Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Bilim (beşeri) Dinlerinizle Çelişki Içindedir... Islam'la Değil...

M Çevrimdışı

muhsin_ensar06

Üye
İslam-TR Üyesi
Rahman ve Rahim olan Allahın adıyla yazımıza başlamak ve ortaya İslam ve bilimin asla zıtlık içinde olmadığının tezini atmak istiyorum.

Dinle bilim bir çelişki içinde olabilir fakat İslam’la olamaz.Çünkü İslam’a-Kurana göre insanı insan yapan özellik bilimdir.
Nasıl mı?

30. Rabbin meleklere: "Ben yeryüzünde bir halife yaratacağım" dediği vakit onlar: " Oradaki nizamı bozacak ve yeryüzünü kana bulayacak bir mahlûk mu yaratacaksın? Oysa biz sana devamlı hamd, ibadet yapıp, Sen'i tenzih etmekteyiz!" dediler. Allah: "Ben,sizin bilmediğiniz pek çok şey bilirim" buyurdu.
31. Ve Âdem'e bütün isimleri öğretti. Müteakiben önce onları meleklere göstererek: "iddianızda tutarlı iseniz haydi Bana şunları isimleriyle bir bildirin bakalım!" dedi.
32. "Sübhansın ya Rab! Senin bize bildirdiğinden başka ne bilebiliriz ki? Her seyi hakkıyla bilen, her şeyi hikmetle yapan Sensin."dediler.
33. Allah: "Âdem! Eşyanın isimlerini onlara sen bildir." dedi. O da isimleriyle onları bildirince Allah buyurdu: "Ben size demedim mi ki, göklerin ve yerin sırlarını Ben bilirim!" Ve Ben sizin gizli açık yapmakta olduğunuz her şeyi de bilirim!"

Evet Allah yukarda bizlere bir yaşanmışlığı aktarıyor,bize ise üzerinde düşünmek düşüyor.Yukarıdaki yaşanmışlık tıpkı bizim dünya testimizde olduğu gibi,nekadar sürmüş olabilir Allah bilir.

Yukarıdaki bildirilen olayda melekler bir isyan bir karşı çıkma değil bir merak ve öngörü örneği sergiliyor ve bizlerde böylece onların bir bilinci olduğunu anlıyoruz. Bu merak üzerine Yüce Allah: "Ben,sizin bilmediğiniz pek çok şey bilirim" buyuruyor ve meleklere bir eşya bir cisim bir varlık göstererek onların isimlerini bildirmelerini o eşyayı açıklamalarını istiyor melekler ise 32. "Sübhansın ya Rab! Senin bize bildirdiğinden başka ne bilebiliriz ki? Her şeyi hakkıyla bilen, her şeyi hikmetle yapan Sensin."

Hz.Adem çağırılıyor "Âdem! Eşyanın isimlerini onlara sen bildir."
Örneğin bu eşya bir kağıt olsun.
Adem eşyanın isimlerini özelliklerini bildiriyor açıklıyor;”Bu kağıt ağaçtan yapılır ilk kağıdı …. kişi … tarihinde yapmıştır.Bu kağıt bu hale şu işlemlerden geçerek gelmiştir çeşitleri vardır,kuşesi vardır,saman olanı vardır elinizde olan A-4 tür.Bununla kitap yazılır,birçok şey yapılır.Ağırlığı 0,001 gramdır genişliği 10 uzunluğu 20 cm dir boşlukta kapladığı yer 0,0023 X.2dir 250 yılda doğada yok olur”

Sonunda:
Eşyayı isimleriyle özellikleriyle onları bildirince Allah buyurdu: "Ben size demedim mi ki, göklerin ve yerin sırlarını Ben bilirim!" Ve Ben sizin gizli açık yapmakta olduğunuz her şeyi de bilirim!"

Bu ayetler ışığıyla bir mümin, bir inanmış kişi bilimle çelişki içinde olamaz.
Ademin oğlunun(insanın) ,dünyanın yaratılışını ve daha birçok şeyi açıklayabilmesini şaşkınlıkla karşılamaz, bu onun inancını azaltmaz aksine artırmalıdır. Ve bu “açıklayabilme özelliği-bilim” Ademe yani bütün insanlara verilmiştir.

Allahın esenliği üzerinize olsun...

Üst Ana Sayfa Alt