Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Bu Sorunun Cevabini Bilen Var Mi ? Alimlere Sorulur

on_dokuz Çevrimdışı

on_dokuz

Üyeliği İptal Edildi
Banned
TOPLUM ARASINDA SELAM ALLAH'IN CC SELAMI DİYE BİLİNİR.

SORUM ŞU OLACAK

İLK SELAMI KİM VERMİŞTİR.
İLK SELAMI KİM ALMIŞTIR.
BU OLAY TÜM ALEM YARATILMADAN NASIL VUKU BULMUŞTUR.

U Çevrimdışı

uyelikal

Üye
İslam-TR Üyesi
ne dediğini anladımda neyin peşinde olduğunu anlayamadım Bunun yanında Selam Allah cc. isimlerindendir. Esselamualeykum dendiği vakit bundan anlaşılan Allahın selamı,esenliği güvenliği senin üzerine olsun diye dua mahiyetinde bir mana çıkar.

on_dokuz Çevrimdışı

on_dokuz

Üyeliği İptal Edildi
Banned
selam günlük yaşamda tüm müslümanları kullandığı,

vermesi sünnet
alması farz olan
özendirilip uygulanması gereken bir selamlaşma şeklidir.

BU DURUM
BÖYLE İKEN MÜSLÜMAN ALEMİNİN BUNUN NEDEN YAPTIĞINI,

BİLİNÇLİ Mİ, BİLİNÇSİZ BİR ŞEKİLDE Mİ UYGULADIĞINI MERAK ETTİM?

E Çevrimdışı

Ehli_Hadis

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Yahya b. Ca’fer Abdurrezzâk’dan, o Ma’mer’den, o Hemmâm’dan, o da Ebû Hureyre’den Rasulullah (s.a)’ın şöyle buyurduklarını rivâyet etmişlerdir: “Allah Hz.Adem’i kendi sûreti üzere ve boyunu da altmış zirâ olarak yaratınca;

Git, şu oturan meleklere selam ver, onların seni nasıl selamlayacaklarına da dikkat et, dinle. Zîrâ o selâm, senin ve zürriyetinin selamı olacaktır.” Dedi:

(Bunun üzerine Adem onlara gidip):“Esselâmu aleykum!” diye selam verdi. Melekler: “Esselâmu aleykum verahmetullâhi!” dediler ve selama mukâbele ederken “verahmetullâhi” yi ilave ettiler.

Cennete her giren Hz. Adem sûretinde olacak. Halk şu ana kadar (boyca) hep eksilmektedir. Buhârî, isti’zân 1, Enbiyâ 1; Müslim Cennet 28.

1-Selam verilmesini İlk Emreden Allah Azze ve Celle’dir.

2-İlk Selam Veren Adem aleyhisselam’dır.

3-İlk Selamı alan Melekler’dir.

on_dokuz Çevrimdışı

on_dokuz

Üyeliği İptal Edildi
Banned
kardeşim bu HZ ADEM AS YARATILDIKTAN SONRA BU DOĞRU,

BUNUN ÖNCESİ VAR

BU YAZDIĞIN İLK SELAM DEĞİL

laylay Çevrimdışı

laylay

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
bildiğin Sourları Sorup ..karşındakinin ne bildiğini mi sorgulamak istiyorsun yoksa bilmediğin bir olguyu öğrenmek mi istiyosun...biliyorsan cevap ver..bilmiyorsan kabul et...

M Çevrimdışı

mümkündür

Üye
İslam-TR Üyesi
TOPLUM ARASINDA SELAM ALLAH'IN CC SELAMI DİYE BİLİNİR.

SORUM ŞU OLACAK

İLK SELAMI KİM VERMİŞTİR.
İLK SELAMI KİM ALMIŞTIR.
BU OLAY TÜM ALEM YARATILMADAN NASIL VUKU BULMUŞTUR.

kardeş bu sorular ve aslında bazı durumlarda soru sormanın dahi yasklandığı ayetler vardır.

Aslında soru sormak güzel ama,kişi soracağı soruda acaba ne kazanırımı biraz düşünmelidir ve sizin sorduğunuz soruların cevabı hiç bir şey kazandırmaz.

Birde bir konuyu öğrenmek istiyorsanız İLK BAŞTA KABUL ETTİĞİNİZ KURANI AÇIP BAKIN DAHA SONRADA HADİS USULUNE GÖRE HADİSLERE bakarsanız hem size hemde etrafınıza faydalı olursunuz.
Geçmiş dönem insanlar nasıl ki bir sınavdan geçmişse bizde geçiyoruz ve nasıl yaşamak gerekiyor yaptıklarımız ne kadar kurana uyuyora bakalım ve ha selam konusuda KURANDA VAR YETERİ KADAR....

H Çevrimdışı

Habibullah

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
ehlihadis kardes cok guzel cevablamis sen begenmedin herhalde daha evvelki dedigin selam KURAN da geciyorsa yazarsin bizde ogreniriz!!!senin nekadar alim bir zat oldugunu!!!!!!!

A Çevrimdışı

Askalani

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
saffet bakırcının güzel bir söylemi vardır
derki
Kurana bir soru sorduğunuzda size 3 şekilde cevap verir.
1.sorunuza direk kendi cevp verir. mesela; namaz kılayım mı dersiniz evet kıl der yada oruç tutayım mı hacc edeyimmi dersiniz evet der.
2. sizi Resula yönlendirir. mesela namaza kılın der ama nasıl kılmalıyım diye sorarsanız Resulden öğren der.
3.bir soru sorduğunuzda derki SANANE, YANİ BU SENİ NEDEN İLGİLENDİRİYOR..HAYATINDA BİR DEĞİŞİKLİK Mİ YAPACAK, SENİ CENNETE Mİ GÖTÜRECEK, YOKS CEHENNEME KARŞI BİR KALKAN MI OLUŞTARACAK!

:D selametle...

M Çevrimdışı

mümkündür

Üye
İslam-TR Üyesi
ehlihadis kardes cok guzel cevablamis sen begenmedin herhalde daha evvelki dedigin selam KURAN da geciyorsa yazarsin bizde ogreniriz!!!senin nekadar alim bir zat oldugunu!!!!!!!
HAKİKAT TEVAZU İLE ARANIR DOSTUM,Kimseye alimlikte taslamam ve bundanda alemlerin rabbi olan rabbimize sığınırım.
ha yaklaşımın güzel olsaydı cevaplardım ama SUKUTTA BİR CEVABTIR BAZILARINA VE BU SUKUTU YAKLAŞIMINA KARŞI KULLANIYORUM....

H Çevrimdışı

Habibullah

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
benim cevabim yada diger bir deyisle soylediklerim o soruyu soran kisi ile ilgili idi alinti yapmadim yani mumkundur kardes sizin yaziniza binayen yazilmis bir sey yok alinti yapmadan yazdigim icin ozur...

M Çevrimdışı

mümkündür

Üye
İslam-TR Üyesi
habibullah kardese karsi yaptigim agir yaklasimdan dolayi özur dilerim.

kardes selam ile ilgili nisa 86 bakin ve selamla ilgili baska ayetlerde var.

selam,saygi ve dua ile

on_dokuz Çevrimdışı

on_dokuz

Üyeliği İptal Edildi
Banned
BEN ALİM OLDUĞUM İÇİN DEĞİL,

İSLAM ALEMİNİN GÜNLÜK HAYATINDA HER GÜN KULLANDIĞI SELAMIN NERDEN GELDİĞİNİ BİLMEDİĞİNİ BİLDİĞİM İÇİN SORDUM

BUNUN SEBEBİ SİZİN İLMİ

HZ MUHAMMED SAA VE EHLİBEYTTEN DEĞİLDE BAŞKA KAYNAKLARDAN ALMANIZ

laylay Çevrimdışı

laylay

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
seninde cahillikten alman...bilirsin ebu cehil cahil olduğu için o ismi almadı..onu da ilmi vardı ve yüksekti..sadece inatı ve kendisini büyük görmesi kibirlenmesi yüzünden cehil..yani cahil olmak bilgisizlikten gelmez sadece...

on_dokuz Çevrimdışı

on_dokuz

Üyeliği İptal Edildi
Banned
seninde cahillikten alman...bilirsin ebu cehil cahil olduğu için o ismi almadı..onu da ilmi vardı ve yüksekti..sadece inatı ve kendisini büyük görmesi kibirlenmesi yüzünden cehil..yani cahil olmak bilgisizlikten gelmez sadece...

SANA BU SİTEDE KÜÇÜK DEDİĞİN ÇOCUKLARIN ( SERGENEI) SANA

HIMBIL DİYE HİTAP EDİP SENİNLE DALGA GEÇTİKLERİ VE SANA KİBİRLENİYORSUN DEDİKLERİ GİBİ
BENİMDE SANA HİTAP ETMEMİ BEKLİYORSAN,

BUNU BENDEN BEKLEME,

BU BANA VE AHLAĞIMA YAKIŞMAZ.

SENİN EBU CAHİL HAKKINDA BENZETMEN BENİM İÇİN ÖNEMLİ DEĞİL,

ÇÜNKÜ İNSANOĞLUNUN BAŞI BİR NUTFE SONU BİR LEŞ PARÇASIDIR.
SENDE BİR İNSANSIN

laylay Çevrimdışı

laylay

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
iyi iyi duygularıyla hareket etmeyen birini bulmak güzel oldu :)...devam et bakalım neler göreceğiz

D Çevrimdışı

derviss

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
ilginç bir forum
hem de çok ilginç
bakıyorum da bazıları ilmini ve belagatını çarpıştırıyor burada
bazı arkadaşlar kim daha alim yarışmasına girişmiş gibi
sesi ve tahsili yüksek olan diğerini tekfir eder susturur............
susturulan şehit olur , herkesin yürekleri dağlanır
eski günler geldi aklıma
90 lı yıllar ; herkeslerin kendi şeyhini ve cemaatını övdüğü, kutsadığı günler, diğerlerini basit hor hatta kafir gördüğü günler
ne kadarda iyi çalışmış misyoner ve münafık ajanlar
ne kadar da toy ve zayıfmışız müslümanlar
hemen oyunlarına gelmişiz onların
28 şubatta bütün ucuz mücahitler fısss
tv li eve girmeyenlerin evinde artık çift çanak var
yabancı dilini geliştirecekmiş......
beyazıtta cop yediğimiz arkadaşların kızları pantalonlu, bağrı açık, başı kapalı (örtülü çıplak diyor Resulullah sav)
(bu arada benim kızım ne olacak bakalım büyüyünce, dua edin inş.)
arkadaşlar aman !!!!!! olmadığımız gibi konuşmayalım (ya eyyühellezine amenu lime tukulune ......)
para, kadın, riyaset sevdası, dünya meşgalesi, aile kaygısı, emanetler ve namlu korkusu ,müminleri Allahı anmaktan alıkoyar, cihattan alıkoyar alıkoyabilir...
Abdullah Azzam ra bunlara çok kereler işaret eder
cihadı bile istemek yetmeyebilir, nasip edecek O'dur cc.
bir de radikaller geldi aklıma,
sabaha kadar devlet kurup devlet yıkan, sonrada yatsıyı kaçırıp sabah namazını zor yetiştiren
hatta bir de deyim vardı aramızda " radikal olmanın ilk şartı , namazı son 10 dk da kılmaktır"
Tevbe estagfirullah, nasıl bir laf ise
fakultedeki tüm tesetturluler bacımızdı
ama onlar eyleme geldimi, bazıları daha bir ateşli bağırır daha bir cesur olurlardı. tevbe estağfirullah.....
iddia sonucu aczimendi kıyafeti giyip çarşıda polis tarafından alınan arkadaş geldi aklıma
memur bey böle böle oldu diyor.
memur kıyafet sahibine ulaşınca , kıyafet sahibi bunun adı "emre ama o bizim dergahı hasan basri diye arar telefonla"
"yanlışlık olmasın bu bizim eylemlerde de vardı"
diyecek kadar alçak insanlar da gördük
nerden geldim bu siteye sahi,
hindikuş dağları marşından , sonra şehitlerimizden ..... geldim
20 yıl önce bizlere islamı anlatanların bizleri cihada eylemlere yöneltenlerin (ki şimdilerde lord olmuşlar, elbiselerine sığmıyorlar) yanından gelmedim.
Rab teala hazretleri
ona nasıl inanmamız gerekiyorsa öyle inanmak nasip etsin
dilimizin, midemizin,aklımızın ve belimizin ayarını korusun

samanpan Çevrimdışı

samanpan

.
Site Emektarı
nalına da mıhına da demişsin vururken de. tam anlamlandıramadığım için cevap vermek istemedim.

şemme Çevrimdışı

şemme

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Selamün aleyküm :) Bn aranıza yeni katılanlardanım. Şu Selam meselesine gelince; soruyu soran kardeşten cvp bekliyorum açıkcası bn de merak ettim evveliyatını...

Hafsa binti Ömer Çevrimdışı

Hafsa binti Ömer

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
merak ettiyseniz sayfa başına dönüp ehli hadis kardeşin delillerine göz atarsınız...ve askalani kardeşimin yazmış olduğu yazıya ... konu uzasın diye mi bu sorunıuz?onu da anlamış değilim..soruyu en başta soran kardeşin de ne için sorduğu ortadadır ...(maksat muhabbet olsun....)
saffet bakırcının güzel bir söylemi vardır
derki
Kurana bir soru sorduğunuzda size 3 şekilde cevap verir.
1.sorunuza direk kendi cevp verir. mesela; namaz kılayım mı dersiniz evet kıl der yada oruç tutayım mı hacc edeyimmi dersiniz evet der.
2. sizi Resula yönlendirir. mesela namaza kılın der ama nasıl kılmalıyım diye sorarsanız Resulden öğren der.
3.bir soru sorduğunuzda derki SANANE, YANİ BU SENİ NEDEN İLGİLENDİRİYOR..HAYATINDA BİR DEĞİŞİKLİK Mİ YAPACAK, SENİ CENNETE Mİ GÖTÜRECEK, YOKS CEHENNEME KARŞI BİR KALKAN MI OLUŞTARACAK!

:D selametle...

Üst Ana Sayfa Alt