Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Soru Boko Haram'a Bakışımız Nasıl Olmalıdır?

::IM4M`UL-HAREMEYN:: Çevrimdışı

::IM4M`UL-HAREMEYN::

Tevhid ve Cihad
İslam-TR Üyesi
Cümleten Selamün Aleyküm Abilerim, Ablalarım ve Kardeşlerim

Müslümanlar olarak Boko Haram'a bakışımız nasıl olmalıdır? Ben Boko Haram'ı Işid'e biatlı bir grup olarak biliyorum ve tanıyorum. Eğer öyleyse onlara karşı bakışımız da Işid'e karşı bakışımız gibi mi olmalıdır? Yani onlar da Işid gibi midir? Bilgisi olanlar bilgilendirirse iyi olur.

Vesselam..

Tevhid ve Cihad
İslam-TR Üyesi

Tevhid ve Cihad
İslam-TR Üyesi
Videonun açıklama kısmına bakarsan hocanın attığı tweetleri görebilirsin.

Kardeşim hocanın söylediklerinden Boko Haram'ı meşru gördüğü anlaşılıyor. Fakat bu grup eğer meşru bir grupsa (bilmiyorum) neden Işid'e biatlı? Yani neden onlara karşı değil de onların yanında? İşte asıl soru bu yani.

E Çevrimdışı

Ebu Huzeyfe eş Şami

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Şekaunun "arnani" isimli videosunu izlerseniz nasıl bakacağınızı da anlarsınız ..
Shekau sheka kau kau ka kawwwww :D

عبد الرحمن Çevrimdışı

عبد الرحمن

قُل آمَنتُ بِاللهِ ثُمَّ استَقِم
İslam-TR Üyesi
Ebu Hayseme Çevrimdışı

Ebu Hayseme

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Kardeşim hocanın söylediklerinden Boko Haram'ı meşru gördüğü anlaşılıyor. Fakat bu grup eğer meşru bir grupsa (bilmiyorum) neden Işid'e biatlı? Yani neden onlara karşı değil de onların yanında? İşte asıl soru bu yani.

Kardeş Devle'nin her kolunu aynı kefeye koymak bence biraz hatalı bir duruş olur. Mesela Horasan Vilayeti isimli grup Amerika ile tek bir çatışma yaşamamışken Taliban'la onlarca kez çatıştı. Bir bunlar var, bir de Özbekistan İslami Hareketi. Sence ikisini aynı kefeye koymak doğru mudur? Boko Haram'a da öyle bak kardeşim. Suriye, Irak, Libya, Afganistan kolları çok müslüman kanı akıtmışken, Mısır, Özbekistan, Çeçenistan, Nijerya ve Filipinler daha henüz (benim bildiğim) müslüman kanı akıtmadılar. En fazla bu hatalarından dönmeleri için dua edilir. Şahsen ben böyle düşünüyorum.

Ebu Hayseme Çevrimdışı

Ebu Hayseme

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Bu arada akhiler Boko Haram ikiye bölündü artık tek grupta değil. Bu durum benim kafamı karıştırıyor acaba hangi grup haklî.

Tevhid ve Cihad
İslam-TR Üyesi
Bu arada akhiler Boko Haram ikiye bölündü artık tek grupta değil. Bu durum benim kafamı karıştırıyor acaba hangi grup haklî.

Devle Haram'ın başına yeni bir lider atayınca Şekau isyan etti. Bu yüzden iki gruba ayrıldılar.

عبد الرحمن Çevrimdışı

عبد الرحمن

İslam-TR Üyesi
Kardeş Devle'nin her kolunu aynı kefeye koymak bence biraz hatalı bir duruş olur. Mesela Horasan Vilayeti isimli grup Amerika ile tek bir çatışma yaşamamışken Taliban'la onlarca kez çatıştı. Bir bunlar var, bir de Özbekistan İslami Hareketi. Sence ikisini aynı kefeye koymak doğru mudur? Boko Haram'a da öyle bak kardeşim. Suriye, Irak, Libya, Afganistan kolları çok müslüman kanı akıtmışken, Mısır, Özbekistan, Çeçenistan, Nijerya ve Filipinler daha henüz (benim bildiğim) müslüman kanı akıtmadılar. En fazla bu hatalarından dönmeleri için dua edilir. Şahsen ben böyle düşünüyorum.

Özbekistan İslami Hareketi ile Horasan Vilayeti arasında fark yok. Özbekistan İslam Hareketi'nin Özbekistan'da faaliyetleri yok, Afganistan-Pakistan'da var ve Horasan Vilayetine bağlılar. Özbekistan İslami Hareketi'nden bir gurup mücahid Taliban'a bağlı kaldı, liderleri Osman Gazi'nin IŞİD'e biat etmesine rağmen. Yani bu cemaat de ikiye bölünmüş gibi - bir tarafta IŞİD'e biatlı olanlar, diğer tarafta Taliban'a beyatlarında sadık kalanlar.

عبد الرحمن Çevrimdışı

عبد الرحمن

İslam-TR Üyesi
Kardeş insanlara ağzıyla keleş sesi çıkartmasına göre mi bakılır. Subhanellah.

Sadece keleş sesi çıkartmıyor ki : ) Ayrıca bu bile garip, bir lidere böyle yapıp kendini küçük düşürmesi yakışmaz. Konuştuğu dili anlamıyorum ama altyazı doğruysa tarikatları hepsini toptan tekfir ediyor, kameraya göstererek neredeyse bizi de tekfir edecek : D

Ebu Hayseme Çevrimdışı

Ebu Hayseme

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Sadece keleş sesi çıkartmıyor ki : ) Ayrıca bu bile garip, bir lidere böyle yapıp kendini küçük düşürmesi yakışmaz. Konuştuğu dili anlamıyorum ama altyazı doğruysa tarikatları hepsini toptan tekfir ediyor, kameraya göstererek neredeyse bizi de tekfir edecek : D

Kardeşim bende doğru bir şey yapıyor drmiyorum ama bu onu ğayrı meşru mu yapar. Benim bu konuda ki zannım kafirlere ciddi davranmaması, ve yahut ta o bölge halkında bunun normal olmasıdır. Allah'u Ealem.

Akhim birde sen benden iyi bilirsin de Özbekistan İslami Hareketi'nin Özbekistan'da faaliyet yürütmediğinden emin misin?

عبد الرحمن Çevrimdışı

عبد الرحمن

İslam-TR Üyesi
1991-1992 Özbekistan
1992-1996 Tacikistan
1999-2000 Kirgizistan
1998- bugüne Afgansitan-Pakistan

عبد الرحمن Çevrimdışı

عبد الرحمن

İslam-TR Üyesi
عبد الرحمن Akhi o zaman eğer Özbekistan İslami Hareketi sadece Afganistan'da faaliyet yürütüyorsa bu haber onların tevbe ettiği anlamına geliyor.

http://www.ummetislam.org/afganista...keti-iside-biat-ederken-hata-yaptik-tam-metin

Evet o beyanatin orjinali İngilizce ve Arapça olarak yayınlanmıştı, orada bu Taliban'a bağlı kalan grup medya organları IŞİD yanlılarının eline geçtiği için açıklama yapmakta geciktiklerini söylemişlerdi. Yani baştan beri liderlerinin IŞİD'e biat etmesini kabul etmeyenler vardı cemaatte. Ama resmi olarak cemaatin bir kısmı hala IŞİD'e bağlı, çünkü liderleri Osman Gazi tarafından ''tevbe ettik'' gibi bir açıklama yapılmadı. Dediğim gibi cemaat ikiye ayrılıyor. IŞİD'e bağlı olanlarının Taliban'la çatışmışlıkları da var

''Islamic Movement of Uzbekistan(IMU) emerges again !

This shows that the righteous groups will overcome the plots of deviants with the help of Allah.

Previously, We witnessed the humiliation inflicted upon the "deviants" in IMU as they suffered defeats at the hands of Islamic Emirate of Afghanistan in Zabul and vanished completely from the picture. This was just after they gave pledge to Baghdadi.

That means,

Those who stood with Baghdadi perished; And those who stood with the righteous Muslims, continues Jihad and are struggling to Lift the word of Allah.

May Allah help IMU to rectify thier ranks and keep them steadfast in Islam.''

Telegram'daki @LetAmeenSpeak adlı sayfadan alıntı.

IŞİD'e biat eden Özbekistan İslam Cemaati'nin Zabul'da İslam Emirliği tarafından yenildiğini anlatıyor.

Ebu Hayseme Çevrimdışı

Ebu Hayseme

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Evet o beyanatin orjinali İngilizce ve Arapça olarak yayınlanmıştı, orada bu Taliban'a bağlı kalan grup medya organları IŞİD yanlılarının eline geçtiği için açıklama yapmakta geciktiklerini söylemişlerdi. Yani baştan beri liderlerinin IŞİD'e biat etmesini kabul etmeyenler vardı cemaatte. Ama resmi olarak cemaatin bir kısmı hala IŞİD'e bağlı, çünkü liderleri Osman Gazi tarafından ''tevbe ettik'' gibi bir açıklama yapılmadı. Dediğim gibi cemaat ikiye ayrılıyor. IŞİD'e bağlı olanlarının Taliban'la çatışmışlıkları da var

''Islamic Movement of Uzbekistan(IMU) emerges again !

This shows that the righteous groups will overcome the plots of deviants with the help of Allah.

Previously, We witnessed the humiliation inflicted upon the "deviants" in IMU as they suffered defeats at the hands of Islamic Emirate of Afghanistan in Zabul and vanished completely from the picture. This was just after they gave pledge to Baghdadi.

That means,

Those who stood with Baghdadi perished; And those who stood with the righteous Muslims, continues Jihad and are struggling to Lift the word of Allah.

May Allah help IMU to rectify thier ranks and keep them steadfast in Islam.''

Telegram'daki @LetAmeenSpeak adlı sayfadan alıntı.

IŞİD'e biat eden Özbekistan İslam Cemaati'nin Zabul'da İslam Emirliği tarafından yenildiğini anlatıyor.

Anladım akhi barakellahu fik.

Ömer2 Çevrimdışı

Ömer2

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Gruplarin en buyuk karsilastigi tehlikelerden biri baslarinda tam manasiyla alimler olmadan hareket etmeleridir.
Belli bir zaman sonra kendilerini el qaide ve taliban gibi izzetli zan edip kafirlerden yardim alip isbirligine gidecek kadar alcalabilmeleridir.
Su anda 3 buyukler eger olursa 4 cusude cephetul sam bunlarin disindakiler surekli bir hezimet icerisinde cogu el qaideye ve talibana bagli olmasina ragmen hevalari ile isler yapabilmekte
Taliban
Elqaide
Dogu turkistan islam cemaati
3 de isin son noktasidir.
Bu satten sonra hepsi birlesmeli aksi takdirde dagilip yok olacagiz. Yerimizide ummetin hayirlilarini ALLAH mutlaka getirir onun icin biz islam olmadan kaybederiz ama islam bizsiz kaybetmez.