Makale Charlie Hebdo Analiz (İbrahim bin Hasan El-Esiri) [ÖZEL]

Ercüment Akıncı

Üye
İslam-TR Üyesi
Üye
Bu yazı İbrahim bin Hasan el-Esiri'nin Inspire dergisinde yayınlanan makalesinin Türkçe'ye tercüme edilmesiyle hazırlanmıştır. Tercümanın fikrini yansıtmak zorunda değildir.

Charlie Hebdo Analiz

Charlie Hebdo saldırısı, suikast operasyonları altında özel istihbarat operasyonu olarak kabul edilir. Yüksek hassasiyet ve mükemmellik ile bir suikast operasyonunun tüm aşama ve adımlarını gerçekleştirmesi olağanüstü bir seviyede başarı elde etmesini sağlamıştır. Bu tür mükemmel bir operasyonu anlamak için onun evrelerini analiz etmemiz gerekir.

İlk önce merkezi emirlik belirli bir hedefi seçerek işe başladı – dine ve Peygamber’e hakaret eden karikatür sanatçıları – istişarelerde bulundular ve bu hedefe ulaşmak yani suikast düzenlemek için iki aşamalı bir yöntem seçmeye karar verdiler.

Birinci Adım – Yalnız cihad

Hedef olarak belirlenen kişileri, Mücahidlere dağıtılan bir arananlar listesine ekleyerek bunu gerçekleştirdiler. Bu yöntemin Mücahidlere ilham vermek ve yol göstermek dışında Cihadi Örgütlerle direk olarak bir bağlantısı yoktu. Inspire dergisi listeyi dağıtmak için ortam olarak kullanılmıştı. Listedeki aranan suçlulardan biri Stephane Charbonnier’dı.

İkinci Adım – Cihadi bir grup tarafından organize edilen operasyon

Ve bu da belli kişileri karikatüristleri hedef almak için görevlendirerek oldu. Kaidetü’l Cihad, Mücahid Said Koachi’yi – Allah şehadetini kabul etsin – görevi için hazırladı ve eğitti. Operasyonu başarılı bir şekilde gerçekleştirmek için onu askeri ve psikolojik olarak hazırlayacak gerekli eğitimi verdi. Eğitimden sonra kardeş, hedefini incelemek üzere yola çıktı.


24854
Suikast operasyonunun ilk adımı olan hedef belirleme işlemi bu şekilde tamamlanmıştı. Daha sonra emirlik bu önemli operasyonu gerçekleştirmek için yöntemi ve uygun bir kişiyi seçmişti. Hedef coğrafi olarak emirliğin merkezinden uzakta olduğu için, hedef ile ilgili bilgi azdı. Bu nedenle kardeş, Said Koachi, amacına ulaşmak için gerekli olan bilgiyi toplama sorumluluğunu aldı. Kendi bilgi toplama yöntemlerini kullanmak zorundaydı. Fransa’ya döndükten sonra operasyon hazırlıklarına devam etti.

Operasyonu gerçekleştirdiği sırada fit olmak için uzun bir dönem fiziksel egzersizler yaptı. Mücahid Koachi, topladığı bilgilere dayanarak bir strateji belirledikten sonra operasyonu gerçekleştirmek için bir ekibi eğitmeye başladı. Suikast stratejisiyle ilgili olan tüm gerekli malzemeleri topladı. Beklenmedik bir saldırı gerçekleştirmek ve en üst seviyede başarı elde etmek için derginin yöneticilerinin bir araya geldiği uygun bir zaman belirledi. Ve mücrim Stephane’nın suikastı bu şekilde sona erdi. Sadece onun ölümüyle değil, derginin yayınlarına katılan kadronun da ölümüyle sonuçlandı. Gerçekleştirilen en iyi ve mükemmel suikast operasyonlarından biri olarak son buldu. Peygamber’in ﷺ onuruna zafer getirdi ve necis ağızları susturdu. Operasyon tüm küfür milletlerini sarstı, öyle ki Fransa’nın 11 Eylül’ü olarak nitelendirildi.


24855
Bu askeri operasyonun aşamalarına bakan herkes onun başarıyla yürütülmesi zor operasyonlardan biri olduğu sonucuna varır. Hedefin belirlenmesi merkezi emirlikteydi (El-Kaide). Operasyonun planlanması ve başlaması Arap Yarımadası’ndaydı. Hedef Fransız istihbarat ağının kalbinde ve korumasındaydı. Ve Batı’yı bu kadar dehşete düşüren şey ise, organize bir örgütün bu koşullar altında bir suikast operasyonu planlayabilme kabiliyeti idi. Düşmanı beklemek ve operasyonu gerçekleştirmek için yıllar geçmişti. Tüm bunlar en üst düzeyde gizlilik, güvenlik ve mükemmellik sağlamak içindi.

Suikastin harekat tarzına gelince bu, operasyonu gerçekleştirenin yeterliliği ve çevre koşulları çerçevesinde onun tercihine bırakılmıştı. Bu durum görevi icra etmek için esneklik ve geniş seçenekler sunmuştu. Örgüt bir plan ortaya koymamış, onun yerine mükemmel yeteneklere ve olağanüstü becerilere sahip operasyon lideri kendi planını yapmıştı. Bu iki vasıf onun aralarında tercih yapabileceği çeşitli seçeneklere sahip olmasını sağladı. Bu, kişi böyle bir duruma ulaşmak için tamamen hazır olduğunda elde edilir. Koachi’nin durumunda, eğitim ve hazırlık süreci operasyonun gecikmesine sebep olmuştu ancak, başarılı olmasını sağlamıştı.

Operasyonun türüne gelince – mekansal olarak – bir işyerindeydi. Bu tür bir operasyonu planlamak kapsamlı ve karmaşıktır. Çünkü bir işyeri genelde sınırlı ve kapalı bir ortamdır. Mekanı çevreleyen alan güvenlik gözetimi altındadır, her yere dağılmış bireysel askerler tarafından korunur ve bu binadan binaya farklılık gösterir. Charlie Hebdo binası için durum bu şekildeydi. Bu nedenle Koachi, hızlı bir “oda-temizleme” yaklaşımını seçti. Bu taktik, belirli hedefe nokta atışı yapmak için uzun namlulu bir silah, korku yaratacak bir tabanca, bir siper, manevra için oda ve rasgele hedefleri imha etmek için el bombası gerektirir. Kardeşimiz Koachi ise, sadece bir uzun namlulu silah kullandı, çünkü içinde bulunduğu durum onun silah seçimini etkiledi. Ayrıca Koachi kardeşler açık hücum stratejisi kullanarak güvenlik parametrelerini etkisiz hale getirdiler. Belirlenen hedefe hızlı bir şekilde ulaşmak için bu yöntemi kullandılar. Hedefi hızla etkisiz hale getirdikten sonra açıktan ve gürültülü bir şekilde geri çekildiler.

Yazının PDF haline aşağıdan ulaşabilirsiniz.
Charlie Hebdo Analiz PDF
 

Şu an bu konuyu görüntüleyenler (Kullanıcı: 0, Ziyaretçi: 1)

Üst Alt