Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Soru Bu Hadisin Sıhhati ve Nasıl Anlamamız Gerektiği Hakkında Bilgi Verebilir misiniz?

A Çevrimdışı

Abdulhakim35

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Selamun aleykum kardeşlerim, Taberi tefsirinin Bakara 255. ayetinde (Ayet-el Kursi) şu hadise rasladım:

"Abdullah b. Halife diyor ki: "Bir kadın Resulullaha geldi ve ona "Allaha dua et de beni cennetine koysun." dedi. Bunun üzerine Resulullah, Allah tealanın yüceliğini zikretti sonra da şöyle buyurdu: "Allah tealanın kürsüsü, gökleri ve yeri kuşatmaktadır. O, onun üzerine oturmaktadır. Kürsünün sadece dört parmak kadar kısmı ondan fazla gelmektedir. O kürsünün, yeni yapılmış bir semerin, üzerine ağır bir kimsenin binmesi halinde çıkardığı gıcırtı gibi bir gıcırtısı vardır.Bkz. Darimi. K. er~Rıkak, bab: 80 / Ebu Davud K. es-Suresi bab: 19 Hadis No: 4726

Bu hadis hakkında alimlerimiz neler demiştir?

eL_Muhacir Çevrimiçi

eL_Muhacir

İlimsiz Mucâhid, kâtil; Cihâdsız âlim, belâm olur
Frm. Yöneticisi
Aleykumselam kardeşim

İstiva konusunda alimlerimizin genel görüşü keyfiyeti hakkında susmalaridir.
Allah 'ın eli,tebessum etmesi,dunya semasina inmesi vs

A Çevrimdışı

Abdulhakim35

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
aynı ayetin ibni kesir tefsirine baktım ve şunları gördüm:

Hafız el-Bezzâr meşhur Müsned'inde, Abd İbn Humeyd ve tbn Ce-rir tefsirlerinde, Taberânî ve İbn Ebu Asım el-Sünne kitaplarında ve Hafız Ziya «el-Muhtâr» adlı kitabında... Abdullah îbn Halîfe'den bunu rivayet etmişlerdir. Ancak bu meşhur değildir. Ve onun, Ömer (r.a.) den hadîs işitmiş olması da şüphelidir. Bazıları bunu Hz. Ömer'den mevkuf olarak, bazıları mürsel olarak rivayet etmiş; bazıları hadîsin metnine garîb ilâveler yapmış, bazıları da metni eksiltmişlerdir. Bundan daha garibi de Cübeyr ibn Mut'im'in Arş'ın sıfatına dâir rivayet etmiş olduğu hadîsi şeriftir ki bunu Ebu Dâvûd Sünen'inde rivayet etmiştir.

Üst Ana Sayfa Alt