Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Burun kanı/ oruç bozulur mu?

I Çevrimdışı

ibn_teymiyye

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
rahman ve rahim olan allahın adı ile
orucun bozulması yemek babından bakılırsa birşeyi kendi iradesi ve isteğiyle yemektir, şayet kişinin burnu kanadığı zaman yutmaktan sakınırsa bu onun orucunun bozulduğuna vesile değildir ve orucu bozulmaz.

İSLAM'DA YASALAR ÇOK!
YETERKİ BİZ UYGULAYALIM.

E Çevrimdışı

Ebu Katade

Guest
ORUCU BOZAN ŞEYLER

KASITLI YEMEK VE İÇMEK : Bilinçli bir şekilde yemek ve içmek orucu bozar. Ama unutarak, hata ile yiğip içenin orucu bozulmaz.Bu kimseye kaza veya kefarette gerekmez.

( …. Ebu Hureyre r.a dan.Resulullah s.a.v şöyle buyurdular :Oruçlu kimse oruçlu olduğunu unutup da yediği ve içtiği zaman,orucunu –bozmayıp-tamamlasın.Çünkü o oruçluya ancak Allah yedirmiş ve içirmiştir. )

BUHARİ : 4.C.1799.S
MÜSLİM: 3.C.1155.N

( …. Ebu Hureyre r.a dan. Resulullah s.a.v’e bir adam geldi ve : Ya rasulallah ben oruçlu olduğum halde unutarak yedim ve içtim,dedi.Resulullah s.a.v :
- Seni Allah doyurdu ve Allah suladı, buyurdu. )
EBU DAVUD : 3.C.2398.N

( …. Ebu Hureyre r.a dan. Resulullah s.a.v şöyle buyurdular : Ramazanda unu-tarak orucunu yiyen kimseye kaza da yoktur,kefaret de yoktur. )

İBNİ HİBBAN : 5.C.3512.N
HAKİM .MÜS : 1 . 430 . S
EL – İRVA : 938.N

H Çevrimdışı

hutamemuhafız

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
İÇTEN DİŞA GELEN LER İLE BOZULMAZ DİŞTAN İÇE GELEMLER İLE BOZULUR...TEYMIYE KARDEŞİMDE GUZEL DEMİŞ...

Üst Ana Sayfa Alt