Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Soru Bir Topluluga Girmek İstiyorum, Hangi Topluluğa Girmemi Tavsiye Edersiniz?

J Çevrimdışı

jihat fisabilillah

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
kendi tecrübemden şunu söyleyebilirim islamı hiç bilmeyenler veya her şeye yeni başlayacaklar için meal okumak en iyi başlangıçtır muhakkak ki yanlış anlaşılmalar olacaktır ama aynı zamanda da islam hakkında genel bir bilgiye sahip olursun ve başlangıçta uzun uzun tefsirlerin içinde de kabolmazsın tabi hemen ardından da tefsir okumaya başlanması gerekir ayrıca rivayet tefsiri okunduğu zaman insanların görüşlerine değil rivayete tabi olursun

K Çevrimdışı

karabatak

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
az önce bir kardeş istiva kelimesi ile ilgili bir soru sordu ve bu soru gerçekten cevap niteliğinde.
Ama şunu unutmamak gerekiyor.Burada sadece meal okuyalım ne diye tefsirlere bakacağım diyen kardeşlerimizin durumuna bir çoğumuz ilk islam ile tanıştığımız zaman düşmüşüzdür.
O yüzden hemen üstlerine gitmeyelim.Düşündüklerini veya hangi düşünce içinde olduklarını iyi tahlil etmek lazım.

Tefsir okumak istemeyen kardeşlerimin öncelikle "tefsir" nedir diye biraz araştırma yapmalarını tavsiye ediyorum.

Nasıl ki Allah Resulu bizim için bir önder idiyse de oda Kur'an-ı Kerim'i rehber olarak anlamış ve anlatmıştır.İslam toplumundan Allah Resulunu çıkardığınızda nasıl ki eksik yaşanırsa bu din;
Sahabeleri,tabiinleri,tebe-i tâbiînleri,Müctehid imamları,alimleri yok saydığınızda bu dini yaşamakta zorluk çekeriz.

Bu zorluklara onlarca örnek vermek mümkündür.
Müfessirler bir ayeti tefsir ederken sadece okuyup ardından anladıklarını yazan kişiler değildir.
Sırf tefsir ilmi için yazılmıŞ onlarca kitap vardır.Yani tefsir kitabı yazmak için onca ilim almış bu müfessirler.
O yüzden ilmine güvenilir kişilerin tefsir kitaplarını okuyabilirsin.Zaten belli bir zaman sonra çok geçmeden bazı müslümanlarla tanışırsın.
Yok ben beklemem diyorsan buradan yazılarını takip ettiğin veya güvendiğin kişilere özel mesaj atarsan,bildikleri güvendikleri kişilere seni yönlendiren çıkacaktır.

salah-ad-din Çevrimdışı

salah-ad-din

Üye
İslam-TR Üyesi
selamun aleykum kardeş sen tefsir oku derken nedediğinin farkındamısın sen resmen adamı ateşe atıyorsun tefsir beşer aklının yazmasıdır beşere uymak hangi akla hizmettir lütfen düşünün bilmiyorsanız ögrenin mealde en azından kuranın türkçesi

kur'an ın türkçesi diye birşey olamaz. zaten bu nedenle de tercüme değil, meal demişler adına. ayrıca arapça olan birçok kelimenin de türkçede birebir karşılığının olmadığını düşünecek olursak asla kur'an'ın vermek istediği mesajı başka bir dilde anlayamayacağımızı kabul etmeliyiz. tabii bu demek dağil ki meal okumak faydasızdır. arpça bbilmeyenlerin meal ve tefsirden faydalanmaları kaçınılmazdır. (ben de bu gruba dahilim)

sadede gelirsek; ben de önce meal ve hadis, daha sonra da tefssir okunmasından yanayım.

Üst Ana Sayfa Alt