Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Soru Biz Kuran Okumayalım mı?

K Çevrimdışı

Kuşçu

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
yazında benim ismim olunca ve anlaşılmayan bir dile bir şeyler yazınca ve benim hakımda önyargılı olduğunu bilince benimle ilgili olduğunu düşündüm af ola

Biz de ortalığı sulandırıyoruz belki serinleyen olur diye.

why not Çevrimdışı

why not

Üye
İslam-TR Üyesi
Sonuç ? Kuran meali okunmalı mı okunmamalı mı? Fikirlerinizi gerekçeleri ile yazarsanız kısaca tabi. Bazen sayfalarca copy paste yapılıyor. Gerek yok. :)

İ Çevrimdışı

İbn Muhammed

الله اكبر و العزة الله
İslam-TR Üyesi
Sonuç ? Kuran meali okunmalı mı okunmamalı mı? Fikirlerinizi gerekçeleri ile yazarsanız kısaca tabi. Bazen sayfalarca copy paste yapılıyor. Gerek yok. :)

Sadece şahsi kanaatimi söyleyeceğim, şüphesiz ilmi seviyesi daha yüksek olan arkadaşlar daha doyurucu bir bilgi verecektir. Eğer kastedilen Kur'an'ı yüzünden okumaksa bunun için çaba sarfetmeniz sizin hayrınızadır. Çok değil ben bir haftada okumaya geçmiştim, tabi kişiye göre değişir bu süre bazısı iki üç günde geçer bazısı 2-3 haftada. Şüphesiz Allah(c.c) bir güç ve kolaylık veriyor. Ama kastedilen Türkçe meallere vs. ihtiyaç duymadan gerçek mana da 'okumak' sa onun için yoğun bir Arapça dilbilgisi gerekiyor. Bu da ciddi bir özveri ve eğitim demek. Bu demek değil ki her meal okunur, adına Diyanet İşleri diyen bir kurumun bile yeni meallerinde eski meallere göre değişiklik olabiliyor. Sonuç itibariyle Arapça'yı öğrenmek elzem oluyor İslami açıdan kişide bir farkındalık oluştuktan sonra.

A Çevrimdışı

akıncı han

Üyeliği İptal Edildi
Banned
Yönetime bir önerim olacak.

Siteye yeni gelen ve samimi olarak öğrenmek isteyen arkadaşlar için sıralı olarak onlara klavuzluk edecek , hangi konulardan başlayıp neleri okumalı, yönlendirici bir bölüm oluşturulsa faydalı olur kanaatindeyim.
Yoksa konulara ortadan dalıp hem anlamakta zorluk çekiliyor, hem de biz onların samimiyetini algılayamıyoruz
Bu fikir cok güzel ...
Mesela temel bilgiler icin 10 adım ... az ve öz olmalı ....

why not Çevrimdışı

why not

Üye
İslam-TR Üyesi
Sadece şahsi kanaatimi söyleyeceğim, şüphesiz ilmi seviyesi daha yüksek olan arkadaşlar daha doyurucu bir bilgi verecektir. Eğer kastedilen Kur'an'ı yüzünden okumaksa bunun için çaba sarfetmeniz sizin hayrınızadır. Çok değil ben bir haftada okumaya geçmiştim, tabi kişiye göre değişir bu süre bazısı iki üç günde geçer bazısı 2-3 haftada. Şüphesiz Allah(c.c) bir güç ve kolaylık veriyor. Ama kastedilen Türkçe meallere vs. ihtiyaç duymadan gerçek mana da 'okumak' sa onun için yoğun bir Arapça dilbilgisi gerekiyor. Bu da ciddi bir özveri ve eğitim demek. Bu demek değil ki her meal okunur, adına Diyanet İşleri diyen bir kurumun bile yeni meallerinde eski meallere göre değişiklik olabiliyor. Sonuç itibariyle Arapça'yı öğrenmek elzem oluyor İslami açıdan kişide bir farkındalık oluştuktan sonra.

Yüzünden okumaktan kasıt arapça okumak anlamadan yani ise arapça kuran okuyabiliyorum sorum meal okumak. Yani anlamak için okumak. Arapça öğrenmek yeni bir dil öğrenmek o kadar kolay bir şey değil. Çok istekli olduğum halde öğrenmeyebilirim. O yüzden meal okumak istiyorum kimin mealini okumalıyım?

Üst Ana Sayfa Alt