadan yaziyorum. Insallah imaniniz, sagliginiz ve keyfiniz yerindedir. bana yardimci olmanizi diliyorum, ben islami ve tevhidi yeni ögrenmeye basliyorum. Yaklasik 7 yildir namaz kiliyorum ama bir türlü ilim ögrenemedim ne yazikki. Burda sevdigim ve gittim mescidler vardi, ama bazi bu Allah yolunda tanistigim insanlar imamlarin arkasinda namaz kilinmaz dedigini duyunca bende kalbimde bugz etmeye basladim ve gitmeyi biraktim. Bazen kendimi yalniz his ettigimden dolayi yinede gidiyorum ama kendimi suclu his ediyorum bunu yapinca. Eskiden hep Allahin rizasini kazana bilmek icin ve 27 katin sevabini kazanmak icin seve seve giderdim hic düsünmezdim öbürlerin dediklerini. Bilmiyorum artik, ya bunlar beni saptirdilar veyaki Allah bana hidayet etmek istiyor. O yüzden arayis icerisindeyim.

Benim kafama takilan cok sey var ama ilk basta beni biraz aydinlatirsaniz cok sevinirim. Internette yani piyasada ebu hanzala, ebu eymen, abdulkadir polat, ebu haris ve diger hocalar var...dinimi onlardan ögrenme mecburiyetinde his ediyorum kendimi ama cok sey duydum, bazilari asiri tekfirciler, hariciler gibi seyler söylüyor bu beni tabiki korkutuyor, kör Kör birilerine tabi olmak istemiyorum ama hakikati bulup da savunmak isterim elbette insallah. Diger tarafdan mesela artik tekfirci diyenlere de inanmak istemiyorum rahatsiz oluyorum herkez herkeze iftira atiyor böyle bir anlayisa artik ilim le beraber mücadele etmek isterim karsima kim cikarsa ciksin

Beni bilginizle, yasadiklarinizla aydinlatabilirmisiniz Allah rizasi icin?

Aleykum selam ve rahmetullah kardesim.

Son düzenleme:
Usuli Çevrimdışı

Usuli

ےے مِلَّةُ إِبْرَاهِيمَ ےے
İslam-TR Üyesi
Screenshot_2021-05-27-21-49-30-1.png

Malik isimli üye, "İŞİD"in Osmanlı devleti ile alakalı görüşünü nerden okudunuz ❓
Elinde resmi bir kaynak var mı ❓

İmam Malik Çevrimdışı

İmam Malik

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Ekli dosyayı görüntüle 27253
Malik isimli üye, "İŞİD"in Osmanlı devleti ile alakalı görüşünü nerden okudunuz ❓
Elinde resmi bir kaynak var mı ❓

"Şöyle diyor şehid Zerkavi(r.aleyh): “Ve o Rafiziler (Şiiler) Osmanlılar zamanında, Osmanlılar İslam’ın cihad hareketini canlandırdığında, hatta Avrupa’ya kadar ulaştıklarında Osmanlılar haçlılarla savaştığı sırada Rafıziler İslâm beldelerini elde etmek için Müslümanlara zarar verdiler.

Zerkavi “Osmanlı Hilafet Devleti” olarak bahsettiği Osmanlılar’a Şiiler’in ihanetlerini sayarken siyasi açıdan müstakil bir devlet kurmak istemeleri ve “Osmanlı’nın mücahidleri” Avrupa’nın kalbindeyken fetihlerin durmasına sebep olduklarını vurguluyor"
Furkan dergisi
Kaynak: Zerkavi, “Hel Etâke Hadîsu’r-Râfıza?” isimli konuşmalarının yazılı hale getirildiği kitap. WEBSITE.WS - Your Internet Address For Life™ (Kitabın Şia’nın Osmanlılar Zamanındaki İhanetleri bölümü tarafımızdan tercüme edilip yayına sunulacaktır.)

ez-Zehebî Çevrimdışı

ez-Zehebî

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
"Şöyle diyor şehid Zerkavi(r.aleyh): “Ve o Rafiziler (Şiiler) Osmanlılar zamanında, Osmanlılar İslam’ın cihad hareketini canlandırdığında, hatta Avrupa’ya kadar ulaştıklarında Osmanlılar haçlılarla savaştığı sırada Rafıziler İslâm beldelerini elde etmek için Müslümanlara zarar verdiler.

Zerkavi “Osmanlı Hilafet Devleti” olarak bahsettiği Osmanlılar’a Şiiler’in ihanetlerini sayarken siyasi açıdan müstakil bir devlet kurmak istemeleri ve “Osmanlı’nın mücahidleri” Avrupa’nın kalbindeyken fetihlerin durmasına sebep olduklarını vurguluyor"
Furkan dergisi
Kaynak: Zerkavi, “Hel Etâke Hadîsu’r-Râfıza?” isimli konuşmalarının yazılı hale getirildiği kitap. WEBSITE.WS - Your Internet Address For Life™ (Kitabın Şia’nın Osmanlılar Zamanındaki İhanetleri bölümü tarafımızdan tercüme edilip yayına sunulacaktır.)
Zerkavi’nin görüşleri ile hilafet ilan eden Işid’in görüşleri birebir mi? Öyleyse Zerkavi de harici olmuyor mu? Zerkavi’nin görüşlerini Işide yamamak ya Işid’in harici olmadığını söylemek ya da Zerkavi’nin harici olduğunu söylemektir.

İmam Malik Çevrimdışı

İmam Malik

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Zerkavi’nin görüşleri ile hilafet ilan eden Işid’in görüşleri birebir mi? Öyleyse Zerkavi de harici olmuyor mu? Zerkavi’nin görüşlerini Işide yamamak ya Işid’in harici olmadığını söylemek ya da Zerkavi’nin harici olduğunu söylemektir.
Elbette hayır.
Ama -resmi açıklamalara göre- bu konuda aksi bir beyanları olmadı. Hem onların içindende en tekfircilerinden olan Ebu Ubeyde(l.aleyh) dahi Osmanlı'yı bütünü ile tekfir etmemişti bir videosunda.

Usuli Çevrimdışı

Usuli

İslam-TR Üyesi
Bildiğim kadarıyla "İŞİD" Ebu Ömer el-Bağdadi tarafından kurulmuştur. Zerkavi'nin "İŞİD"le ne alakası var ❓
Bana "İŞİD"in resmi görüşü, açıklaması lazim. Ebu Ubeyde'nin görüşü kendi görüşü olabilir. "İŞİD" içersinde farklı düşüncede olan insanlar var. Kiminse şahsi reyi "İŞİD"in görüşünün de bu yönde olduğunu kanıtlamaz. Eski kadılarından Bahreynli Türki Benali'nin bu konuda ses kaydı var.

Son düzenleme:
Usuli Çevrimdışı

Usuli

İslam-TR Üyesi
Osmanlı'nın son dönemlerini tekfir edenler olmuştur. Mesela zamanında Necd alimleri.
Şu zamanda ise, bazı şahısların sempati beslediği Hamd bin Nasir el-Fahd ve Abdul Kadir bin Abdul Aziz gibi kişiler Osmanlının son dönemini tekfir etmişlerdir.

Son düzenleme:
İmam Malik Çevrimdışı

İmam Malik

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Osmanlı'nın son dönemlerini tekfir edenler olmuştur. Mesela zamanında Necd alimleri.
Şu zamanda ise, bazı şahısların sempati beslediği Hamd bin Nasir el-Fahd ve Abdul Kadir bin Abdul Aziz gibi kişiler Osmanlının son dönemini tekfir etmişlerdir.
"IŞİD'i Ebu Ömer el-Bağldadi kurdu", tamam doğru ama Ebu Ömer el-Bağdadi'den(r.aleyh) evvelinde Ebu Musab ez-Zerkavi(r.aleyh), "Tevhid ve Cihad Cemaati" isimi bir yapı kurdu, daha sonra Şeyh Usame'ye(r.aleyh) beyat etti ve bu örgüt "Irak el-Kaidesi" olarak anılmaya başladı. Sonrasında bir dönem Allah onlara bazı beldelerin fethini nasib edince "Irak İslam Devleti" ilan ettiler, tıpkı Şebab'ın Somalide yaptığı gibi. Tabi bu beldeler daha sonra kaybedildi ve Ebu Ömer(r.aleyh) şehid edildi(İnşallah).
Abdulkadir bin Abdulaziz ve Nâsır el-Fehd'e gelince, bunlar tekfirci kişilerdir.
Osmanlı'nın son dönemlerinde Şeriatın uygulanmasında gevşeklik gösterildiğini herkes biliyor zaten, velakin bu bütün bir dönemi tekfir etmek için yeterli değildir. İmam Ahmed(r.aleyh), Memun'u tekfir etmemiştir.
Necid alimleri konusunu araştırmam lazım
Ebu Ubeyde'ye gelince, bu IŞİD'in resmi görüşünden daha tekfirci birisidir. IŞİD, ümmetin ekserisini Müslüman görür ama Ebu Ubeyde görmez vs

عبد الرحمن Çevrimdışı

عبد الرحمن

قُل آمَنتُ بِاللهِ ثُمَّ استَقِم
İslam-TR Üyesi
IŞİD'in tüm üyelerini kapsayan bir görüşü yok. Son zamanlarında açığa çıktığı şekliyle iki gruba ayrılıyorlar. Mutedil grubu şeyh Tarifi'yi ve şeyh Süleyman Ulvan'ı, HAMAS'ı (Sina yarımadası grubu), Mursi'yi (bazı konuşmalarda), Nusra ve Ahrar üyelerini ve Müslüman halkları tekfir etmezken, aşırı kanat bunların hepsini ve daha fazlasını tekfir etmiş ve mutedil kanatı irca ile suçlayarak nihayetinde onları katletmiştir. Sonrasında "irca grubu" Bağdadi'nin hareketsizliğini eleştirdiği için tamamen dışlanmış ve aşırılar cemaati ele geçirip Bağdadi'yi yanlarına çekmiştir.

İngilizce bir dergilerinde (resmi) Osmanlı'yı da tekfir ettiklerini hatırlıyorum, ama bulamadım. Yazıda Maturidileri ve Eşarileri genel olarak tekfir ediyorlardı. Taliban ile ilgiliydi sanırım yazı.

---

IŞİD'e harici diyenler IŞİD'in tüm vasıfları barındırdığı iddiasında değiller, ki bu tür vasıflandırmalarda böyle bir şart aranmamıştır genelde fırkalar kitaplarında. Öyle olsaydı Hariciler tek bir koldan oluşuyor olurdu. Haricilerin ilimden uzak akılsız basit insanlar oldukları ise isabetli değildir. Sonraki Hariciler Basra'ya yerleşip ilmi-kelami tartışmalara dahil olmuşlardır.

Y Çevrimdışı

Yusuf Bin İhsan

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Sizin cihad dediğiniz nedir ki eline silah alıp zımmi kafir sivillere şehadet getirtmek veya öldürmek.. bilmez misiniz ki nasıl bir kişi kalbiyle la ilahe illallah demedikce ağzından gece gündüz sayıklasada müslüman olmaz e buna rağmen siz gidip ölmemek için şehadet getiren kafirlerle savaşıyorsunuz hemde silahlanmamış olanlarla. Vallahi internet çok şükür var yoksa sizin dediklerinize inanacağız durduk yere sivilleri öldürdüğünüz ortada hadi gece gündüz düşmanlık ettiğiniz Tayyibi ya da onun köpekleri olan milletvekillerini öldürsenize :D varmı o cesaret sizin 'mucahidleriniz de'...

Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Sizin cihad dediğiniz nedir ki eline silah alıp zımmi kafir sivillere şehadet getirtmek veya öldürmek.. bilmez misiniz ki nasıl bir kişi kalbiyle la ilahe illallah demedikce ağzından gece gündüz sayıklasada müslüman olmaz e buna rağmen siz gidip ölmemek için şehadet getiren kafirlerle savaşıyorsunuz hemde silahlanmamış olanlarla. Vallahi internet çok şükür var yoksa sizin dediklerinize inanacağız durduk yere sivilleri öldürdüğünüz ortada hadi gece gündüz düşmanlık ettiğiniz Tayyibi ya da onun köpekleri olan milletvekillerini öldürsenize :D varmı o cesaret sizin 'mucahidleriniz de'...
İdrarını başka duvara yap!

R Çevrimdışı

Radikal

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
IŞİD, Ebu Hanzala'yı tekfir ediyor evet ama Ebu Hanzala'nın tekfirciliği normalde IŞİD'den fazladır.
Evela IŞİD -resmi açıklama olarak- ümmetin avamını ve çoğunluğunu Müslüman görür ama Ebu Hanzala ümmetin umumunu tekfir eder.
Bunun haricinde IŞİD, Osmanlı'yı ve dolayısı ile ümmetin ecdadını Müslüman görür ama Ebu Hanzala Osmanlıyı ve ümmetin ecedadını tekfir eder.
Bunun dışında onun kafir dediğine kafir demediğimiz için kafir olduğumuz vb konularda müttefikler
Ebu hanzalanın "Cemaati" tekfirci. Kendisi oy kullananları tekfir etmeyenin kafir olduğunu söylemiyor ama bunu cemaati söylüyor.

Son düzenleme: