Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Soru Bir Kardeş ile Aramızdaki Durum Hakkında Bana Ne Tavsiye Edersiniz?

musafir Çevrimdışı

musafir

Üye
İslam-TR Üyesi
Bismillâhirrahmânirrahîm. elhamdulillah wesselatu wesselamu ēla Resulillah. ve sonra.
Selâmunaleykum we rahmetullah kardeşler. Allah rızası için ehil kardeşlerden nasihat bekliyorum.
çocukluktan bir mahalle arkadaşım vardı.Cahiliyyede bu arkadaşımın ruhsal bunalımları oldu. o zaman dahi sorunlarını bana açar ve neredeyse aynı konular etrafında uzun süre konuşurdu ve bende çözüm üretmeye yol göstermeye çalışırdım. ne kadarda yol göstersem çözüm önerileri sunsam nafile. yine bildiğini okurdu; belki de elinde olmadan.
ama şaşıyorum nasılda sabırla dinlemişim diye.Ve bu kardeş beni çok sever sayar.
kardeş diyorun çünkü rabbim beni hidayet ettikten sonra ona davet ettim . bir zaman sonra o da islama yöneldi.. ve islam doğrusu kendisinde ruhi ve ahlaki bazı düzelmelerede sevep oldu.
uzatmayayım.bu kardeşin bana muhabbeti fazla hatta 'bana özkardeşimden daha sevimlisin' der.
lakin ben arkadaşlığımızdan aynı hoşnutluğu duymuyorum.Ama Allah rızası için sabrediyorum . çünkü genel olarak anlaşamıyorum kendisiyle. özellikle bu son zamanlar. aşırı olmasa da kendisinde hastalığı nedeniyle bazı ham davranışlar var . 30 yaşında 2 çocuk sshibi olmasına rağmen lafı tartmadan konuşabiliyor mesela. nefsani bazı kompleksleri .. nasihate nasihatle mukabele etmesi .yani sende de şöyle bir kusur var gibisibden.
Doğrusu bu sebeplerden ötürü kendisine karşı bir buğz oluşmuş bende. aksine bu kardeş sık arıyor. bazen misafirim oluyor. ama ne zaman oturuop kalksak tatsızlık oluyor. çoğu zaman böyle. işin kötüsü kendisi bende inşirah bulurken ben bıkkınlık duyuyorum. .
kendi haline bıraksam sapabilme ihtimali de var. yeni öğreniyor dini. genel olarak fikirlerimi din konusunda önemsiyor.
Nasihat edin kardeşler napim şimdi!? atsam atılmıyor ...

eL_Muhacir Çevrimdışı

eL_Muhacir

İlimsiz Mucâhid, kâtil; Cihâdsız âlim, belâm olur
Frm. Yöneticisi
Aleykumselam ve rahmatullah kardeşim

Bahsetmiş olduğun arkadaşın ne gibi bir hastalığı var ?

Anlasamadiginiz konular hakkında bir kaç örneklendirme yapabilir misin ?

musafir Çevrimdışı

musafir

Üye
İslam-TR Üyesi
vesvese (obsesif Kompulsif bozukluğu )
.
bazı şeyleri yanlış değerlendirip beni suçlaması gibi .(şimdi elhamdulillah terketti) önceden haydi şu maçı izleyelim diyor bende bunu reddediyordum . sebebi müslüman olarak o boş ve rezil ortamda oturmaktan rahatsiz oluyordum. ama kardeş bu gibi isteklerini reddettiğim için bana sen inatçısın diyordu. halbuki sebebini de açıklıyordum. üstelik kendince bana katlanan oydu.. bunu söylüyordu da.

musafir Çevrimdışı

musafir

Üye
İslam-TR Üyesi
gereğinden fazla araması, canı sıkıldı mı arıyor sosyal medyadan mesaj filan. olur olmadık.

eL_Muhacir Çevrimdışı

eL_Muhacir

İlimsiz Mucâhid, kâtil; Cihâdsız âlim, belâm olur
Frm. Yöneticisi
Valla kardeşim ben olsam sinirli bir sekilde terslerdim hatta döverdim ama öyle kinli öldüresiye değil sağlam bi tane yapistirirdim. Müslüman olmamız hasebi ile bazı kimseler,bizlerin sessiz sakin,saf, herşeyi hoşgörü ile karşılayan biri olarak görmelerine sinir oluyorum.

Akhi sonra bir müddet beklerdim.o seni arayınca ya kadar bir hafta kadar baktın aramıyor.sonra sen git özür dile
Sonra seni ciddiye alıp sözlerini dinler diye umuyorum

Tihame Çevrimdışı

Tihame

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
We aleykum selam we Rahmetullah..
Aynı durumu bende bir arkadaşımla yaşamıştım.. El muhacirin dediği noktaya geldim kavga ettik bir seneye yakın görüşmedik sonra bir arkadaşın düğününde karşılaştık konuştuk tartıştık tekrar daldık birbirimize ilk kavgamızdan daha hırslıydık ee nede olsa özledik birbirimizi şimdi iyiyiz elhamdülillah en azından benim çizgimi biliyor benimle muhabbet ederken kelimelerini seçiyor..
Şiddete çağrı yapmıyorum ama gerekiyor...

Ömer2 Çevrimdışı

Ömer2

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Birazcuk kotek derde derman
Vurdugum yerde gul biter misali :);)

musafir Çevrimdışı

musafir

Üye
İslam-TR Üyesi
anlaşamıyorum. . bir konuyu beyan ediyorum bakıyorum yanlış anlaşılmış yani nefisten ve hamlıktan ötürü. bu da canımı sıkıyor hatta açıkça kızıyorum kendisine. kalben de daralıyorum. böyle olunca da kendisine buğz ediyor görüşmek istemiyorum. .
dediğim gibi kaygım kendi başına bırakırsam dinden sapabilme ihtimali. .

I Çevrimdışı

isimsiz_mucahid

Bu hesap kullanılmamaktadır!!!
İslam-TR Üyesi
Valla kardeşim ben olsam sinirli bir sekilde terslerdim hatta döverdim ama öyle kinli öldüresiye değil sağlam bi tane yapistirirdim. Müslüman olmamız hasebi ile bazı kimseler,bizlerin sessiz sakin,saf, herşeyi hoşgörü ile karşılayan biri olarak görmelerine sinir oluyorum.

Akhi sonra bir müddet beklerdim.o seni arayınca ya kadar bir hafta kadar baktın aramıyor.sonra sen git özür dile
Allah senden razı olsun aynen öyle arkadaşın maaşını vermeyen adamı arayıp eğer bugün vermezsen akşam kapına gezcez diyip bağırmıştık ogün vermişti maaşı :)

I Çevrimdışı

isimsiz_mucahid

Bu hesap kullanılmamaktadır!!!
İslam-TR Üyesi
anlaşamıyorum. . bir konuyu beyan ediyorum bakıyorum yanlış anlaşılmış yani nefisten ve hamlıktan ötürü. bu da canımı sıkıyor hatta açıkça kızıyorum kendisine. kalben de daralıyorum. böyle olunca da kendisine buğz ediyor görüşmek istemiyorum. .
dediğim gibi kaygım kendi başına bırakırsam dinden sapabilme ihtimali. .
Aleykum selam aranızdaki bağı tam bilemediğimiz için tam çözüm bulamaya biliriz en iyisi biraz kıllık yap sen ona mesafeli olur biraz daha fazla kırmıcak şeyler yap islam ahlakı çerçevesinde faydalı olur inşallah.

Ömer2 Çevrimdışı

Ömer2

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
o kadar da değil:)
Allah yolunda bir kafire fiske vurmamışken kalkıp müslümanla mı dövüşeyim!?
ahim benim sorunum çok sevilmem . beni seven kardeş de tabiri caizse ebubekir r.a gibi değil , kompleks yapan alıngan vesaire. .

Yaw lafın gelısı dedım :)

Kendını soyle dusun

karsındakı musluman bır kımse o ögrenmek ıstıyor o senden yardım ıstıyor

tartıstıgınız konular ise dunyalık sanırım okuduklarımdan oyle anlıyorum.
Tebessumu cuvala koyup yada sandıga kılıtleyıp bırakmayın tebessum sadakadır.

Dedıklerıne tebessum et bırı alttan almadıgı vakıt problemler hep olur evlılıkte de boyledır.Hos gormedıgını soyle ve engellemeye calıs bu benım hosuma gıtmıyor de. bır de 2 de 3 uncusunde o zaten vazgececektır.Gecmesse mesafenı uzak tut.

Ayrıca sen ondan vazgecersen o dınden vazgecer dusuncesı yanlıs bır dusunce Kul bırseyı hangı yonde ısterse o yonde ılerler.
ALLAH zulcelal nasıbını ona gore verır.
Yarın sen öldun ozaman ne olacak. ?

Teblıg etmeye devam et dunyalık muhabbetlerı aza ındır.İlmi sohbetlerı cogalt
Hepımızın puruz arkadasları var hatta oylekı bazen kafırden bıle beterler kafır bıle yapmaz dersın lakın yapıyorlar ıste.
Dunya boyle kısıler de oyle

Kışı yanlıs ve duzelmıyorsa nasıhat fayda etmıyorsa ALLAH zulcelal bızı o durumdan muhafaza etsın zor. gercekten zor.

Alketa Çevrimdışı

Alketa

2024 Resmi Kitap Sponsoru
İslam-TR Üyesi

We aleykum selam we Rahmetullah..
Aynı durumu bende bir arkadaşımla yaşamıştım.. El muhacirin dediği noktaya geldim kavga ettik bir seneye yakın görüşmedik sonra bir arkadaşın düğününde karşılaştık konuştuk tartıştık tekrar daldık birbirimize ilk kavgamızdan daha hırslıydık ee nede olsa özledik birbirimizi şimdi iyiyiz elhamdülillah en azından benim çizgimi biliyor benimle muhabbet ederken kelimelerini seçiyor..
Şiddete çağrı yapmıyorum ama gerekiyor...

Okurken guldum yaw
Siz napiyorsunuz abiler=))

Alketa Çevrimdışı

Alketa

2024 Resmi Kitap Sponsoru
İslam-TR Üyesi
Adam okb hastasiysa bazi seyler onun elinde degil yani bilincli sekilde yapmiyor ki adam hasta zaten.

Arkadasiniz da hakikatten hasta ise onu hasta olarak kabul edin ama ayni zamanda da siz de yiprandiginiz icin araya mesafe koyun.

Hayir bu adami dovsen neye yarar
Allah muhafaza ters bir yere gelse ölse yapmayin oyle seyler.

Her sey Allah in elinde
Donecegi varsa siz olsaniz da olmasaniz da doner zaten.
Ama siz onu hasta olarak kabul edip mesafe koyarak biraz olsun siz nefes alabilirsiniz.
Arkadasiniza" hayir "demeyi bilin.
Gunde 20 kere ariyorsa 1 kez acin teli mesela.

musafir Çevrimdışı

musafir

Üye
İslam-TR Üyesi
Yaw lafın gelısı dedım :)

Kendını soyle dusun

karsındakı musluman bır kımse o ögrenmek ıstıyor o senden yardım ıstıyor

tartıstıgınız konular ise dunyalık sanırım okuduklarımdan oyle anlıyorum.
Tebessumu cuvala koyup yada sandıga kılıtleyıp bırakmayın tebessum sadakadır.

Dedıklerıne tebessum et bırı alttan almadıgı vakıt problemler hep olur evlılıkte de boyledır.Hos gormedıgını soyle ve engellemeye calıs bu benım hosuma gıtmıyor de. bır de 2 de 3 uncusunde o zaten vazgececektır.Gecmesse mesafenı uzak tut.

Ayrıca sen ondan vazgecersen o dınden vazgecer dusuncesı yanlıs bır dusunce Kul bırseyı hangı yonde ısterse o yonde ılerler.
ALLAH zulcelal nasıbını ona gore verır.
Yarın sen öldun ozaman ne olacak. ?

Teblıg etmeye devam et dunyalık muhabbetlerı aza ındır.İlmi sohbetlerı cogalt
Hepımızın puruz arkadasları var hatta oylekı bazen kafırden bıle beterler kafır bıle yapmaz dersın lakın yapıyorlar ıste.
Dunya boyle kısıler de oyle

Kışı yanlıs ve duzelmıyorsa nasıhat fayda etmıyorsa ALLAH zulcelal bızı o durumdan muhafaza etsın zor. gercekten zor.
ahi Allah seni hayırla cezalandırsın. faydalı oldu.

bahar rehab Çevrimdışı

bahar rehab

ben bana kendim için lazımım.
İslam-TR Üyesi
Bu şahıs kalbine huzursuzluk veriyorsa ve onunla görüşmeme fikri de içine sinmiyorsa, görüşmelerinizi mümkün mertebe azaltabilirsin. Kalbe rahatsızlık veren şeylerden uzak durmalı, kalp mühim.

Üst Ana Sayfa Alt