Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Beslan Rehine Krizi Aydınlatıldı.

U Çevrimdışı

uksimu

İyi Bilinen Üye
Frm. Yöneticisi
Beslan rehine krizini araştıran Rus Parlamento Komisyonunun bir üyesi, okuldaki bombalar patlamadan önce Rus gizli servislerinin roket atarlarla okula ateş açtıklarını iddia eden bir rapor yayınladı.

Novaya Gazeta'da "Beslan: Rehinelerin Gerçeği" ismi ile yayınlanan ve patlamalar konusunda uzman bir bilim adamı olan Yuri Saveliev tarafından hazırlanan raporda, ölen rehinelerin neredeyse tamamının ölümüne neden olan okuldaki ilk iki patlamanın sokağın karşısındaki binanın 5. katından atılan roketlerden dolayı meydana geldiği iddia ediliyor. Diğer bir değişle, trajedinin sebebinin federal güçlerin yanlış hareketleri olduğu vurgulanıyor.

Rehinelerin ifadelerine, resimlere ve video görüntülerine, patlama araştırmalarına ve hesaplamalara dayanan bu özel rapor, Aleksandr Torşin başkanlığındaki soruşturma komisyonunun diğer üyelerinin fikirleri ile uyuşmuyor. Komisyon kendi raporunu Eylül ayında yayınlayacak.

Raporda okulun spor salonunun çatısındaki ilk patlamanın yerel saatle saat öğleden sonra 13:03'de atılan bir roketten kaynaklandığı belirtiliyor. 22 saniye sonra meydana gelen diğer büyük patlama da bomba atar ile atılan bir bombadan dolayı oldu. Federal güçler patlamalardan hemen sonra binayı ateş yağmuruna tuttu.

Patlama, yerel saatle öğleden sonra 13:05'de büyük bir yangının başlamasına sebep oldu. Yangının söndürülmesi emri ise, yaklaşık olarak iki saat sonra yani saat 15:10'da verildi. Federal birlikler, rehinelerin tutulduğu spor salonu haricinde okulun tüm odalarına ve sınıflarına tanklar ve çeşitli silahlarla ateş ettiler. Spor salonundan kaçmayı başaran rehinelerin çoğu okulun dışındaki federal birlikler tarafından açılan ateş sonucu öldü. Saveliev, 300'den daha fazla rehinenin spor salonundan çıkarılarak okulun diğer bölümlerine götürüldüklerini ve 110 kişinin de açılan ateş yüzünden öldüğünü iddia ediyor.

Raporda belirtilen farklı bir konu ise şu: Çeçen polisi, Beslan okul baskını başlamadan birkaç saat önce bundan haberdar olmuştu ve okula saldıran saldırganların sayısı yetkililerin söylediği gibi 32 değil, en az 60'tı. Çeçenistan polisi, saldırı başlamadan üç saat önce bunu öğrendi ancak, Beslan'daki okullarda güvenliğin arttırılması için Kuzey Osetya'daki güvenlik güçlerini uyarmadı.

Gazete, aralarında Şali kasabasında bir tutuklunun polise Beslan'da bir okul baskınının planlandığını söylediğinin belirtildiği raporunda olduğu bazı raporları yayınladı. Tutuklunun sadece soyadı belirtiliyor: Arsamikov.

Raporda raporu hazırlayan polislerin kim oldukları yada Kuzey Osetya güvenlik güçlerini yapılacak saldırı konusunda neden uyarmadıkları belirtilmiyor.

Kuzey Osetya polisi ve başsavcılık ofisinden soruşturmacılar, kendilerine bir saldırı yapılacağı konusunda hiçbir kesin bilgi verilmediğini söylüyorlar.

Yetkililer, 32 saldırganın GAZ-66 marka bir kamyon ve sedan bir araba ile 1 Eylül sabahı okula geldiklerini, saldırganlardan biri hariç hepsinin operasyonda öldürüldüklerini ve o birinin de ömür boyu hapis cezasına çarptırıldığını söylüyorlar.

Bununla birlikte Novaya Gazeta, iki görgü tanığına da yer vererek rehine krizi başladıktan hemen sonra içinde silahlı adamların bulunduğu iki aracın daha okula geldiğini söylüyor.

Raporda "Saldırganların toplam sayısı 60-70 kadardı... hepsi Beslan'a farklı yollardan, farklı araçlarla ve farklı zamanlarda geldiler" deniyor.

Rehine krizinden sağ kurtulanlardan bazıları saldırganların sayısının 32'den daha fazla olduğunu iddia etmişlerdi.

Soruşturmayı yürütmekte olan Kuzey Osetya savcılık ofisinin sözcüsü Vladimir Rudyak, soruşturmanın halen devam ettiğini söyledi ancak, ayrıntılı bilgi vermeyi reddetti. Rudyak, Novaya Gazeta'da yayınlanan raporla ilgili hiçbir şey bilmediğini ve bu konuda yorum yapamayacağını da söyledi.

Olaydan sağ kurtulanlar ve kurbanların akrabaları yetkilileri beceriksizce yapılan kurtarma operasyonu ile ilgili gerçekleri gizlemeye çalışmakla suçluyorlar.

Soruşturma komisyonunun üyeleri Saliev'in raporunu "gerçekleri bilerek tahrif etme
ve "spekülasyon" olarak değerlendirdiler.


Rapor 700 sayfadan oluşuyor ve 300 resim bulunuyor.
 
!sLaM4eVeR Çevrimdışı

!sLaM4eVeR

لا اله الا الله
Admin
Birde suçu müslümanlara atmışlardı..Kafirlerin haberine inanmayacağımız bir kez daha ortaya çıkdı.Allah razı olsun kardeş.
 
U Çevrimdışı

uksimu

İyi Bilinen Üye
Frm. Yöneticisi
sendende razı olsun işallah . işet bu ruslar böylke haci. küfür tek millettir kafirler birleşeceklerdir. ve hepsi her türlü igrenç yolu deneyecektir. islam dininin yücelmemesi için dünyaya hakim olmaması için . resullullah s.a.s. dünyanın kurluşundan ve her peygamber döneminden beri kıyamete kadar islama karşı savaş olacaktır. ve oluyor. gördügünüz gibi dünyanın pek çok yerindede cihad eden müslümanlar var. çeçenstan olsun . ırak olsun . afganistan olsun . lübnan olsun . müslümanlara karşı açılmış muhakka bir savaş vardır. ve buda devam edecektir. dua etmeyi unutmayalım mücahid kardeşlerimiz. inşallah zafer kazanırlar diye dalar edelim kafirti devirs,inler diye . müminin duası en büyük silahtır bizlerde bu siklahı kullanalım inşiallah
 
Üst Ana Sayfa Alt