Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çözüldü "Benim Ümmetimin Helâkı Kur'anda ve Sütte Olacaktır" Rivayetin Sıhhati Nasıldır?

Abdulmuizz Fida Çevrimiçi

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
SORU :
"Benim Ümmetimin Helâkı Kur'anda ve Sütte Olacaktır" Rivayetin Sıhhati Nasıldır?

Ukbe b. ‘Âmir el-Cuhenî -Allah O'ndan razı olsun- şöyle dedi: Ben Allah Rasûlü sallallâhu 'aleyhi ve sellemi şöyle buyururken işittim:
“Benim ümmetimin helâkı Kuran’da ve sütte olacaktır.”
Dediler ki:
-Ey Allah'ın Rasûlü! Kitab ve süt nedir?
Allah Rasûlü sallallâhu 'aleyhi ve sellem şöyle buyurdu:
-“Kurân’ı öğrenirler ve onu Allâh 'Azze ve Celle’nin indirdiği mananın dışında tefsirini yaparlar. Sütü severler. Böylelikle de köylere yerleşerek cemaati ve cumaları terk ederler.”

(Ahmed: 17425) ; Ebu Yala: 1746)

Ukbe b. ‘Âmir el-Cuhenî (Allah O'ndan razı olsun) şöyle dedi: Ben Allah Rasûlu (sallallâhu 'aleyhi ve sellem)'i şöyle buyururken işittim:
Benim ummetimin helâkı Kuran’da ve sütte olacaktır.”
Dediler ki: -Ey Allah'ın Rasûlu! Kitab ve süt nedir?
Allah Rasûlu (sallallâhu 'aleyhi ve sellem) şöyle buyurdu: “Kurân’ı öğrenirler ve onu Allâh 'Azze ve Celle’nin indirdiği mânanın dışında tefsirini yaparlar. Sütü severler. Böylelikle de köylere yerleşerek cemaati ve Cumuaları terk ederler.
(Ahmed İbn Hanbel, Musned, Muessesetu’r-risale, 1421 / 2001, 28 / 638; Ebu Ya’la, Musned, hadis no: 1746)

Zayıf rivayet.

Hadisin senedinde yer alan İbn Lehia adındaki ravi zayıf kabul edildiğinden ilgili rivayet de zayıftır. (Heysemi, Mecmau’z-Zevaid, hadis no: 3182-83, 13210)

Üst Ana Sayfa Alt