Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Haber Boko Haram Işid'e Katıldığını Açıkladı!

E Çevrimdışı

Ebu Ubeyde bin Cerrah

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Boko Haram IŞİD’e katıldığını duyurdu. Grup, sosyal medya üzerinden yayınladığı ses kaydında IŞİD’in ‘Halife’ olarak tanıttığı Ebu Bekir Bağdadi’ye biat ettiğini açıkladı.

Nijerya merkezli grup olan Boko Haram'ın lideri Ebubekir Şekau yayınladığı 8 dakika 24 saniyelik bir ses kaydında IŞİD'e biat ettiğini duyurdu.

2002’de Nijerya'ya şeriat getirilme amacıyla kurulan grubun şuanki lideri Ebubekir Şekau yayınladığı ses kaydında, IŞİD lideri Bağdadi'den "Müminlerin halifesi Ebubekir İbrahim bin Avvad ibn İbrahim el Hüseyni el Kurayşi" şeklinde bahsetti.

Grubun gerçek adı Cemaat Ehl-i Sünnet li Da'wah vel Cihad. Genelde “Batılı eğitim haram” anlamına gelen Boko Haram olarak tanınıyor. Kurulma amacı Nijerya’nın kuzeyinde şeriat kanunları ile yönetilen bir İslami devlet kurmak. Grup bölgede birçok saldırıdan sorumlu tutuluyor.

Mısır’da faaliyet gösteren Ensar Beytül Makdis grubuda geçen yıl Kasım ayında internetten yayınladığı bir ses kaydıyla IŞİD’in ‘Halife’ olarak tanımladığı Ebu Bekir Bağdadi’ye biat ettiğini açıklamıştı.

Islah haber

S Çevrimdışı

Salim Suheyb

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Hak ettiği yerini bulmuş.

bir şey sorucam hak ettiği yeri bulmuş deyip bu koymuş olduğun videoda ki amaç ne

ışide düşman olduğunu biliyorum sana göre orayı hak eden birinin geçmişinin kötü olması gerekir boko haram müslümanlarının ne yanlışını gördün de böyle söyledin merak ediyorum

Kuteybe Çevrimdışı

Kuteybe

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Azicik ferasetle bakan biri konusmayi yapan kisinin hareketlerinden ilmin izzetini tasiyip tasimadigini anlar. Neden seyh usame ve seyh eymen bu tarz kisilerden biat almiyor. Cunku onlar cihadin hedeflerini kavrayamayan ham kisiler. Tipki cezayirde oldugu gibi islama faydadan cok zarar verenler. Boko haramin simdiye kadar haclilara karsi bir eylemini duymadim. kiz kacirma haberleride benim gogsumu ferahlatmiyor. Bu tarz kisilerin isidi secmesi benim isid konusundaki tavrimin bana gore hakliligidir

N Çevrimdışı

Nizamı Furkan

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
metin öztürk Çevrimdışı

metin öztürk

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
konu selefilik olduğunda insanlar boko haram hakkında sorular soruyorduda cevap verirken terliyordum
çok şükür beni mutlu eden bir karar almışlar.
ilimsiz cihad ile katilden başka ne olurki insan
tek gayesi zafer kazanmak olan insanlar malesef zaferin Allaha ait olduğunu unutup şeriatde olmayan uygulamalarla haddi aşıyorda hak olana batıl yollardan gitmeyi mübah sayıyorlar.
asıl düşmanı görmezden gelip.güçsüzlere saldırmak,esir almak,neye hizmetdir.
sorsan onların hepsi müşrikti derler
düşmanınızın müşrik olması sizi sahabe yapmaz.

S Çevrimdışı

Salim Suheyb

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Azicik ferasetle bakan biri konusmayi yapan kisinin hareketlerinden ilmin izzetini tasiyip tasimadigini anlar. Neden seyh usame ve seyh eymen bu tarz kisilerden biat almiyor. Cunku onlar cihadin hedeflerini kavrayamayan ham kisiler. Tipki cezayirde oldugu gibi islama faydadan cok zarar verenler. Boko haramin simdiye kadar haclilara karsi bir eylemini duymadim. kiz kacirma haberleride benim gogsumu ferahlatmiyor. Bu tarz kisilerin isidi secmesi benim isid konusundaki tavrimin bana gore hakliligidir

sana yaptıkları münkerleri soruyorum

bugün orada ki tağut nigerya hükümetine yaptıkları sizi hiç ırgalamamış sanırım

sadece konuşma tarzından dolayı müslümanları yargılamak çok yanlış

benim dediğim boko haramın yanlışları olabilir ama kardeşlerimizdir

batının diliyle konuşmak size yakışmıyor

Kuteybe Çevrimdışı

Kuteybe

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Batının diliyle konuşmak ok farklı birşey. bizi neyle suçladığının farkına var önce. Konuşma tarzı adamın ciddiyetsizliğinin bir göstergesi sadece. İslam adına savaşan bir örgütün lideri tüm dünyaya mesaj verirken, sence orasını burasını kaşımalı mı?

Bunun yanında eleştirdiğim asıl nokta boko haramın eylem tarzı. Yani kiliselerin, pazar yerlerinin hedef alınması. işid örgütü bu tarz eylemlere dikkat etmiyor. onlar adlarını duyuran her eyleme sempati ile yaklaşıyor. biz ise eylemlerimizi şeriat ölçülerine vurmamız gerektiğini düşünüyoruz.

CİHAD adına çıkan herkesi körü körüne savunacak mıyız. Peki o zaman Yüce Allah'ın "aşırı gitmeyin;" Allah aşırıları sevmez gibi uyarıları ne güne duruyor.

iŞTE en son balık pazarında canlı bomba saldırısı düzenlemeleri gibi şeylerden bahsedioyrum. Bu tarz eylemlerle kaç kişinin hidayetine vesile olabilirsin acaba.?

E Çevrimdışı

Ebu Ubeyde bin Cerrah

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Batının diliyle konuşmak ok farklı birşey. bizi neyle suçladığının farkına var önce. Konuşma tarzı adamın ciddiyetsizliğinin bir göstergesi sadece. İslam adına savaşan bir örgütün lideri tüm dünyaya mesaj verirken, sence orasını burasını kaşımalı mı?

Bunun yanında eleştirdiğim asıl nokta boko haramın eylem tarzı. Yani kiliselerin, pazar yerlerinin hedef alınması. işid örgütü bu tarz eylemlere dikkat etmiyor. onlar adlarını duyuran her eyleme sempati ile yaklaşıyor. biz ise eylemlerimizi şeriat ölçülerine vurmamız gerektiğini düşünüyoruz.

CİHAD adına çıkan herkesi körü körüne savunacak mıyız. Peki o zaman Yüce Allah'ın "aşırı gitmeyin;" Allah aşırıları sevmez gibi uyarıları ne güne duruyor.

iŞTE en son balık pazarında canlı bomba saldırısı düzenlemeleri gibi şeylerden bahsedioyrum. Bu tarz eylemlerle kaç kişinin hidayetine vesile olabilirsin acaba.?
Akhi yukardaki videonun alt yazisinda "boko haram kiz ogrencilerin kacirilma olayini ustlendi" yaziyor. Ayrica videoyu tercume eden adam boko haram liderinin sozlerini soyle tercume ediyor: "Ben batili egitim goren kizlari kacirdim. Batili egitimin yasak oldugu belirtmistik. Kizlar siz evlenmelisiniz ben sizi kacirdim. Ben bu kizlari satacagim allah boyle emrediyor. Insan pazarimiz var orda bunlari satacagim allah boyle emrediyor. Ben kadin satacagim ve kadin satiyorum"

Anlayacagin konusmanin icerigi hal ve hareketlerden daha garip.