Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Bu Üye Bana Ne Hatırlatıyor?

Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Yenileri pek tanımıyorum ama eskilerden @Abdulmuizz Fida @IsLaM4eVeR @Ummu Aişe @eL_Muhacir hayatıma olumlu katkıları olan kardeşlerim/ abilerim.

Bana Allah için sevmek nedir diye sorsalar cevap olarak bu insanları gösteririm
CezakAllahu hayran kardeşim,
Uzun zaman oldu, tekrar eski dostlarımızı, arkadaşlarımızı burada görmek ve sizden hakkımızda olumlu sözler işitmek çok güzel. Aynı ifadelerde bizden size. İnşeAllah daha çok buralarda görünürsünüz.

eL_Muhacir Çevrimdışı

eL_Muhacir

İlimsiz Mucâhid, kâtil; Cihâdsız âlim, belâm olur
Frm. Yöneticisi
Ummu Aişe Çevrimdışı

Ummu Aişe

حسبي الله ونعم الوكيل
Site Emektarı
@Ummu Aişe deyince ÇALIŞKANLIK
@Hutve kardeşim deyince ŞEHADET
@khadija bint huveylid ve
@Strangers kardeşlerim HİCRET’i
hatırlatıyorlar bana…

Allah razı olsun bacım, eskidendi ama o yaa, yaşlandık iyice )
Yenileri pek tanımıyorum ama eskilerden @Abdulmuizz Fida @IsLaM4eVeR @Ummu Aişe @eL_Muhacir hayatıma olumlu katkıları olan kardeşlerim/ abilerim.

Bana Allah için sevmek nedir diye sorsalar cevap olarak bu insanları gösteririm
Bilmukabele kardeşim, Allah radı olsun; hoşgeldin tekrar )

kâtib Çevrimdışı

kâtib

لَا إِلَٰهَ إِلَّا ٱللَّٰهُ
İslam-TR Üyesi
@Abdulmuizz Fida abi bana nedense bir akıl hastanesini yöneten bir doktoru anımsatıyor ama neden ki acaba çok tuhaf :unsure:
@Mubadil ve @أهل الحديث abi ribat noktalarını anımsatıyorlar
@Nesîbe Lena abla üniversiteyi anımsatıyor 🌸
@Alketa abla mutfağı, ve samimiyeti anımsatıyor 🥰
@Ummu Aişe abla alternatif/doğal tıbbı ve ağırbaşlılığı hatırlatıyor
@Muqarrab ukhti çocukları hatırlatıyor ☺️
@Umm Hureyre abla kedileri ve yumuşak kalpliliği bir de acılara sabretmeyi hatırlatıyor
@Vҽϲízҽ sabrı ve onuru hatırlatıyor

Alketa Çevrimdışı

Alketa

2024 Resmi Kitap Sponsoru
İslam-TR Üyesi
@Abdulmuizz Fida abi bana nedense bir akıl hastanesini yöneten bir doktoru anımsatıyor ama neden ki acaba çok tuhaf :unsure:
@Umm Hureyre abla kedileri ve yumuşak kalpliliği bir de acılara sabretmeyi hatırlatıyor
Bakın bi tek bana kalpli emoji eklemiş.
Çok mutlu oldum🥰
Allah kalbine ferahlik versin.

BIr ara bende guncelleyeyim bu konuyu.

مكنون Çevrimdışı

مكنون

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Bakın bi tek bana kalpli emoji eklemiş.
Çok mutlu oldum🥰
Allah kalbine ferahlik versin.

BIr ara bende guncelleyeyim bu konuyu.
Bu üye bana seyyahları hatırlatıyor. Foruma ilk katıldığım zaman Alketa kardeşi sofi bir abi sanmıştım. Profilinde sakallı birisi vardı. Sonra kendime kesin bu adam tarikattan filan baksana nasıl fotoğraf koymuş dedim. SOnra yazı şeklinden sakallı bir abi olmadığını anladım .

Nesîbe Lena Çevrimdışı

Nesîbe Lena

"عِشْ حَمِيداً، وَمُتْ شَهِيدًا"
Süper Moderatör
)))
bu konuda anıldığımı görünce heyecanla geldim acaba neyi anımsatıyorum diye ))
üniversite bana da sürpriz oldu )))

çiçek emojisini de çiçek gibi bir insan olmama atfen kullandığını hüsnü zan ediyorum ))
işin esprisi, çok teşekkür ederim kardeşim.
çok ince düşüncelisin )) 🌸🌸

kâtib Çevrimdışı

kâtib

İslam-TR Üyesi
@Salafiyyaaa ukhti kitapları hatırlatıyor
@Ebu SILA abi alimlerin sözlerini hatırlatıyor da foruma bayadır girmiyor, umarım iyidir Allah onu korusun.
@Ahıskalı abi bu elemanı anımsatıyor reelde böyle davrandığını düşünüyorum:
f407542befa39c3c3ad8a972cd10e87f.jpg
@Yusuf Culeybib abi aileyi hatırlatıyor
@Sena Haydali ve @Muddessir abla bana birbirlerini hem anımsatıp hem hatırlatıyorlar 😊😅 konuşma tarzları çok benziyor, ve ikisi de moderatör olduğundan herhalde. Birini görünce diğeri aklıma geliyor.

kâtib Çevrimdışı

kâtib

İslam-TR Üyesi
bu arada suç ve ceza'daki raskolnikov'dan bahsettim, sanırım küçük ayrıntı kimsenin dikkatini çekmemiş😊. kitabın bir çeviri baskısının kapak resmi bu, ve raskolnikov'un kendi fikrine göre "büyük bir devrim" yapmak üzere olduğu, yıllardır biriken duygu ve düşüncelerin patlaması sonucu kendi itirafıyla da "kendisinden başka birisine" dönüştüğünü söylediği sahne çizilmiş.
acaba rus edebiyatını seven bir tek ben mi varım forumda?

Alketa Çevrimdışı

Alketa

İslam-TR Üyesi
bu arada suç ve ceza'daki raskolnikov'dan bahsettim, sanırım küçük ayrıntı kimsenin dikkatini çekmemiş😊. kitabın bir çeviri baskısının kapak resmi bu, ve raskolnikov'un kendi fikrine göre "büyük bir devrim" yapmak üzere olduğu, yıllardır biriken duygu ve düşüncelerin patlaması sonucu kendi itirafıyla da "kendisinden başka birisine" dönüştüğünü söylediği sahne çizilmiş.
acaba rus edebiyatını seven bir tek ben mi varım forumda?

Yani aslında yazar Dostoyevski, Raskolnikov karakteri uzerinden bize Rus toplumunun tüm özelliklerini anlatmak istemiş. Ayni Balzac gibi. Bunu ilk yapanlardan biri Balzac. O da fransa toplumunun ozelliklerini karaktelerinde yansıtmayi sever. Dosto'da tamamen benzer olmasa da raskolnikov uzerinden o donemin ruslari anlatır, bir miktar balzac'dan esinleniyor.
bu minvalden bakildiginda bu donem romanlari okunasi.
Ki zaten dosto psikolojinin olusumunda ciddi etkide bulunurken, balzac da sosyolojiyi bir nevi inşaa eder

Misal dosto epilepsi hastasi olmanin yani sira kati bir hristiyan, dinine çok baĝli, lakin akidevi sorunlari var. Soru cevaplari var, bunun en guzel ornegini de karamazov kardesler kitabinda goruyoruz yani aslinda dostonun kendisini goruyoruz.

Yani kendi adima rus edebiyatina asik degilim ama puşkin geleneginden gelen yani roman yazma geleneginin uzerine gelen dostonun kitaplari ya da fransiz olan balzac in son donem yazilmis kitap serileri mesela bu açılardan okundugunda kaliteli romanlar. Karakter karater işleniyor toplumsal ya da psikolojik sorunlar.

Bizim tanzimat zamaninda da ufak tefek benzerler yapilmiş ama roman gelenegi olmadigi icin evvelden bizde tam vuruş yapamamişlar.

Nihayetinde her orta ogretim ogrencisinin elinden bir rus romani gecmistir ve fekat mesele bilinçli okumak.

kâtib Çevrimdışı

kâtib

İslam-TR Üyesi
Yani aslında yazar Dostoyevski, Raskolnikov karakteri uzerinden bize Rus toplumunun tüm özelliklerini anlatmak istemiş. Ayni Balzac gibi. Bunu ilk yapanlardan biri Balzac. O da fransa toplumunun ozelliklerini karaktelerinde yansıtmayi sever. Dosto'da tamamen benzer olmasa da raskolnikov uzerinden o donemin ruslari anlatır, bir miktar balzac'dan esinleniyor.
bu minvalden bakildiginda bu donem romanlari okunasi.
Ki zaten dosto psikolojinin olusumunda ciddi etkide bulunurken, balzac da sosyolojiyi bir nevi inşaa eder

Misal dosto epilepsi hastasi olmanin yani sira kati bir hristiyan, dinine çok baĝli, lakin akidevi sorunlari var. Soru cevaplari var, bunun en guzel ornegini de karamazov kardesler kitabinda goruyoruz yani aslinda dostonun kendisini goruyoruz.

Yani kendi adima rus edebiyatina asik degilim ama puşkin geleneginden gelen yani roman yazma geleneginin uzerine gelen dostonun kitaplari ya da fransiz olan balzac in son donem yazilmis kitap serileri mesela bu açılardan okundugunda kaliteli romanlar. Karakter karater işleniyor toplumsal ya da psikolojik sorunlar.

Bizim tanzimat zamaninda da ufak tefek benzerler yapilmiş ama roman gelenegi olmadigi icin evvelden bizde tam vuruş yapamamişlar.

Nihayetinde her orta ogretim ogrencisinin elinden bir rus romani gecmistir ve fekat mesele bilinçli okumak.
evet birçok karakterinde kendisini yansıtıyor da, raskolnikov'u (rodya) aslında sıradan bir rus insanını değil de, hem rodya'nın dediği hem de yazarın onun ağzından kendi düşüncelerini yazdığı gibi, bir "özel insan" olarak yazmıştır. kitapta raskolnikov zaten "sıradan insan"la "özel insan"ın arasındaki farkı açıklar, ve kesinlikle dostoyevski de aynı şekilde düşünüyor.

Alketa Çevrimdışı

Alketa

İslam-TR Üyesi
evet birçok karakterinde kendisini yansıtıyor da, raskolnikov'u (rodya) aslında sıradan bir rus insanını değil de, hem rodya'nın dediği hem de yazarın onun ağzından kendi düşüncelerini yazdığı gibi, bir "özel insan" olarak yazmıştır. kitapta raskolnikov zaten "sıradan insan"la "özel insan"ın arasındaki farkı açıklar, ve kesinlikle dostoyevski de aynı şekilde düşünüyor.

Tamam işte aslinda o fark, rus toplumundaki insanlarin bi butunu.

Mesela budala romanindaki prens mişkini düşün ve rogojin karakterini.
2 si ayri karakter ama özde tek bir karakterin 2 ayri yuzunu resmediyor.

okumayanlar bu bilinçle okursa heybesine katki sağlar cidden

kâtib Çevrimdışı

kâtib

İslam-TR Üyesi
Tamam işte aslinda o fark, rus toplumundaki insanlarin bi butunu.

Mesela budala romanindaki prens mişkini düşün ve rogojin karakterini.
2 si ayri karakter ama özde tek bir karakterin 2 ayri yuzunu resmediyor.

okumayanlar bu bilinçle okursa heybesine katki sağlar cidden
ben yine de rodya'da sadece rus insanından değil kendisi gibi olan insanlardan bahsettiğini düşünüyorum. bunu rus toplumunu değil kendisini anlatmak için yaptığı yeraltından notlar'dan da belli oluyor. ve kitapta "rus insanı ikiye ayrılır" değil "insanlar ikiye ayrılır" diyor raskolnikov, ayrıca kendisinin devrim yapabilecek, diğerlerinden farklı düşünen bir "özel insan" olduğunu düşünüyor.
daha uzatacaktım ama konunun içeriği kayacak, kısacası bana da @Ahıskalı abi öyle bir hava veriyor, bir de bir aralar forumda anlattığı ezoterik psikolojik deneyimleriyle cümleleri kurma şekli komik bir şekilde raskolnikov'a benziyor.

Muddessir Çevrimdışı

Muddessir

الحمد الله
Frm. Yöneticisi
@Ebu SILA abi alimlerin sözlerini hatırlatıyor da foruma bayadır girmiyor, umarım iyidir Allah onu korusun.
Ekli dosyayı görüntüle 32191
@Sena Haydali ve @Muddessir abla bana birbirlerini hem anımsatıp hem hatırlatıyorlar 😊😅 konuşma tarzları çok benziyor, ve ikisi de moderatör olduğundan herhalde. Birini görünce diğeri aklıma geliyor.
Arkadaşız sena ile, belki de zamanla birbirimizin özellikleri benzemistir.

Sende bana isminden dolayı katip çelebiyi hatırlatıyorsun. : ))

E Çevrimdışı

Ebu SILA

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Ekli dosyayı görüntüle 32191
Elhamdülillah iyiyim. Salih arkadaşlar tarafından hatırlanmak ne güzeldir.