Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Cennete Ancak Müslümanlar Girer.!

A Çevrimdışı

Al Makdisi

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Ehl-i Kitab'ı Tekfir Etmeyen we Tekfir Etmemekle Beraber Onların Cennete Girebileceğini İddia Eden(!), Şirk we Küfürlerini "Kâfirlere Hoşgörü we Merhamet" we "Dinler Arası Diyalog" İle Ambalajladıktan Sonra İnsanlara Sunan, "Kelime-i Tewhid..."in İkinci Kısmını Teşkil Eden Muhammedu'n-Resûlullah"ı Nefyeden, Sahih İman İçin Bu Kısmın Gerekli Olmadığını, "La İlahe İllAllah" Diyen Herkesin Cennete Girebileceğini(!) Söyleyen Süleyman Ateş, Hayrettin Karaman, Fethullah Gülen we Taifesi Nurculara...!

Delil Olarak Sundukları Âyet;

“Şüphesiz ki, (zahiren) iman edenler, Yahudi olanlar, Hıristiyanlar ve sabiilerden, kim Allah’a ve ahiret gününe iman edip Salih bir amel işleyenlerin Rableri katında mükâfatları vardır. Onlara korku yoktur ve mahzun da olmazlar.” |Bakara 62|

Cewap;

Âyetin nüzul sebebi şöyledir;

“Selman radıyAllahu anh, Rasulullah sallAllahu aleyhi ve sellem’in yanına gelince, kendi halkının ibadetlerinden ve dini yorumlarından haber vermeye başladı. Dedi ki; “Ey Allah’ın Rasulü! Onlar namaz kılıyor, oruç tutuyor, sana iman ediyor ve senin peygamber olarak gönderileceğine iman ediyorlardı.” Selman radıyAllahu anh, onları övmeyi bitirince Rasulullah sallAllahu aleyhi ve sellem, “Ey Selman! Onlar cehennem ehlidirler.” Buyurdu. Bunun üzerine bu ayet nazil oldu.

|Hakim (3/600) Vahidi, Esbab-ı Nüzul (sy: 28-29) Taberi (1/229) Suyuti, Durru'l-Mensur (1/72) Lubabu'n-Nukul (1/13) Abdulfettah el-Kadi, Esbabun Nuzul (sy: 13) Tefsiru İbn Ebi Hatim (1/198)|

İbni Abbas radıyAllahu anhuma’nın Tefsiri;

“Bundan murad, Peygamber sallAllahu aleyhi ve sellem gönderilmezden evvel, Yahudilik ve Hıristiyanlığın batıl itikatlarından uzak olarak İsa aleyhisselam’a inanmış olan kimselerdir. Mesela; Kuss Bin Saide, Rahib Bahira, Habibu'n-Neccar, Zeyd Bin Amr Bin Nufeyl, Varaka Bin Nevfel, Selman-ı Farisi, Ebu Zerr el-Gıfari ve Necaşi’nin heyetindeki kimseler gibi…

Buna göre sanki Hak Teala şöyle demektedir; “Muhammed sallAllahu aleyhi ve sellem gönderilmezden önce Yahudilerin batıl dini üzere ve Hıristiyanların batıl dini üzere olanlardan, Muhammed SallAllahu Aleyhi ve Sellem peygamber olarak gönderildikten sonra Allah’a, ahiret gününe ve Peygamber SallAllahu Aleyhi ve Sellem’e iman eden herkes için Rableri katında mükâfat vardır.”

|Fahreddin Razi, Tefsir-i Kebir (3/54) İbn Kesir (1/48-49) Celaleyn Tefsiri (sy: 12) Nisaburi, Vedehu'l-Burhan (1/136) Vahidi, Esbabun Nüzul (sy: 23)|

Bu ayetin nüzulünden sonra Rasulullah sallAllahu aleyhi ve sellem şöyle buyurmuştur;

“Kim beni duymadan İsa’nın dini üzere, İslam üzere ölürse o, hayır üzeredir. Ama her kim bugün beni duyduğu halde bana iman etmezse şüphesiz ki o helak olmuştur.”

|İbn Cerir et-Taberi, Camiu'l-Beyan (1/256) İbn Teymiyye, Mecmuu'l-Fetava (7/430) İbn Hişam, Siyer (1/214-220)|

Yine Peygamber sallAllahu aleyhi we sellem şöyle buyurmuştur;

“Muhammed’in nefsi elinde olan Allah’a yemin olsun ki, şu Yahudi ve Hıristiyanlardan, beni işitip de haberdar olan, sonra beraber gönderilmiş olduğum hükümlere inanmadığı halde ölen bir kimse yoktur ki ateş ehlinden olmasın!”

|Muslim (153, 240) Ahmed (2/350) Rudani, Cem’ul Fevaid (20) İbn Batta, Şerhu's-Sunne (1/104) İbn Kesir, Tefsir (1/90, 255) İbn Mende, İman (88) İbn Mende, Tevhid (sy: 194)|

Hamd, Allah'adır...

| İslam'ı we Cihad'ı Sewen Kardeşiniz, Ebu'l-Fida Al Makdisi |

Üst Ana Sayfa Alt