Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Beyaz Saray önünde sesiz cihad

selsebil Çevrimdışı

selsebil

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Beyaz Saray önünde sesiz cihad
Sudan asıllı Amerikalı bir gazeteci, Beyaz Saray önünde sessizce cihad ilan etti. Salih'in imzasının altında da küçük bir söylem dikkati çekiyor: Ölene kadar burada olacağım.

180120101608510908792_2.jpg

Cumartesi günü, The Washington Post gazetesi, 1980'den beri Ortadoğuda bir çok gazete ve dergide çalışmış Sudan asıllı Amerikalı bir gazetecinin, Beyaz Saray önündeki sessiz cihadını ilan ettiğini yazdı.

Muhammed Ali Salih adlı gazeteci yaptığı açıklamada; "Bağırmak ve tartışmak yerine, basit ve sessiz bir şekilde, Amerikan halkına 11 Eylül terörizm olayları ve bunu İslam ile bağdaştırmaları ile ilgili iki soru sormak istiyorum. Onlara inandığım şeyi anlatmaktan çok onları, kendileri için düşünmeleri adına cesaretlendirmek istiyorum" diyor.

Salih, The Washington Post'a bu bekleyiş ve cihadına George W. Bush döneminin son günlerinde başladığını, çünkü Bush'un Müslümanlar üzerindeki gizli savaş oyunlarına çok kızdığını söyledi.

Salih bağırmadığını, tartışmadığını, yürüyüş yapmadığını, kot pantolon giymediğini, açlık grevi ya da beyaz saray önünde kamp kurmadığını ya da kendini Beyaz Saray'ın çitlerine bağlamadığını aktaran gazete bu yüzden tipik bir gösterici olmadığını, kendi halinin zaten mesajının bir parçası olduğunu, siyah takım giyinerek, tartışmaya girmekten kaçınarak, sadece açık ve net bir şekilde sorulan soruları cevaplayarak cihadını yaptığını söyledi.

"ÖLENE KADAR BURADA OLACAĞIM"

Salih'in imzasının altında da küçük bir söylem dikkati çekiyor: "Ölene kadar burada olacağım"

Salihin amacı medyanın dikkatini yeterince çekip, kendi geçimini sağlamaya yetecek kadar bağış toplamak ve işini bırakıp bu günlük nöbete devam etmek.

"Bu nöbet karımın Florida da emekliye ayrılıp yaşama planını bozdu" diyen Salih, yaşlandığı zaman, ayakta duramasa bile, bir sandalye kullanacağını söylüyor. Salih elinde söylemek istediği sloganı ile Beyaz Saray'ın önünde öldüğünü göz önüne getiriyor.

OBAMA'DAN DA UMUDU KESTİ

Geçen sene Obama'nın başkan seçilmesi ile Salih, bu nöbeti bırakmış. Obama'nın barış getireceğini ve Bush'un askeri merkezli politikasını değiştireceğini düşünmüş. Ancak Obamaya son bir yıldır bakınca, terörizmden ve savaşlardan Amerikayı geri çekmediğini ve Müslümanlara adaletli davranılmadığını farketmiş. Bu yüzden şu anda cihadını yapmaya yeniden başlamış.

Salih'in elindeki sloganın bir kısmında: "Başkan Obama İslam dünyasındaki Amerika düşüncesini değiştirmeye çalışıyor, bense Amerikadaki İslam düşüncesini değiştirmeye çalışıyorum. Ölene dek burada olacağım" diyor.

Salih, bütün müslümanların Obama'yı desteklemediğini; bazılarının (Irak, Afganistan) hala Amerikan işgaline karşı koyduğunu, Amerikanın hala iki Müslüman ülkeyi bombardıman altında tuttuğunu (Pakistan, Somali) ve iki Müslüman ülkeyi de bombalamakla tehdit ettiğini (Suriye, İran) ve Amerika askeri gücünün diğer Müslüman ülkelere de müdahele etmek üzere olduğunu (Yemen) söylediği aktarılıyor.

Gazete haberinde şöyle devam ediyor:
"Salih, 'Obama'nın müslümanlarla ilgili temel probleminin, onları anlayamaması noktası olduğunu biliyorum veya Kur'an'ın, tıpkı kendisinin yaptığı gibi Cihadı terörizm olarak göstermiyor' diyor. Salih, cihadın terörle ilgisi olmadığını dile getirirken Kur'an'ın cihad için herkesin malını, zamanını, ailesini ve hayatını adaması gerektiğini yazdığını söyledi.

Salih son olarak, "Ben harcadığım paranın yeterli olduğuna inanmıyorum. Ailemi ve zamanımı yeterince cihada adadığımı da düşünmüyorum. Bu yüzden Beyaz Saray önündeki cihadıma bu haftasonu tekrar başlayacağım, barışcıl bir şekilde, yalnız ve sessizce" dediği iletiliyor.
Muhammed Yıldız / TIMETURK