Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Soru Boş Oyların Akp'ye Gittiği İddiası Doğru mudur?

N Çevrimdışı

Nizamı Furkan

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Esselamun Aleyküm. Kendisine oy kullanmasının tağutu destek olacağını anlattığım bir kardeşimiz bana böyle bir iddiada bulunuyor. Boş oyların, kullanılmayan ve barajdan aşşağı bütün oyların AKP olarak sayıldığı yönünde...

Bunun hakkında siz ne dersiniz..?

ENSAR Çevrimdışı

ENSAR

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Akhim akp'liye sorsanda oylar chp' ye gidiyor,bizler oy'un kime gittiğinden değil,tağutları reddedip,bu imanımızı ikrar edip,şirkten ve şirk ehlinden beri olmalıyız,ha bu konudada şöyle bir şey duymuştum ,kullanılmıyan oylar partiler arasında aldıkları oy oranında paylaşılıyor gibi bir şey ne kadar doğrudur allahualem...

Kozsoy Çevrimdışı

Kozsoy

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Esselamun Aleyküm. Kendisine oy kullanmasının tağutu destek olacağını anlattığım bir kardeşimiz bana böyle bir iddiada bulunuyor. Boş oyların, kullanılmayan ve barajdan aşşağı bütün oyların AKP olarak sayıldığı yönünde...

Bunun hakkında siz ne dersiniz..?

bulunduğunuz seçim bölgesinde barajı geçenlerin geçişine göre pay edilir . ve partilerce de öyle lanse edilir son yerel seçimlerde en fazla oy alan akp den örenkeleyyim

seçmen sayısı 47.724.241
aldıkları oy : 17.952.504

oran %36.84

ysk tarafından açıklanan oran ise :43:13

http://ysk.gov.tr/ysk/content/conn/YSKUCM/path/Contribution Folders/HaberDosya/BelediyeBaskanligi2014.pdf

yani oy versenizde vermesenizde illaki birindenmişsiniz gibi gösterileceksiniz ve bu birinden tek biriden değil mesela verdiiğiniz vermediğiniz rey aynı zamanda CHP ve HDP ye de nispet edilecek . Yani komik ama gerçek CHP ye oy veren AKP ye de oy vermiş olacak AKP ye oy veren CHP ye de oy vermiş olacak aynı şekilde MHP HDP ve saire de . Kullanılan ya da kullanılmayan oy aslında 1 kişi olarak yansıtılmamakta . 43.13/36.84=1.11 kişi oluyor. chp ve mhp de ise bu oran 1.17 Şu aşama da hdp barajı geçtiği anda kullanılan ya d akulanılmayan her oy ona 1.20 civarında yansıyacak. Burada ki kilit nokta benim 1 oyum 1.17 ya da 1.20 oy sayıldı yanılması zira oylar verilsin ya da verilmesin havuz olarak sayılmakta . Yani o elemana söyleyin sadece kime oy verecekse aslında sadece ona oy vermemekte çok karşı çıktığına da oy vermekte :) O giderse bu gelir diye at gözlüğü takarak yorum yapanların o gitmediği sürece öbürünün de gitmeyeceğini görebilmeleri için biraz dalmaları lazım hesaba kitaba .

portalkal Çevrimdışı

portalkal

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Bu olay da son nefeste imana döndü maazallah,ateşli şekilde oy veren kafir olur diyip seçim günü anasını babasını oy vermeye götürüp vicdan yaparak kendi oy veren bile var,o yüzden kesin birşey konuşmakdan Allaha sığınırım

Üst Ana Sayfa Alt