Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Bir Insanın Müslüman Olduğunu Nasıl Anlarsınız?

H Çevrimdışı

Habibullah

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
TANIMADIGINIZ BIR KISININ SIZLE VEYA BASKASI ILE KONUSMADAN SADECE VE SADECE DIS GORUNUSU ILE MUSLUMAN OLDUGUNU NASIL ANLARSINIZ,,,??

LUTFEN HER KARDES SADECE BIR SIK BELIRTSIN.SIMDIDEN ALLAH CELLE CELALUHU RAZI OLSUN....

laylay Çevrimdışı

laylay

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
Bir İnsanla face to face konuşmadan..nasıl bir insan oldğunu anlaman imkansızdır..onun hakkında zahiren vereceğin hükümlerin hepsi hatalı olur mesela:...saçı uzun ve küpeli bir adama sen nasıl bir insansın dersin..sadece dış görünüşüne bakarak..ama birde bakarsın senden daha müslüman 5 vakit namazını kılan biri olarak çıkabilir..

H Çevrimdışı

Habibullah

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
humble kardesim simdi sen dogru soylersin amma sahabeden biri aramizda dolasda idi biz onun sahabeden biri olduguna nasil ve hangi kriterlere gore karar verebilirdik.buradaki karar tam hukmunde olan bir karar degil e azinndan olma olasiligi yuksek olan diyelim .yoksa eger gercekten aramizda sahabeden biri dolassa ve bizler onu digerlerinden ayirt edemiyorsak bizlerde kesinlikle bir problem hatta buyuk bir problem var demmekktir diye dusunuyorum.nedersin ?

selsebil Çevrimdışı

selsebil

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
konuştuğumuz görüştüğümüz insanların bile kişiliklerini öyle kolay kolay çözemiyoken sizin dediğiniz nasıl olabilir ki?

H Çevrimdışı

Habibullah

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
benim yaklasimim insanlari su a bu c diye ayirmak degil ama en azindan birisini gordgumde onu ISLAMin sunnetleri ile ozdeslestirme acsindan degerlendirmek hepsi bu..mesela saat su an 11.26 sabaha yarimsaat var karsiki caddede dugun var hersey kirla icki,muzik,oyun karili kizli ,erkekli oynuyorlar,simdi ben nasil dusunebilirim bu musluman dugunudur diye kesinlikle dusunemem cunki musluman dugunu boyle olmaz. yanlismiyim acaba?

selsebil Çevrimdışı

selsebil

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
anlıyo gibiyim:)
o halde müslüman mı değil mi demeyelim de...hiç konuşmadan bi insanın dinle ne kadar alakalı olduğunu anlayabilirsiniz herhalde...mesela kadınsa tesettüründen,erkeği cuma vakti camiye gidip gitmediğinden falan...olabilir mi?

H Çevrimdışı

Habibullah

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
yaklasim olarak oyle sayilir mesela tesetturde erkekde gobek ile dizkapagi mahremdir degilmi kesinlikle elcevap evet.kadinda hertaraf yuz el haric...kadinda gobek ile dizkapagi arasi dar elbise giyenlere tesettur diye bagiriyoruz amma erkkellere gelince ses yokhatta tik yok sonucta ikiside mahrem bolge ..ben diyorumki sunnetleri harfiyen yasayan insani degil karsidan 1 km oteden bu adam musluman olmali hatta ya evvet mutlaka musluman olmali diyebilmeliyiz..YANLISMIYIM?

-SELEFİ- Çevrimdışı

-SELEFİ-

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
BEN ANLADIĞIM KADARIYLA CEVAPLANDIRAYIM KARDEŞ.BEN BİRİSİNE YA KESİN MÜSLÜMAN DİYE BAKARIM YA DA ŞÜPHEYLE YAKLAŞIRIM.AHİ SALMIŞSA SAKALI,PANTOLONU DAR OLMAYAN ÖZELLİKLE KOMANDO TİPİYSE,YOLDA YÜRÜRKEN DİĞERLERİ GİBİ GÖZLERİ YUVALARINDA DÖRT DÖNMÜYOR İSE BİRBAYANLA KONUŞURKEN GÖZGÖZE GELMEMEYE ÖZEN GÖSTERİYOR İSE ,NAMAZA HİÇ GİRMEME GEREK YOK HERHALDE.BAYAN İSEDE GİYMİŞSE KARALARI,YÜZÜNÜ KAPATMASADA BİRŞEY DEMEM AMA BİRDE YÜZÜNÜ KAPATMIŞSA,GÖZLER DAİMA AŞAĞIDAYSA,SESİNİ YÜKSELMEMEYE DİKKAT EDİYORSA ONA KESİN MÜSLÜMAN GÖZÜYLE BAKARIM YANİ YİNEDE TANIMADAN EMİN OLUNMASI İMKANSIZ AMA ZAHİREN O GÖZLE BAKARIM.DİĞERLERİNE DE AÇIKTAN BİR KÜFRÜNÜ VEYA ŞİRK UNSURU TAŞIMADIĞI SÜRECE MÜSLÜMAN OLARAK BAKARIM AMA BİRİNE ÇOK ŞÜPHELİ DİĞERİNE MİN. ŞÜPHEYLEYLE YAKLAŞIRIM.
BENİM BAKIŞ AÇIM BUDUR İNŞEALLAH.

laylay Çevrimdışı

laylay

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
BEN ANLADIĞIM KADARIYLA CEVAPLANDIRAYIM KARDEŞ.BEN BİRİSİNE YA KESİN MÜSLÜMAN DİYE BAKARIM YA DA ŞÜPHEYLE YAKLAŞIRIM.AHİ SALMIŞSA SAKALI,PANTOLONU DAR OLMAYAN ÖZELLİKLE KOMANDO TİPİYSE,YOLDA YÜRÜRKEN DİĞERLERİ GİBİ GÖZLERİ YUVALARINDA DÖRT DÖNMÜYOR İSE BİRBAYANLA KONUŞURKEN GÖZGÖZE GELMEMEYE ÖZEN GÖSTERİYOR İSE ,NAMAZA HİÇ GİRMEME GEREK YOK HERHALDE.BAYAN İSEDE GİYMİŞSE KARALARI,YÜZÜNÜ KAPATMASADA BİRŞEY DEMEM AMA BİRDE YÜZÜNÜ KAPATMIŞSA,GÖZLER DAİMA AŞAĞIDAYSA,SESİNİ YÜKSELMEMEYE DİKKAT EDİYORSA ONA KESİN MÜSLÜMAN GÖZÜYLE BAKARIM YANİ YİNEDE TANIMADAN EMİN OLUNMASI İMKANSIZ AMA ZAHİREN O GÖZLE BAKARIM.DİĞERLERİNE DE AÇIKTAN BİR KÜFRÜNÜ VEYA ŞİRK UNSURU TAŞIMADIĞI SÜRECE MÜSLÜMAN OLARAK BAKARIM AMA BİRİNE ÇOK ŞÜPHELİ DİĞERİNE MİN. ŞÜPHEYLEYLE YAKLAŞIRIM.
BENİM BAKIŞ AÇIM BUDUR İNŞEALLAH.

yaniii bakış açısı ve tedbir açısından bakıcaksak..dediğin doğrudur...

T Çevrimdışı

tewhid-el-hak

Üye
İslam-TR Üyesi
Hz. Peygamber (salallahu aleyhi we selem), Bedir savaşında esir alınan amcası Hz. Abbas'a müşrik muamelesi yapmıştır!

Her ne kadar Hz. Abbas, ''Ben Müslüman olduydum, bunlar beni zorla savaşa çıkardı'' dediyse de, Peygamber Efendimiz (salallahu aleyhi we selem) onun mazeretini kabul etmedi ve „Allah (celle celalu) durumunu en iyi bilendir, eğer gerçekten dediğin gibi isen Allah (celle celalu) sana ona göre karşılığını verir, fakat senin zahirin (görünüşün) bizi ilgilendirir.” dedi.

Zahiren Hz. Abbas tağut ordusunda Müslümanlar aleyhinde yer aldı, ancak Müslümanlarla savaşmadı, bir ok dahi atmadı, ama yine de Peygamber (salallahu aleyhi we selem) ondan fidye alarak müşrik muamelesi yaptı!

bizde bi iznillah kalpere bakmayiz zahiren hukum veririz kalpleri sadece allah bilir

laylay Çevrimdışı

laylay

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
zahiren hüküm verirken müslim olan birine kafir dersen...olacağı nedir..hata mı yaptım dersin..yoksa cehalet mazaret olur mu dersin..kısa cevap lütfen

T Çevrimdışı

tewhid-el-hak

Üye
İslam-TR Üyesi
mesela namaz kiliyo musluman oldugunu biliesin cunku pegamber efendimiz salallahu aleyhi we selem ne diyo ? (Bizimle kâfir arasındaki fark namazdır. Namazı terk eden kâfir olur.) [Nesai]

musluman hukmu verirsin namaz kiliyorsa eyerki sirke dustugunu gorsen veya kafir olacak bir hareket ettigini gorsen kafir hukmu verirsin

T Çevrimdışı

tewhid-el-hak

Üye
İslam-TR Üyesi
islam devletinde yasiyorsa genel olarak musluman hukmu verilir kufur ulkesinde yasiyorsa genel olarak kafir hukmu verilir peki ben sana soru soruyorum ya kafire musluman hukmu verirsen ?

laylay Çevrimdışı

laylay

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
ben kimseyi tekfir etmem..nas la hükmü kati olmayanların dışında...çünkü tekfir demek ilim bilmek demektir..eğer ki islam hükümlerini akaidini nasları tam olarak bilmiyosam tekfir bana düşmez..çünkü hata yapma olasılığım yüksektir..!

T Çevrimdışı

tewhid-el-hak

Üye
İslam-TR Üyesi
kafire musluman dersen ? simdi musrik ulkesinde yasiyan bini gordun ne namazini gordun nede islama ait olan hiç bir sey nerde yaziyor musluman hukmu verilecegine ? unutmayalim insh'allah kafire musluman diyenin durumda kotudur çunku insan ya musluman olur ya kafir olur bir muslumana uzerinde kufur gorene kadar musluman hukmu verilir ikisinin arasinda olamaz

-SELEFİ- Çevrimdışı

-SELEFİ-

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
kafire musluman dersen ? simdi musrik ulkesinde yasiyan bini gordun ne namazini gordun nede islama ait olan hiç bir sey nerde yaziyor musluman hukmu verilecegine ? unutmayalim insh'allah kafire musluman diyenin durumda kotudur çunku insan ya musluman olur ya kafir olur bir muslumana uzerinde kufur gorene kadar musluman hukmu verilir ikisinin arasinda olamaz

KATILIYORUM AHİ.BU KONUDA GERÇEKTEN MÜSLÜMANLARIN GÖRÜŞLERİ ÇOK KARIŞIK.RABBİM BİZLERİ TEVHİD YOLUNDAN AYIRMASIN

T Çevrimdışı

tewhid-el-hak

Üye
İslam-TR Üyesi
kimi diyor kafir ulkesinde birini namaz kilarken bile gorsen kafir hukmu verilir tabi oyle kimi turkiyeye afghanistana ve diger eskiden khalife zamanindaki islam'in hukmunde olan ulkelerde genel olarak kufru hukmu vermez çunku eskiden islam topragiydi halbukise bugun sirk topragi yani ha amerika ha turkiye diyolar eee turkiyede çok musluman var eeee amerikadada çok musluman var niye amerikaya kafir hkmu verip turkiyeye musluman hukmu veriyorsun ?

kimi hiç kimseyi tekfir etmez kimiside kafire kafir hukmu verir zahiren muslumanada musluman hukmu verir zahiren en dogrusuda o el hamdulillah

Üst Ana Sayfa Alt