Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Bir Dost Ariyorum

K Çevrimdışı

karabatak

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
--- Bir dost ariyorum ....ama dosdogru bir dost...!!!!
--- Dost bildiklerimizin gun gelip te sizi bir post ( kurban edilmis hayvan derisi ) gibi gorduk lerini ,icinin etinden istifade edip zamani gelince de o postu yakip kul ettiklerini gormek ne aci...kabullenilmesi cok guc gelen , insanin hislerini allak bullak eden , guvenini tipki bir heyelan gibi erozyon gibi yerinden kaydirip alip giden bir dogal afetmis meger.
--- İnsan ne yapmali ,kim dost kim dusman nasil anlamali ? Kim gercek kim yalan , kim icten kim distan ,
kim Allah icin kim maslahat icin , kim kalici kim gecici , kim yuzlu kim yuzsuz , kim yamuk kim puruzsuz , kim yalitkan kim iletken , kim dagitan kim cem eden , kim yaltak kim kaypak , kim soyle boyle kim yurekten ,
nerden bilcez daha dogrusu nasil bilmeliyiz ?
--- İnsanlar mi tuhaf , yada benmi tuhafim ? Belki cok salak yada ahmagim bilemedim . Bu yasima geldim hic kimseyi cozemedim. Her gecen gun yeni bir surprizden bittim tukendim . Kabuguma cekildim inzivaya girdim. Ama bu hal caresi degil bunu ogrendim . Simdi hayretlerde ,soklarda , acayip bir haldeyim.
Cunki artik neredeyse
su aklimdan suphe etmekteyim...
--- İnsanlar neden iclerinde hep bir alternatif karekter barindirirlarki ? cok kisilikli olmak sartmiydi . Kiliftan kilifa girmek insanin mayasinda mi vardi .
Kotu yanlarini sinelerde stoklayip en ufacik bir olasilikta , zoraki etrafi pislememek adina icte tutulan bulanti sebebiyle yutulan fakat musait bir ortama gelindimi ilk firsatta kusulan mide ifrazati gibi fiskirtmak , bosaltmak , cikarmak sart miydi?
--- Neden dunya nemalanma dunyasi olmustu , menfaaf ,maslahat , cikar artik alel ade, gayet normal karsilanan bir hal almisti. Kimi maddi , bir baskasi manevi , digeri sehevi arzularini tatmin icin dost gorunur insanlara yanasir .Once yavastan yavastan bulasir , ilk etapta tanisir , tatli sihirli sozlerle konusur . Gayet icten samimi isitir . Goya dost gorunecek ya ici ayri kayniyordur distan o hep baskadir.Dostlugun ( sozum ona ) ilk temeli atilmistir.
Baslangic yapildiya nasilsa , simdi is temeli saglamlamakta.
-- Diller dokulur yaglamali , tavirlar takinilir kandirmali , kendinden bahsedilir riyali ,kelimeler gayet suslu cafcafli , ilk etapta hayali , sohbet dine dayali .
--- Fakat niyetler halis olmadimi er yada gec ,bi yerde bi sekilde patlak veriyo sahtekar , riyakar ici baska disi baskalar.Dusman dan korunmak kolaydir ,bilirsinki husumeti var ondan sana gelmez hayir . Asil zor olan dostunu nasil bilmen gerek .
--- Ne yapmali ne etmeli , insanlara nasil guvenmeli , herkesten el etekmi cekmeli ? yada dis dunyayla alakayi mi kesmeli ? Tum sahislar maskeli , gorunuste edepli icinde de neler neler gizli .
Anlasilmasi cok guc planlar sinsi , takdiklerse gizemli.
İsin asli dokulunce ortaya , maskeler dustumu anlasildimi foya , once aptallasirsin ardindan girersin soka . Artik guvende kalmaz ne dusmana ne dosta .
--- Allahim oylesine muhtacim ki senden gelecek her hayra . Yoruldum artik , gucum kalmadi aldatilmaya .
Hayat denen bu yolda kaldim meydan da yaya . Bana sen ihsan eyle takva , edep ve haya. Bu garip akilsiz kulun artik vara yoga aldanmaya .
Nefsime ve herkese nasip et
illa haya....illa hayaa...illa hayaa...

--Alıntı

E Çevrimdışı

Ebu & Dücane

Guest
İlahi İmtihan şekli kağıt ve kalem ile değil,insanlarla yapılmaktadır.İnsanlar ise çözülmesi en zor sorularla doludur.Kim mümin kimin fasık,kimin münafık,kimin kafir olduğunun belirleneceği mizana amellerinin fayda vereceği bir müjdeye sahip olabilme hayali ve ümidi ile zorluklara ve sıkıntılara sevap kaynağı olarak da bakabilmelisin.Çünkü şer sandığın bir şeyde senin için bir hayır,hayır sandığın şeyde bir şer olabilir.Bunu da Allah bilir.Soruları kolaylaştırmak için,herkesin aynı imana ve yöne sahip olması gerekir İşte o zaman sorular zorlaşmaz aksine zevkli bir yarışmaya dönüşür.Bu durumda hayırlarda yarışmak,şerlerden kaçmak için olan bu yarış,cenneti yaşamanın dünyadaki bir yansıması gibi olur.İşte cennette bu şerli kişilerden kurtulmuş birisi olman için,ilk önce hak yolundan dönmemelisin,Allahın hükmüne tabi olarak yaşamak isteyen ve kurtuluşa ulaşmak isteyen mustazafları;
Allahın bir halifesi olarak,hüküm ve hikmet tanımayıp,kendi nefislerini ilahlaştıran,kulluğunu yaptığı başkalarının nefislerini ise putlaştıran zalimlerden gücünün yettiği kadar onlara yardım ederek,koruyarak safını güçlendirmelisin.Her zorlukta bir kolaylık vardır.